Самарқанд вилояти ҳокими Эркинжон Турдимовнинг Тойлоқ туманида ўтказган сайёр қабулида ушбу туман аҳолиси билан бирга Самарқанд шаҳри, Ургут, Самарқанд, Жомбой туманларидан фуқаролар иштирок этди.
Таъкидлаш лозимки, аҳоли билан бевосита мулоқот қилиш ҳамда юзага келаётган муаммоларга жойида ечим топиш мақсадида ўтказилаётган шу каби сайёр қабулларда вилоят ҳокими билан бирга вилоятдаги ижро ҳокимияти идоралари ва ҳуқуқ-тартибот органлари раҳбарлари, судлар раислари ва бошқа мутасаддилар иштирок этмоқда. Бу эса ҳар бир масалани ўша жойнинг ўзида муҳокама қилиш ва муаммога ечим топишга хизмат қилмоқда. Аммо, мурожаатчилар орасида буни нотўғри талқин қилаётганлар ҳам учрамоқда.
Тойлоқдаги қабулда ҳам фуқаролардан бири суд қароридан норози бўлиб вилоят ҳокимига мурожаат қилди. Э.Турдимов эса ушбу фуқаро мисолида судлар фаолияти билан боғлиқ масалада келган бошқа мурожаатчиларига ҳам юзланиб шундай деди:
– Ўзбекистон Республикаси Конституциясига кўра, судьялар мустақилдирлар, фақат қонунга бўйсунадилар. Судьяларнинг одил судловни амалга ошириш борасидаги фаолиятига бирон-бир тарзда аралашишга йўл қўйилмайди ва бундай аралашиш қонунга мувофиқ жавобгарликка сабаб бўлади.
Вилоят ҳокими бўлсам-да мен ҳам қонундан ташқари иш юритолмайман. Суд қароридан норози бўлсангиз, белгиланган тартибда юқори турувчи суд идораларига мурожаат қилинг.
Яна бир жиҳат, кейинги сайёр қабулларда кузатилаётган ва рад жавоби берилаётган бўлса-да айрим шахсларнинг боқимандалик кайфиятидаги мурожаатларига жавобан уларга томорқадан самарали фойдаланиш, ишга жойлашиш ёки оилавий тадбиркорлик билан шуғулланиш таклиф этилиб, шу каби йўналишларда кўмак берилиши тушунтирилмоқда. Яъни, эҳтиёжманд одамга балиқ эмас, қармоқ таклиф этилмоқда.
Бу галги қабул чоғида ҳам ушбу тоифадаги шахслар ана шундай жавоб олди.
Лекин ҳақиқатдан ҳам долзарб бўлган, узоқ вақтдан буён ечими топилмаётган, айрим раҳбарларнинг эътиборсизлиги туфайли ўз ҳолига ташлаб қўйилган масалаларга шу ернинг ўзида ечим топилди. Ўрганилиши талаб этиладиган мурожаатлар юзасидан муддат белгиланди.
Умуман, Э.Турдимовнинг Тойлоқдаги сайёр қабулида 210 дан зиёд мурожаат қайд этилиб, уларнинг бажарилиши назоратга олинди.

В сходе граждан махалли "Галабек" Хатырчинского района Навоийской области организован выездной прием с участием начальника Навоийского областного управления внутренних дел и ответственных лиц районного хокимията, руководителей организаций и предприятий области.
На открытом диалоге с народом заслушаны обращения около 300 граждан, связанные с улучшением образа жизни и жилищных условий населения, изучением проблем нуждающихся в социальной помощи лиц, малоимущих семей, инвалидов, выявлением неорганизованной молодежи и обеспечением ее занятости.
В ходе диалога житель махалли имени Шарафа Рашидова Абдусалим Исроилов выступил с предложением о создании места отдыха при водохранилище "Куксарой" в Хатырчинском районе и посадке на этой территории декоративных и фруктовых деревьев.
Житель махалли Жалойир Одил Ортиков указал на наличие проблем в обеспечении территории электрической энергией, необходимость установки трансформатора и строительства административного здания для схода граждан.
Руководителем сектора даны соответствующие поручения ответственным лицам областного предприятия энергоснабжения и его районного отдела. Намечено выделение подходящей земельной площади под строительство административного здания махалли.
Выступившие на мероприятии отметили, что благодаря осуществляемым широкомасштабным работам в Хатырчинском районе происходят положительные изменения, весомые результаты дает практическая работа по улучшению образа жизни населения, устранению на местах имеющихся проблем.
Такой же выездной прием состоялся и в Нуратинском районе области. На нем были заслушаны обращения населения, большинство из них решено положительно.
В частности, житель махалли Истиклол Нурмурод Мададов попросил выделить ему инвалидную коляску. Данное обращение гражданина решено положительно.
Принято предложение жителя махалли Сойкечар Муродилло Каршиева о строительстве мечети, в этих целях выделена земельная площадь.
На выездном приеме членам областных и районных рабочих групп даны указания по добросовестному выполнению возложенных на них обязанностей с учетом требований сегодняшнего времени, обеспечению качественного и своевременного решения обращений граждан.