“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларининг ҳаётимизга изчиллик билан татбиқ этилаётганлиги Президентимиз эътирофининг амалий ифодасидир.
Қувонарли томони шундаки, ўтган йили Дўстлик туманидаги Манас қишлоғидан бошланган хайрли ишлар қисқа муддатда бутун мамлакатга тарқалди. Амалга оширилган кенг кўламли ободонлаштириш тадбирлари натижасидаатиги 1,5 ойда ушбу қишлоқ мутлақо замонавий қиёфа касб этди. Энг муҳими, қишлоқ аҳолисининг нафақат кайфияти, балки турмуш даражаси, дунёқараши ва ҳаётга муносабати ҳам ўзгариб, эртанги кунга бўлган ишончи мустаҳкамланди.
Ўтган йили “Обод қишлоқ” дастури доирасида вилоятимизнинг 12 та туманидаги 29 та қишлоқнинг меъморий қиёфаси тубдан янгиланди.
ЗАРБДОР ЖАМОЛИГА ТЎЙМАЙСАН, БОҚИБ
Президентимизнинг шу йил 30-31 январь кунлари вилоятимизга ташрифи давомида берган топшириқлари юзасидан туман марказидаги Ойбек, Тинчлик, Мустақиллик ва марказдан ташқаридаги Шодлик, Янгикент, Оқар маҳаллаларида кенг кўламли қурилиш-таъмирлаш ва ободонлаштириш ишлари уддаланди.
—Ишни туман марказидаги 720 дан ортиқ ноқонуний қурилмаларни бузишдан бошладик,—дейди туман ҳокимлигининг қурилиш бўлими мутахассиси Қайсар Жўраев. —Ҳудуддан 6,5 минг тоннадан ортиқ чиқинди олиб ташланди. 7 километрли лоток ариқлар тозаланди. 9,3 километрли сув, 2,6 километрли электр тармоқлари тортилди. 9 та трансформатор пунктлари реконструкция қилинди.3,6 килолметрли ички йўллар, 3,4 кмилометрли пиёда йўлаклари асфальтланди.
Туман марказидаги 52 та икки қаватли уй-жойлар таъмирланди. 29 та санузеллар, 29 та тандирхона, 4 та болалар майдончаси қурилди. 1-мактабгача таълим муассасаси, 25 ўринли оилавий МТМ, 3-мактаб, Тез тиббий ёрдам бўлими, марказий касалхона, алоқа, маданият бўлимлари, “Агробанк”нинг туман филиали бинолари реконструкция қилиниб, фойдаланишга топширилди. Ёшлар хиёбони, Нуронийлар маскани, бандликка кўмаклашиш, “Маҳалла” марказлари,“Тоза ҳудуд” ДУК, туман ИИБ ва деҳқон бозори бинолари янгидан қурилди.
Яқинда туман аҳли яна бир тантананинг гувоҳи бўлди. Туман марказидаги “Хотира” хиёбони фойдаланишга топширилди. Хиёбонда 2,5 миллиард сўмлик қурилиш-ободонлаштириш ишлари уддаланди.
—Зарбдор Жиззах воҳасининг кенжа туманлари ҳисобланади, — дейди Ойбек маҳалласида яшовчи меҳнат фахрийси Тўра Мусурмонов. —Айрим жойлар абгор ҳолга келиб қолгани ҳам рост. Очиғи, қачон туманимизга эътибор қаратилар экан, деб ўйлаб юрардик. Туманимизда илк саноат корхонаси—“Зарбдортекстил” корхонаси фаолияти йўлга қўйилиб, қишлоғу маҳаллалар қиёфаси ўзгара бошлади.
Шу куни лойиҳа қиймати 3,7 миллиард сўм бўлган давлат хизматлари маркази биносининг тантанали очилиш маросими бўлди. Кенг жамоатчилик вакиллари, меҳнат фахрийлари, фаоллар, Президент Администрцияси масъуллари, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлиги вакиллари, давлат хизматлари агентлигининг вилоят бошқармаси ходимлари, ФХДЁ мудиралари, шаҳар ва туманларнинг ДХМ ходимлари иштирок этган тантанани туман ҳокими Зафар Рўзиев қисқача кириш сўзи билан очиб, давлат хизматлари маркази жамоасини барча қулайликлари бўлган янги бино билан табриклади.
