“Маданият Мўйноқдан бошланади“
Ўзбекистон Касаба уюшмалари Федерациясининг Қорақалпоғистон касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси кенгаши жамоаси “Меҳр Оролни қутқаради“ лойиҳаси доирасида Мўйноқ туманида бўлди.
Орол денгизининг қуриган қисмида саксовул экиш, шунингдек, янгидан барпо этилаётган “Оқ кема“ болалар соғломлаштириш оромгоҳи атрофини ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш тадбирларида иштирок этди.
Бугунги кунда Президентимиз ташаббуси билан денгизнинг қуриган тубини ўрмонзорга айлантириш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Ушбу хайрли ишларга мамлакатимизнинг барча вилоятларидан ҳашарчилар, айниқса, ёшлар ва ҳарбийлар муносиб улуш қўшмоқда.
Ўтган мавсумда 1 миллион 125 минг гектарга яқин ер майдони тайёрланиб, шундан 500 минг гектарга саксовул, қандим ва бошқа чўлга чидамли ўсимликлар экилган бўлса, жорий йилда 700 минг гектарга экиш режалаштирилмоқда. Ушбу хайрли ишдан касаба уюшмалари ходимлари ҳам четда қолмади. Улар томонидан саксовул кўчатлари экилди.
Меҳмонлар туман марказидаги “Очиқ осмон остидаги кемалар“ ва “Орол денгизи тарихи“ музейларига ташриф буюриб, денгиз ва Мўйноқ тумани тарихи билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 12 сентябрдаги “Аҳолининг кам таъминланган қатламларини қўллаб-қувватлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида“ги қарори ижросини таъминлаш бўйича Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси ҳомийлигида кам таъминланган оилалар янги уй-жой билан таъминланмоқда. Шу куни Мўйноқ туманидаги “Ҳаким ота“ овул фуқаролар йиғинида истиқомат қилувчи Азамат Карибоев, “Бўзатов“ овул фуқаролар йиғинидан Сабирхон Едилбоев, “Мадели“ овул фуқаролар йиғинидан Оқмарал Кенжалиева, “Дўстлик“ маҳалла фуқаролар йиғинидан Гулпара Аяпбергенова ва “Орол“ маҳалла фуқаролар йиғинидан Қаламқош Омонжоловаларга янги уйнинг калитлари топширилди.
Шу ернинг ўзида Орол денгизи қуриган қисмида кўчат экиш ишларида иштирок этаётган ҳашарчилар билан учрашув ташкил этилди. Уларга Қорақалпоғистон касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси кенгаши томонидан совғалар топширилди.
– Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Мўйноқ туманидаги бунёдкорлик, шу жумладан, денгизнинг қуриган қисмини ўрмонзорга айлантириш ишларига ҳисса қўшиш ҳар биримизнинг инсоний бурчимиздир, – дейди Қорақалпоғистон касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси кенгаши бўлим мудири Гулнора Илмурадова. – Ташрифимиз давомида “Маданият Мўйноқдан бошланади“ деган эзгу ният бугун ҳақиқатга айланаётганига гувоҳ бўлдик.
Ўзбекистон Касаба уюшмалари Федерацияси томонидан тумандаги “Бўзатов“ овул фуқаролар йиғини ҳудудида “Оқ кема“ болалар соғломлаштириш оромгоҳи қурилмоқда. Умумий қиймати 24 миллиард сўм бўлган оромгоҳни жорий йилнинг апрель ойида фойдаланишга топшириш режалаштирилган. Бу ерда йилига жами 1 минг 500 нафар бола дам олади. Болаларнинг мароқли дам олишлари учун барча шароитлар яратилади. Касаба уюшмалари ходимлари оромгоҳ атрофини ободонлаштириш ва манзарали дарахт кўчатлари экиш ишларида ҳам фаол.

Культура начинается с Муйнака
Коллектив каракалпакского совета объединения профсоюзных организаций Федерации профсоюзов Узбекистана в рамках проекта “Любовь спасет Арал” посетил Муйнакский район.
Гости приняли участие в посадке саксаула на высохшей части Аральского моря, благоустройстве и озеленении территории возводимого детского оздоровительного лагеря “Белый корабль”.
На сегодняшний день по инициативе Президента нашей страны проводится широкомасштабная работа по превращению в лес высохшего дна моря. В эту работу свой вклад вносят добровольцы из всех областей нашей страны, в особенности молодежь и военнослужащие.
За прошедший сезон подготовлено почти 1 миллион 125 тысяч гектаров земельной площади, на 500 тысячах гектаров которой высажен саксаул, кандым и другие устойчивые к условиям пустыни растения. В текущем году запланирована посадка на 700 тысячах гектаров. Не остались в стороне от этой работы представители профсоюза. Ими высажены саженцы саксаула.
Гости посетили расположенные в районном центре музеи “Корабли под открытым небом” и “История Аральского моря”, ознакомились с историей моря и Муйнакского района.
В рамках исполнения постановления главы государства “О дополнительных мерах по поддержке малообеспеченных слоев населения” от 12 сентября 2017 года при спонсорской поддержке Федерации профсоюзов Узбекистана малообеспеченным семьям предоставляется жилье. В тот же день Азамату Карибоеву, проживающему в ауле Хаким ота в Муйнакском районе, Сабирхону Едилбоеву, проживающему в ауле Бузатов, Окмарал Кенжалиевой, проживающей в ауле Мадели, Гулпаре Аяпбергеновой, проживающей в махалле “Дустлик” и Каламкош Омонжоновой, проживающей в махалле “Орол”, переданы ключи от новых домов.
Здесь же состоялась встреча с добровольцами, принимающими участие в посадке саженцев на высохшей части Аральского моря. Каракалпакским советом объединения профсоюзных организаций им переданы подарки.
- Долг каждого из нас - вносить вклад в проводимую по инициативе главы нашего государства созидательную работу в Муйнакском районе, в том числе по превращению высохшей части моря в лес, - говорит заведующая отделом каракалпакского совета объединения профсоюзных организаций Гулнора Илмурадова. - В ходе посещения стали свидетелями того, как воплощается в жизнь благое намерение “Культура начинается с Муйнака”.
Федерацией профсоюзов Узбекистана на территории аула Бузатов строится детский оздоровительный лагерь “Белый корабль”. Сдача в эксплуатацию этого лагеря, общей стоимостью 24 миллиарда сумов, запланирована на апрель текущего года. Здесь в год будут отдыхать в общей сложности 1500 детей. Будут созданы все условия для их содержательного отдыха. Работники профсоюза также принимают активное участие в благоустройстве территории лагеря и в посадке декоративных деревьев.