Давлатимиз раҳбари томонидан илгари сурилган ижтимоий, маънавий-маърифий соҳалардаги ишларни янги тизим асосида йўлга қўйиш бўйича бешта муҳим ташаббус Навоий вилоятида ҳам кенг тарғиб қилинмоқда.
Навоий шаҳридаги “Маърифат боғи”да5 мингдан ортиқ ёшларни беш мақсадда бирлаштирган лойиҳа вилоят ҳокимлиги, Халқ таълими, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ҳамда қатор ташкилотлар билан ҳамкорликда амалга оширилди.
Тадбирда ёшлар томонидан саҳналаштирилган театр томошалари, куй-қўшиқлар ижроси, уларнинг ижодига оид ҳунармандчилик, рассомчилик санъати намуналари намойиш этилди.

Пять инициатив – пять возможностей
Выдвинутые главой нашего государства пять важных инициатив по налаживанию работы в общественной, духовно-просветительской сфере на основе новой системы широко пропагандируются и в Навойиской области.
В "Саду просвещения" города Навои проводился объединивший более 5 тысяч молодых людей проект по пяти целям, организованный хокимиятом области совместно с областным управлением народного образования, Союзом молодежи Узбекистана и другими организациями.
На мероприятии были представлены театрализованные представления, исполнены песни и танцы, продемонстрированы образцы художественного творчества, изделия ремесленничества.