—Давлат хизматлари маркази барча учун қулай ҳудудда, замонавий архитектура ва меъморий дизайнга асосланган ҳолда қурилди,—дейди ДХА вилоят бошқармаси бошлиғи Бобур Умурзаков.— Мазкур бино Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлиги билан ҳамкорликда қурилиб, фойдаланишга топширилди. Бу ерда вазирликнинг “Рақамли технологиялар” ўқув маркази ҳам иш бошлади.
Шуни таъкидлаш керак, туман давлат хизматлари маркази орқали аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига 2019 йилнинг ўтган даврида 17248 та хизмат кўрсатилди.
Марказ биносида Жиззах вилоятдаги Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхонаси ҳам фаолият бошлади. Бу мурожаатчиларнинг бир вақтнинг ўзида ҳам давлат хизматлари, ҳам ўз фаолиятларида дуч келаётганмуаммолари юзасидан ваколатли органга мурожаат қилишлари учун қулай имконият яратади.
Шунингдек, марказ биносида инвесторлар билан музокара олиб бориш хонаси, фуқаролик паспортини алмаштириш, янги намунадаги ҳайдовчилик гувоҳномасини алмаштириш, ФХДЁ, адлия бўлими, нотариус хизматлари ҳам йўлга қўйилди. Ташриф буюрувчилар учун қулайлик яратиш мақсадида банкомат, тўлов кассасининг узлуксиз ишлаши таъминланди.
—2020 йил давомида янги иш бошлаган “Рақамли технологиялар” марказида компьютердан самарали фойдаланиш, дастурлаш асослари, робототехника, компьютер графикаси ва дизайн, тизим ва тармоқларни бошқариш ва IT-тадбиркорлик соҳасида ихтисослаштирилган ўқув курслари фаолияти йўлга қўйилади,—дейди Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг Жиззах вилояти ҳудудий бошқармаси бош мутахассиси Маҳмуд Ғиёзов. —Ўқув марказига 5 000 нафар зарбдорлик ёшларни қамраб олиш кўзда тутилган. қолаверса, марказда ёшларни компьютер спорти —киберспортга жалб қилиш, унинг қоидаларини ўргатиш, турли ўйинлар бўйича гуруҳларни шакллантириш, жамоавий ўйинлар амалиётини ташкил этиш, туман миқёсида мусобақалар ўтказиш ҳам мўлжалланаяпти.
Тантанада туманларда фаолият кўрсатаётган бир гуруҳ ФХДЁ мудираларига, фуқаролар йиғинлари қошидаги хотин-қизлар билан ишлаш ва оилаларда маънавий-ахлоқий қадриятларни мустаҳкамлаш бўйича мутахассисларга компюьтерлар топширилди.
Тадбирда Ўзбекистон Президенти Администрацияси масъул ходими Нарзулла Обломуродов, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги бўлим бошлиғи С. Абдуқаюмов, фан-техника ва маркетинг тадқиқотлари маркази “UNICON” ДУКдиректори М.Маҳмудовлар иштирок этишди.
ЗАФАРОБОДДА БАЙРАМ ШУКУҲИ
Эрта тонгдан янграган карнай-сурнай садолари остида “Обод марказ” дастури доирасида қуриб битказилган иншоотларни фойдаланишга топширилишига бағишланган тантаналар катта тўйга айланиб кетди.
Лойиҳадоирасида Бўстон маҳалласида мукаммал таъмирланган маданият маркази, янгидан бунёд этилган Хотира майдони, Алишер Навоий хиёбони, АТБ “Агробанк”нингтуман филиали биноси ва бандликка кўмаклашиш марказини тантанали фойдаланишга топшириш маросими бўлди.
Эрта баҳорда кўп қаватли уйлар теварагидаги 200 дан ортиқ пастқам бостирмалар, ноқонуний қурилган иншоотлар бузилиб, кўп йиллардан буён тўпланиб қолган 27 минг тоннага яқин чиқиндилар ташиб кетилди.
