Бир йилда 941 минг 256 мурожаат кўриб чиқилди
Илгари шунча мурожаатни кўриб чиқиш учун қанча вақт ва қоғозбозлик талаб қилинганини бугун тасаввур қилиш қийин. Ёки фуқаро битта аризаси ижобат бўлиши учун нечта идора орасида сарсон бўлган. Юридик шахснинг арзимаган муаммоси вазирликларгача бўлган инстанцияларда ойлаб, ҳатто йиллаб ечимини кутиб ётганини бошига тушган киши жуда яхши билади.
Шу пайтгача давлат билан халқни бир-биридан ажратиб турган кўринмас деворни бузиб ташлаш, демократик ислоҳотларда "Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халққа хизмат қилиши керак" деган тамойил асосида туб бурилиш ясаш йўлидаги саъй-ҳаракатлар бу борада чиркин амалиётларга барҳам берди. Давлат хизматлари агентлиги ташкил этилиши давлат органларининг халқчил бўлишини таъминлашга қаратилган муҳим амалий қадамлардан бири бўлди. Мазкур тизим ўтган қисқа давр ичида эришилган натижалар билан ўз истиқболини ёрита олди.
Буни Давлат хизматлари агентлиги Наманган вилояти бошқармаси ва унинг жойлардаги марказлари фаолияти мисолида кўриш мумкин.
Давлат хизматлари марказлари томонидан кўрсатилаётган хизматлар тури 130 тадан ортди. Бошқарма ва унинг тизимидаги туман, шаҳар давлат хизматлари марказлари томонидан 2019 йилда юридик ва жисмоний шахслар мурожаатлар асосида 941 минг 256 давлат хизмати кўрсатилди. Шундан, 27 минг 852 таси тадбиркорлик фаолиятини ташкил этиш билан боғлиқ бўлса, 913 минг 404 таси давлат хизматлари соҳасига тўғри келади.
Таъкидлаш жоизки, бундай юқори кўрсаткичларга эришишда вилоятнинг олис ва чекка қишлоқлари, бориш қийин бўлган ҳудудларда сайёр давлат хизматлари кўрсатиш амалиёти жорий қилингани ҳам муҳим роль ўйнамоқда. Ўтган йилда маъмурий марказдан узоқ ҳудудларда аҳоли тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланиш истагида бўлган ёшлар учун ташкил этилган 800 дан зиёд сайёр қабулда 151 минг дан кўпроқ фуқаро қамраб олиниб, уларнинг мурожаатлари бўйича тегишли давлат хизматлари кўрсатилди. Шунингдек, фуқароларга қулайлик яратиш мақсадида Меҳнат кодексида белгиланган иш вақтидан жадвал асосидаги навбатчилик тартибида ҳам хизмат кўрсатилаётгани тизим самарадорлигини оширмоқда.
Давлат хизматлари марказларида онлайн навбат жорий этилгани, яъни масофадан туриб навбатга ёзилиш ва белгиланган суммани тўлаган ҳолда навбатсиз хизматдан фойдаланиш имкониятлари юртдошларимиз вақтини тежаш, асаббузарликлар, турли тартибсизликларнинг олдини олишда муҳим аҳамият касб этаётир.
– Фаолиятимизда давлат бошқаруви идоралари, ташкилот ва муассасалар, корхоналар маъмурияти томонидан давлат хизматлари кўрсатиш бўйича мурожаатлар кўриб чиқилишида қонунбузарликларнинг олдини олишга алоҳида эътибор қаратилмоқда, – дейди Давлат хизматлари агентлиги Наманган вилояти бошқармаси бошлиғи Д.Исмоилов. – Бу борада мутасаддиларга ваколатимиз доирасида тегишли чоралар кўриб борилмоқда. Биргина 2019 йил мобайнида давлат хизматлари кўрсатувчи ваколатли органлар томонидан 15 мингдан ортиқ қонунбузилишга йўл қўйилган. Улар юзасидан тегишли чоралар кўрилди. Жумладан, фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатлари суиистеъмол қилинган ҳолатлар бўйича 286 тақдимнома ва огоҳнома киритилиб, 230 масъул шахсга нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарлик баённомаси расмийлаштирилди. Шунингдек, 35 шахсга нисбатан интизомий жазо чораси қўлланилди.
Таҳлилларга кўра, аниқланган қонунбузилиш ҳолатларининг 1 минг 909 таси муддат бузилиши, 12 минг 494 таси тўғридан тўғри давлат хизматлари кўрсатилиши, 654 таси ваколатли органлар томонидан ортиқча ҳужжатлар талаб қилиниши, 13 таси бошқа қонунбузарликларга тўғри келади. Мазкур ҳолатлар юзасидан айбдор мутасаддиларга нисбатан маъмурий чоралар кўрилди.
Айни пайтда бошқарма томонидан Президентимизнинг 2020 йил 31 январдаги “Давлат хизматлари кўрсатиш миллий тизимини жадал ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони ижросини таъминлаш борасида туман ва шаҳарларда ўрганиш олиб борилмоқда. Ўрганишлар якуни бўйича айрим маҳаллаларда инфокиоскалар ташкил қилинди. Шунингдек, Поп туманининг Чодак ҳамда Чортоқ туманининг Балиқли кўл маҳаллаларида марказ шохобчалари очиш кўзда тутилган.
