Мамлакатимизда илм-фанни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Президентимиз ташаббуси билан сўнгги йилларда ушбу соҳани жадал ривожлантириш мақсадида ўтган йилларга нисбатан сезиларди даражада кўп сармоя ажратилаётир. Илмий ходимлар иш ҳақи уч баробарга оширилди. Фан доктори ва номзодлари учун алоҳида устама ҳақ белгиланди.
Мамлакатимизда 2020 йилнинг “Илм-маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили”, деб эълон қилингани ҳам ушбу соҳага давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида қаралаётганини тасдиқлайди.
Бухоро вилояти ҳокими Ў.Барноевнинг маърифат фидойилари, воҳадаги олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари билан бўлиб ўтган учрашувида шу ҳақда алоҳида таъкидланди.
Ҳозирги пайтда вилоятдаги 4 та олий таълим муассасасида 99 та бакалавриат ва 37 та магистратура йўналиши мавжуд бўлиб, кундузги бакалавриат таълимида 23,5 минг, магистратура йўналишида 763 нафар талаба таълим олмоқда.
Олий таълим муассасаларида 90 нафар фан доктори, 470 нафар фан номзоди ва доцент фаолият кўрсатаётир. Докторант, таянч докторант, мустақил изланувчилар сони эса 200 нафардан зиёд. Олимларнинг саъй-ҳаракати билан илм-фаннинг қатор йўналишлари бўйича салмоқли илмий ишлар қилинмоқда. Кўплаб дарслик ва ўқув қўлланмалари яратилмоқда.
Лекин савол туғилади, нега бухоролик олимлар ишлаб чиқаришни ривожлантиришга хизмат қиладиган янги технологияларни яратмаяпти? Жавоб эса битта – фан ва ишлаб чиқаришни мувофиқлаштиришга жиддий эътибор қаратилмаяпти. Илмий-тадқиқотлар самараси паст. Изланишлар натижаси амалиётга жорий қилинмаяпти.
Вилоят ҳокими илмий салоҳият ва маблағларни иқтисодиёт тармоқларининг буюртмалари ва муайян муаммоларни ечишга қаратилган энг муҳим устувор тадқиқотларга йўналтириш, импорт ўрнини босадиган ва ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришга қаратилган илмий ишланмаларни кўпайтириш, соҳадаги ҳар бир ташкилот тизимида илмий маҳсулотни бозорбоп қиладиган маркетинг тизимини ташкил қилиш зарурлигига эътибор қаратди.
Эркин мулоқот тарзида ўтган учрашувда олимлар фан ва ишлаб чиқаришни интеграциялаш ҳамда бошқа йўналишдаги муаммолар ҳақида тўхталиб, уларни бартараф этишга қаратилган таклифларни илгари сурди. Масалан, Бухоро давлат университети профессори М.Омонов вилоятдаги қатор ип йигирув корхоналари калавани оҳорлаш учун қўлланиладиган полимер крахмални хорижий валюта ҳисобига четдан харид қилаётганини таъкидлади. Ҳолбуки, унинг раҳбарлигида маҳаллий хомашёга асосланган оҳорловчи полимер композицияси таркиби яратилган. Афсуски, уни ишлаб чиқаришга татбиқ этишга ҳамкорлик қиладиган корхона топилмаяпти.
Шунингдек, профессор-ўқитувчилар томонидан бино ва иншоотларни барпо этишда ишлатиладиган қурилиш материаллари ҳамда меъморий обидаларни таъмирлашда қўлланиладиган қоришмалар таркибини ўрганиш асносида уни тайёрлаш учун зарур бўлган марказий қурилиш лабораториясини ташкил этиш, қуёш энергиясидан фойдаланишнинг замонавий технологияларини жорий қилиш, янги мутахассисликлар бўйича қабул йўналишларини очиш, соҳа моддий-техника базасини мустаҳкамлаш бўйича таклифлар билдирилди.
Вилоят раҳбари олимлар ўртага ташлаган барча масалалар ўрганиб чиқилиши ва асосланганлик даражасига қараб ҳал этилишини таъкидлади.

В нашей стране особое внимание уделяется развитию науки.
По инициативе главы государства за последние годы в целях ускоренного развития этой сферы выделяется значительно больше средств, чем раньше. Заработная плата научных сотрудников увеличилась в три раза. Обозначена отдельная надбавка для докторов и кандидатов наук.
Провозглашение в нашей стране 2020 года Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики подтверждает тот факт, что развитие этой сферы - одно из приоритетных направлений государственной политики.
Это особо подчеркивалось на встрече хокима Бухарской области У.Барноева с представителями сферы просвещения, профессорами-преподавателями высших учебных заведений региона.
На данный момент в четырех высших учебных заведениях области 99 направлений бакалавриата и 37 направлений магистратуры, на очных отделениях бакалавриата обучается 23,5 тысячи студентов, в магистратуре - 736.
В высших учебных заведениях ведут деятельность 90 докторов наук, 470 кандидатов наук и доцентов. Число докторантов, опорных докторантов, независимых соискателей превысило 200 человек. Учеными проводится весомая научная работа по ряду направлений. Создается множество учебников и учебных пособий.
Однако рождается вопрос о том, почему же бухарские ученые не создают новые технологии, которые будут служить развитию производства? Ответ один – не уделяется серьезного внимания координации науки и производства. Низким является результат научных исследований. Результаты исследований не внедряются в практику.
Хоким области уделил внимание необходимости направлять научный потенциал и средства на самые приоритетные исследования, связанные с заказами отраслей экономики, решение проблем, увеличение числа импортозамещающих научных разработок, направленных на локализацию производства, созданию маркетинговой системы, которая будет способствовать спросу на научную продукцию в каждой сфере.
На встрече, прошедшей в форме свободной беседы, ученые останавливались на интеграции науки и производства, а также проблемах в других сферах, выдвинули предложения, направленные на их устранение. К примеру, профессор Бухарского государственного университета М.Омонов отметил, что полимерный крахмал, используемый для накрахмаливания пряжи, прядильные предприятия покупают за иностранную валюту за рубежом. Однако под его руководством создан крахмальный полимерный композиционный состав, основанный на местном сырье. К сожалению, на данный момент нет предприятий, готовых сотрудничать во внедрении его в производство.
Кроме того, профессорами-преподавателями высказаны мнения о создании центральной строительной лаборатории, необходимой для изготовления строительных материалов, смеси, используемой при ремонте памятников, о внедрении современных технологий использования солнечной энергии, открытии приема по новым специальностям, укреплении материально-технической базы.
Руководитель области отметил, что поднятые учеными вопросы будут изучены и решены с учетом их обоснованности.