—Замонавий архитектура меъёрлари асосида туман марказининг Бош режаси ишлаб чиқилди,—дейди туман ҳокимлиги қурилиш бўлими мутахассиси Ўктам Жумабоев. —Унда ижтимоий соҳа, савдо ва хизмат кўрсатиш объектлари, маъмурий ва бошқа иншоотлар қурилиши белгиланди.
Туман марказидаги Бўстон, Самарқанд маҳаллалари ҳамда Узун қишлоқ фуқаролар йиғинларидаги 38 та икки қаватли уйларни таъмирлаш учун тижорат банклари 2 миллиард 550 миллион сўм кредит маблағлари ажатди.
Қисқа фурсатда 4,8 километрли ичимлик суви, 1,1 километрли канализация, 3,7 километрли электр, 3,8 километрли газ тармоқлари барпо этилди. 3 та трансформатор ўрнатилди. 4 та газ тақсимлаш пунктлари янгиланиб, 6 километрли ички йўлларга шағал ётқизилди. 2,1 километрли йўл асфальтланди. 0,6 километрли пиёдалар йўлакчаси қурилди. 339 миллион сўмлик бетон ариқлар ўрнатилди.
Энг муҳими,ижтимоий соҳа объектларини таъмирлаш ва ичимлик суви таъминотини яхшилаш учун республика бюджетидан 13 миллиард 393 миллион сўм маблағ ажратилди. Ажратилган маблағнинг 12 миллиард 715 миллион сўми умумтаълим мактаблари, туман тиббиёт бирлашмаси, болалар ва ўсмирлар спорт мактабинитаъмирлашга йўналтирилди. Ҳомийлар томонидан 2 миллиард 896 миллион сўм маблағ ажратилди. “Ўзпахтасаноат” акциядорлик жамияти томонидан енгил конструкцияли тикувчилик цехи қурилди. Мазкур корхонада 100 та иш ўрни яратилиб, ҳозирда тайёр маҳсулот ишлаб чиқарилаётир.
Туман маданият марказининг очилишига бағишланган тантанада минглаб зафарободликлар жамулжам бўлдилар. Тантанада сўз олган туман ҳокими Иброҳим Қаршибоев “Обод марказ” лойиҳасидоирасида амалга оширилган хайрли ишлар тўғрисида гапирди. Академик Сайёра Рашидова йиғилганларни барча қулайликларга эга бўлган маданият кошонаси билан муборакбод этди. Қисқа фурсатда Зафаробод янгича қиёфа касб этиб, гўзал шаҳарчага айланганлигини алоҳида таъкидлади.
Шундан сўнг тадбир иштирокчилари маданият марказида яратилган шароитлар билан танишдилар. Кўпчиликнинг эътиборини зафарободлик фоторассом Сувон Раҳимовнинг “Зафаробод: кеча ва бугун” деб номланган фотокўргазмаси тортди. Кўргазма суратлари туман ташкил этилган кундан бугунгача бўлган тарихий даврни ўз ичига олади.
—Фотокўргазма менда жуда катта таассурот қолдирди,—дейди 2-умумтаълим мактаби директорининг маънавий маърифий ишлар бўйича ўринбосари Янглиш Чуйгунова. —Суратлар мени беихтиёр узоқ ўтмишга, ёшлик йилларимга етаклади. Бундан 40 йиллар илгари туманимиздаги “Чўлқувар” халқ ансамблининг фаол иштирокчиларидан бири эдим. Мана бу суратда ансамбилимизнинг ўша даврдаги фаолияти акс эттирилган.
Тантаналар давомида республикамизнинг Ёқуб Аҳмедов, Зуҳра Ашурова, Фатхулла Маъсудов ва Меҳриддин Раҳматов, Миролим Қиличевларнинг чиқишлари йиғилганларда катта таассурот қолдирди. “Лазги” ашула ва рақс ансамблинингсанъаткорлари дилтортар қўшиқлари, жозибали рақслари билан байрам шукуҳини оширишди.