Фармонга мувофиқ, тадбиркорлик субъектларини давлат рўйхатидан ўтказиш ва ҳисобга қўйишнинг автоматлаштирилган тизими Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлигига ўтказилди. Шу муносабат билан агентликка мазкур тизимни юритиш ва уни юридик шахсларнинг марказий маълумотлар базаси билан интеграция қилиш ҳамда идоралараро ҳамкорликни бепул таъминлаш бўйича қўшимча вазифалар юклатилди. Шунингдек, маҳаллаларда юридик шахс ташкил этмаган ҳолда ДХМлар филиаллари босқичма-босқич ташкил этилади. Филиаллар маҳаллаларнинг фуқаролар йиғинлари биноларида бепул фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилади. 2021 йил 1 январдан давлат хизматлари аҳоли гавжум бўлган ва жамоат жойларида ўрнатиладиган инфокиоскалар орқали ўзига ўзи хизмат қилиш тамойили асосида кўрсатилади.

Сегодня сложно представить, сколько времени раньше пришлось бы потратить, чтобы рассмотреть такое количество обращений, и сколько контор нужно было бы посетить отдельному гражданину, чтобы решить положительно один вопрос. Юридические лица месяцами, а порой и годами ждали, когда же в министерствах и ведомствах будут решены их проблемы, даже самые незначительные. Это поймут только те, кто сам непосредственно сталкивался с такой ситуацией.
Коренной поворот в работе государственных органов по устранению невидимого барьера между государством и народом был сделан в результате работы по воплощению принципа "Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу", который позволил изжить неудобную для граждан практику. Важным шагом в обеспечении народности государственных органов стало создание Агентства государственных услуг. Данная система за короткое время дала высокие результаты.
Это можно увидеть на примере деятельности Наманганского областного управления Агентства государственных услуг и его центров на местах.
Центрами государственных услуг предоставляется более 130 видов услуг. Управлением и его районными и городскими центрами в 2019 году на основе обращений юридических и физических лиц было оказано 941256 государственных услуг.
Следует отметить, что добиться таких высоких показателей удалось благодаря внедрению практики оказания выездных государственных услуг в труднодоступных и отдаленных регионах. Для молодежи, желающей заниматься предпринимательской деятельностью, на отдаленных от административных центров территориях в прошлом году было организовано более 800 выездных приемов, которыми было охвачено свыше 151 тысячи граждан, по обращениям которых предоставлены соответствующие государственные услуги.
Внедрение онлайн-очереди в центрах государственных услуг, а также оказание услуг без очереди за определенную сумму имеют важное значение для экономии времени наших соотечественников, предупреждения беспорядков.
– В своей деятельности мы уделяем внимание вопросам предупреждения правонарушений при рассмотрении обращений по оказанию государственных услуг органами государственного управления, администрациями организаций, учреждений и предприятий, – говорит начальник Наманганского областного управления Агентства государственных услуг Д.Исмоилов. – В этом плане в отношении уполномоченных лиц принимаем соответствующие меры в рамках своих полномочий. В 2019 году полномочными органами по оказанию государственных услуг было допущено более 15 тысяч нарушений законодательства, по которым были приняты соответствующие меры. В частности, по случаям злоупотребления правами и интересами граждан было внесено 286 представлений и предупреждений, в отношении 230 ответственных лиц были оформлены административные протоколы, в отношении 35 лиц – применены меры дисциплинарного наказания.
Анализы показали, что 1909 выявленных случаев нарушения законов связаны с нарушениями сроков, 12494 случая – непосредственно с оказанием государственных услуг, 654 – с истребованием лишних документов полномочными органами, 13 случаев относятся к другим нарушениям законодательства. По этим случаям в отношении виновных уполномоченных лиц были приняты административные меры.
В настоящее время управлением в районах и городах проводится изучение обеспечения исполнения Указа Президента страны "О дополнительных мерах по ускоренному развитию национальной системы оказания государственных услуг" от 31 января 2020 года. По завершении изучения в отдельных махаллях были установлены инфокиоски, также предусматривается создание филиалов центра в махалле Чодак Папского района и махалле Баликли кул Чартакского района.
Согласно указу автоматизированная система государственной регистрации и постановки на учет субъектов предпринимательства передана Агентству государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан. В связи с этим на агентство возложены дополнительные задачи по ведению и техническому сопровождению автоматизированной системы государственной регистрации и постановкина учет субъектов предпринимательства, а также обеспечению на безвозмездной основе ее интеграции и межведомственного электронного взаимодействия с центральной базой данных юридических лиц. Также в махаллях поэтапно будут создаваться филиалы центров государственных услуг без статуса юридического лица. Они будут размещаться в зданиях сходов граждан махаллей с правом бесплатного пользования. С 1 января 2021 года будет внедрен порядок оказания государственных услуг по принципу самообслуживания через интерактивные инфокиоски, устанавливаемые в общественных и густонаселенных местах.