Андижон вилояти Марҳамат туманида 165 мингдан зиёд аҳоли яшайди. Шундан 85 мингдан кўпроғи хотин-қизлар.
Туманда фаолият кўрсатаётган ишлаб чиқариш корхоналари у қадар кўп эмас. Шунинг учун аҳоли, хусусан, хотин-қизларни иш билан таъминлашда бир қатор муаммолар мавжуд.
Ана шундан келиб чиқиб вилоят ҳокими ташаббуси билан тумандаги қатор маҳаллаларда тикув-трикотаж, пиллачилик йўналишларида янги корхоналар барпо этиш ва ишга тушириш бўйича тизимли ишлар олиб борилмоқда. Жумладан, жорий йилнинг биринчи чорагида тумандаги 7 маҳаллада янги ишлаб чиқариш қувватлари ишга туширилади. Уларда асосан, ёшлар ва хотин-қизлар меҳнат қилади.
Андижон вилояти ҳокими Шуҳратбек Абдураҳмоновнинг Марҳамат тумани хотин-қизлари билан учрашувида ана шу масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Вилоят ҳокими Президентимиз ташаббуси билан аҳолининг турмуш шароитини янада яхшилаш, халқимизнинг ҳаётдан рози бўлиб яшашини таъминлаш борасида кенг кўламли ишлар олиб борилаётгани, айниқса, хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш, саломатлигини мустаҳкамлаш, бандлигини таъминлаш, уларни қийнаётган муаммоларни ҳал этиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
– Жамиятимиз томонидан Алитепа маҳалласида 300 ўринли тикув-трикотаж корхонаси ишга туширилмоқда, – дейди "Барака чеварлари" масъулияти чекланган жамияти раҳбари Низомиддин Муллажонов. – Замонавий тикув дастгоҳлари олиб келиб ўрнатилди. Насиб этса, хотин-қизлар байрами арафасида корхонамиз тўла қувват билан иш бошлайди. Бугунги кунга қадар 60 га яқин ёшларни ишга қабул қилдик, уларни иш жараёнлари билан таништираяпмиз. Корхонамиз тўла қувват билан ишга тушгач, икки сменада 450 киши доимий иш ўрнига эга бўлади.
Бундан ташқари, жорий йилда Ўқчи, Шўрқақир, Тошлоқ, Гулистон, Дурафшон, Йўламатол маҳаллаларида ҳам янги ишлаб чиқариш қувватларини ишга тушириш, 1 минг 300 янги иш ўрни яратиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Вилоят раҳбари учрашув давомида янги корхоналарнинг раҳбарлари билан суҳбатда ишчилар учун қулай шарт-шароитлар яратиш биринчи галдаги вазифа эканини таъкидлаб, корхоналарни белгиланган муддатларда ишга тушириш юзасидан зарур тавсия ва топшириқлар берди.
Шу куннинг ўзида кўплаб хотин-қизлар яқин кунларда ўзлари яшаётган ҳудудларда фаолиятини бошлайдиган корхоналарда ишлаш бўйича шартнома имзолади.
Вилоят ҳокими тадбир қатнашчиларини қизиқтирган барча саволларга атрофлича жавоб қайтарди ва Марҳаматда аҳолининг турмуш фаровонлигини юксалтириш, бандлигини таъминлашга қаратилган бу каби ибратли ишлар изчил давом эттирилишини таъкидлади.

Трудоустройство женщин – важная задача
В Мархаматском районе Андижанской области проживают свыше 165 тысяч жителей. Более 85 тысяч из них – женщины.
В районе мало производственных предприятий, поэтому существуют проблемы, связанные с обеспечением населения, в частности женщин, работой.
В этой связи по инициативе хокима области в некоторых махаллях района осуществляется системная работа по созданию и введению в эксплуатацию новых швейно-трикотажных и шелководческих предприятий. Так, в первом квартале нынешнего года в 7 махаллях района будут введены в строй новые производственные мощности, где в основном будут трудиться молодые люди и женщины.
На встрече хокима Андижанской области Шухратбека Абдурахманова с женщинами Мархаматского района состоялся обмен мнениями по этим вопросам.
photo5334610133847747878.jpg
Хоким отметил, что по инициативе Президента страны проводится широкомасштабная работа по дальнейшему улучшению условий жизни населения, обеспечению удовлетворенности народа своей жизнью, в частности, особое внимание уделяется поддержке женщин, укреплению их здоровья, обеспечению занятости, решению волнующих вопросов.
– Нашим обществом в махалле Алитепа вводится в строй швейно-трикотажное предприятие на 300 мест, – говорит руководитель общества с ограниченной ответственностью "Барака чеварлари" Низомиддин Муллажонов. – Здесь установлены современные швейные станки. Наше предприятие заработает на полную мощность в преддверии Международного женского дня. На сегодняшний день уже приняты на работу около 60 молодых людей, которые знакомятся с рабочим процессом. С запуском предприятия на полную мощность в две смены постоянную работу получат 450 человек.
Более того, в нынешнем году в махаллях Укчи, Шуркакир, Тошлок, Гулистон, Дурафшон, Йуламатол ведутся работы по запуску новых производственных мощностей, созданию 1300 новых рабочих мест.
photo5334676705840835708.jpg
В ходе встречи глава области побеседовал с руководителями новых предприятий и отметил, что их первоочередной задачей является создание благоприятных условий для рабочих. Хоким дал необходимые рекомендации и поручения касательно запуска предприятий в установленные сроки.
В этот же день многие женщины подписали договоры о трудоустройстве на предприятиях, которые в ближайшие дни начнут свою деятельность по месту их жительства.
Хоким области дал подробные ответы на все интересовавшие участников мероприятия вопросы и отметил, что в Мархаматском районе будет и впредь продолжена последовательная работа, направленная на повышение уровня жизни населения и обеспечение его занятости.