Тантанали тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг давлат маслаҳатчиси Турсунхон Худойбергенов иштирок этди.

Благоустроенные центры – краса Отчизны
Церемонии открытия нескольких новых объектов социально-культурного назначения в рамках проектов «Благоустроенное село» и «Благоустроенный центр» подарили жителям Зафарабадского и Зарбдарского районов огромную радость.
Последовательная реализация программ «Благоустроенное село», «Благоустроенная махалля» и «Благоустроенный центр» является практическим проявлением отеческой заботы нашегоПрезидента о своей Родине и своём народе. Согласно названным документамблагоустраиваются и становятся краше махалли и сёла. Следует признать, что строительныеи реконструкционные работы проводятсяв соответствии с лучшими традициями народного зодчества. В рамках названных программ ремонтируются сети питьевого водо- и электроснабжения,внутренние дороги.
Отрадно отметить, что начатая в 2018 году в селении Манас Дустликского района программа «Благоустроенное село» вскоре нашла логическое продолжение во всей стране. В результате масштабных работ по благоустройству всего за 1,5 месяца Манас превратился в современный уютный городок. Самое главное, поднялось не только настроение манасцев, но и уровень их жизни,укрепиласьуверенность в завтрашнем дне.
Только впрошлом году коренным образом преобразился облик 417 селений в 159 районах страны и 29 махаллей и кишлаков в 12-ти районах нашего вилоята. В целях комплексного освоения территорий было осуществлено строительство и благоустройство дорожно-транспортной инфраструктуры, инженерных и коммуникационных сетей, социальных объектов. Последовательно удовлетворяются потребности населения в жилье. На2019 год былозапланировано осуществить строительные, ремонтные и благоустроительные работы на общую сумму4,8 трлн сумов в 478-сёлах с населением более 1,6 млн человек.
В Зафарабаде – праздничный настрой
С раннего утра зазвучали карнаи и сурнаи, приглашая всех зафарабадцев на торжества по случаю сдачи в стройновых объектов в рамках программы «Благоустроенное село».
В результате масштабных работ по благоустройству, строительству и ремонту, проведённых в рамках пилотного проекта «Благоустроенный центр», Зафарабадприобрёл неповторимый облик. Состоялись торжественные церемониисдачи в эксплуатацию полностью реконструированного культурного центра,сквера Памяти, аллеи имени Алишера Навои, здания районного филиала АКБ «Агробанк» и Центра содействия занятости населения.
И действительно,ранней весной этого года волна перемен докатилась, наконец, и до Зафарабада, где строители и инженерно-технические работники вместе с местным населением взялись за реализацию программы «Обод марказ»В срочном порядке было снесено более 200 незаконных строений вокруг многоэтажных жилых домов и вывезено около 27 000 тонн мусора.
- Генеральный план районного центра разработан на основе современных архитектурных стандартов, - сказал Уктам ЖУМАБОЕВ, специалист отделастроительства районного хокимията. - Предусматривалосьстроительство объектов социального, торгового и сервисного обслуживания, административных зданий и других сооружений.
Были приняты меры по реконструкции и ремонту жилых домов, зданий предприятий и организаций, инфраструктуры в соответствии с требованиями современного градостроительства и архитектуры, расширению центральных улиц и модернизации инженерных коммуникаций. Коммерческие банки выделили 2 миллиарда 550 миллионов сумов на ремонт 38 двухэтажных домов в махаллях «Бустон», «Самарканд» и сельском сходе граждан«Узун», что позволило своевременно завершить запланированные строительно-ремонтные работы.
- За короткий промежуток времени было построено 4,8 километра линий питьевого водоснабжения, 1,1 километра канализации, 3,7 километра линий электропередач и 3,8 километра газопровода, - продолжилУктам Жумабоев. - Были установлены тритрансформатора, четыре газораспределительных пункта, а на 6 км внутренних дорог был устлан гравий. Проложена дорога протяжённостью 2,1 км. Построен 0,6-километровый тротуар для пешеходов. На территории райцентра установлены новые оросительные лотки стоимостью 339 млн сумов.
Из республиканского бюджета было выделено 13 миллиардов 393 миллиона сумов на ремонт социальных объектов и улучшение питьевого водоснабжения. 12 миллиардов 715 миллионов сумовнаправлены на ремонт школ №№1, 10, 14, 17, районного медицинского объединения, детско-юношеской спортивной школы. Спонсорами выделено2 миллиарда 896 миллионов сумов на строительно-ремонтные работы. Акционерное общество «Узпахтасаноат» построилошвейную мастерскую из лёгких конструкций. На данном предприятии создано 100 новых рабочих мест.
Тысячизафарабадцев собрались и на церемонию торжественного открытия районного центра культуры. Хоким района Иброхим Каршибоев, выступая на церемонии,рассказал об огромнойработе, проделанной в рамках программы«Благоустроенный центр». Академик Сайёра Рашидова поздравила местных жителей с открытием данного храма искусства со всеми необходимыми условиями. И выразила уверенность в том, что у Зафарабада – прекрасное будущее.
После завершенияцеремонии собравшиеся ознакомились с условиями, созданными в данном центре. Фотовыставка зафарабадского фотографа Сувона Рахимова «Зафарабад: вчера и сегодня» привлекла внимание многих соотечественников. Фотографии «Свадьба», «Навруз», «Хорма, бободехкон», «Центр благополучия» рассказывают о буднях, чаяниях и мечтах трудолюбивых зафарабадцев.
- Я очень впечатлена фотовыставкой, - сказала заместитель директора общеобразовательной школы №2 Янглиш ЧУЙГУНОВА. - Фотоматериалыпроизвели на меня неизгладимое впечатление, будто оказалась в далёком прошлом. 40 лет назад я была одной из активных участниц фольклорного ансамбля «Чулкувар» в нашем районе. Всё это отражено на фотографиях тех лет.
Выступления известных артистов Национального академического театра Узбекистана – Народных артистов республикиЁкуба Ахмедова, Зухры Ашуровой, Заслуженного артиста Фатхуллы Маъсудова, а такжеактёров Мехриддина Рахматова и Миролима Киличева произвели большое впечатление на зрителей. Ансамбль песни и танца «Лазги» попросту очаровал зрительскую аудиторию.
На церемонии присутствовал Государственный советник Президента Республики Узбекистан Турсунхон Худойбергенов.
Не налюбуюсь тобой, родной мой Зарбдар!
Невиданные по масштабам строительные, ремонтные и благоустроительные работыразвёрнуты в этом году и вЗарбдарском районе. В соответствии с указаниями Президента, данными во время посещения нашего вилоята 30-31 января сего года, были проведены масштабные строительные и ремонтные работы в махаллях имени Ойбека, «Тинчлик», «Мустакиллик»,«Шодлик», «Янгикент» и«Окар».
- Работу начали со сноса более 720 незаконных строений в районном центре, - сказал специалист отдела строительства районного хокимията Кайсар ЖУРАЕВ. - Было вывезено более 6,5 тысячи тонн мусора и бытовых отходов, очищены оросительные лотки протяжённостьюсемь километров. Проложено 9,3 км водопровода и протянуто 2,6 км электрических сетей, реконструировано девять трансформаторных пунктов, осуществлён ремонт 3,6 км внутренних дорог и 3,4 км тротуаров, установлено364 прибора ночного освещения.
В районном центре отремонтировано 52 двухэтажных дома, построено 29 санитарных узлов, 29 тандыров и 4 игровых площадки. Реконструированы и сданы в эксплуатацию здания дошкольного образовательного учреждения №1, семейного детского садана 25 мест, школы №3, центральной больницы, отделений скорой помощи,связи, культуры, районного филиала «Агробанка». Заново построены Молодёжный парк, Дом ветеранов «Нуроний», центры содействия занятости и “Махалла”, ГУП «Тоза худуд», здание РОВД и дехканский рынок.
Недавно жители района стали свидетелями очередного праздника: открыт сквер Памяти. Выполнены строительныеи благоустроительные работы на сумму 2,5 млрд сумов. Павильоны и два фонтана, построенные в стиле современной и национальной архитектуры, придают дополнительное великолепие комплексу.
- Зарбдар – один из самых молодыхрайонов Джизакского вилоята, - говорит Тура МУСУРМОНОВ, ветеран труда из махалли имениОйбека. - К сожале-нию, ему долгие годыне уделялось должноговнимания. Правдаи то, что некоторые его территории оказались в полном запустении. К счастью, всё изменилось в лучшую сторону. Ныне и в Зарбдаре происходят коренные изменения, конечно же, благодаря отеческой заботе нашего Президента Шавката Мирзиёева.Отрадно, что у нас начало свою деятельность первое промышленное пред-приятие “Зарбдортекстил”. Коренным образом меняется и внешний облик наших махаллей и селений.
Недавно также состоялось торжественное открытие здания Центра государственных услуг проектной стоимостью3,7 млрд сумов, в котором приняли участие представители широкой общественности, ветераны труда, активисты, ответственные работники Администрации Президента, представители Министерства информационных технологий и развития коммуникаций, областного управления Агентства государственных услуг и представители широкой общественности.
Хокимрайона Зафар Рузиев,открывая церемонию,поздравил собравшихся с этим радостным событием.
- Здание центра государственных услуг построено в соответствии с лучшими традициями национального зодчества и располагает всеми необходимыми условиями, - говорит начальник областного управления Агентства государственных услуг Министерства юстиции Бобур УМУРЗАКОВ. - В нём такжеоткрыт учебный центр цифровых технологий. Обращения граждан в центр в сфере общественных услуг изучаются и тут же адресуютсяв соответствующие «окна». Существуютэлектронная очередь, инфокиоск, зал ожидания, детская площадка. Настенные мониторыотображают всюнеобходимую информацию о предоставляемых государственных услугах.
Следует отметить, что только за последнее время районный центр государственных услуг оказал 17 248 различных услуг населению и предприятиям. Ожидается, что новое здание в разы улучшит качество предоставляемыхуслуг.
Кстати, в здании центра государственных услуг также открыта Приёмная Премьер-министра Республики Узбекистан по рассмотрению обращений предпринимателей Зарбдарского района, что создало дополнительные возможности представителям малого бизнеса и частного предпринимательства, которые отныне могут решать свои проблемы непосредственно на месте.
Также в здании центра имеются помещения для проведения встреч и переговоров с инвесторами, обмена гражданских паспортов, оформления водительских прав, работают отделы загса, юстиции, нотариальных услуг. Для удобства посетителей открытыбанкоматы и кассы.
Как известно, третья из пяти важных инициатив нашего Президента – содействие эффективному использованию компьютерных технологий и Интернета населениеми молодёжью. За реализацию этой инициативы отвечает Министерство информационных технологий и развития связи Республики Узбекистан. В данном здании открыт и учебный центр «цифровых технологий».
- В 2020 году в этом учебном центре начнут работу специализированные учебные курсы по использованию компьютеров, основам программирования, робототехнике, компьютерной графике и проектированию, системному и сетевому управлению, а также IТ-бизнесу, - рассказывает главный специалист Джизакского областного регионального управления Министерства информационных технологий и развития коммуникацийРеспублики Узбекистан Махмуд ГИЁЗОВ. - Учебный центр рассчитан на 5000 молодых людей. Он также будет привлекать молодёжь к занятиям компьютерным спортом, то естькиберспортом, обучать правилам, формировать команды на различные игры, проводить региональные соревнования.
В целях эффективного использования инфраструктуры и привлечения дополнительных средств в центре планируется организовать дневные и ночные курсы по информационным технологиям для сотрудников хокимиятов, государственных и предпринимательских структур, предприятий и населения в дополнение к функционирующимкурсам.
На мероприятиигруппе специалистов сходов граждан махаллей и кишлаков были врученыкомпьютеры.
В церемонии приняли участие ответственный работник Администрации Президента Республики Узбекистан Нарзулла Обломуродов, начальник управления Министерства развития информационных технологий и развития коммуникацийС.Абдукаюмов,директор ГУП «UNICON» Центра научно-технических и маркетинговых исследований М.Махмудов.