Бўкага 18 мингдан ортиқ бадиий асар ортилган китоблар карвони келди
ошкент вилояти Бўка тумани ёшларига 18 мингдан зиёд китоб совға қилинди. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президенти Админстрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги 5 минг нусхадаги ўзбек ҳамда жаҳон адабиётининг сара намуналарини Бўка мактаблари ва маҳаллалари учун туҳфа қилди. Бунинг рамзий ифодаси сифатида Агентлик директори туман ҳокимига махсус сертификат топширди.
Қолган 13 минг ададдаги китоб Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Ўзбекистон Ёзувчилар ушмаси, Республика Маънавият ва маърифат маркази ҳамда бошқа ҳамкор давлат ташкилотлари томонидан тақдим этилди.
Маданият ва аҳоли дам олиш марказида ташкил этилган тантанали тадбирда, шунингдек, туман ёшларига замонавий спорт анжомлари, бошқа зарур жиҳозлар совға қилинди.
Мазкур хайрия тадбирлари Президентнинг ёшлар таълим-тарбияси учун қўшимча шароитлар яратишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни ўз ичига олган 5 та ташаббуси доирасида амалга оширилмоқда. Эслатиб ўтамиз, ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, китобхонликни оммалаштириш мақсадида мавжуд кутубхоналарни инвентаризациядан ўтказган ҳолда китоб фондини яхшилаш, китоб дўконлари, “book cafe”лар фаолиятини жорий қилиш, компьютер саводхонлиги ва интернет марказлари, спорт тўгараклари ташкил этиш, ишсиз аёлларни тикув ва тўқимачилик цехларига жалб қилиш каби комплекс лойиҳалар Бўка туманида тажриба тариқасида йўлга қўйилмоқда.

Сегодня для молодёжи Букинского района Ташкентской области было передано более 18 тысяч книг. В частности, пять тысяч томов узбекской и мировой литературы были подарены школам и махаллям Буки от лица Агентства информации и массовых коммуникаций. Как символ этой акции, директор Агентства вручил хокиму района специальный сертификат.
Остальные 13 000 книг были предоставлены Союзом молодёжи Узбекистана, Союзом писателей Узбекистана, Республиканским центром духовности и просветительства и другими партнерскими организациями.
Также, на торжественном мероприятии, прошедшем в Центре культуры и отдыха, молодёжи района было представлено новое оборудование и другой необходимый инвентарь для оснащения современной спортивной площадки.
Эти благотворительные акции проводятся в рамках реализации пяти инициатив, выдвинутых Президентом Узбекистана, и направлены на создание дополнительных условий для всестороннего воспитания молодого поколения.
Следует отметить, что в настоящий момент в Букинском районе реализуются проекты, направленные на комплексное создание социальной инфраструктуры. Особое внимание уделяется формированию условий для привлечения молодёжи к чтению, а для этого фонды библиотек должны проходить инвентаризацию и постоянно пополняться качественной литературой, должна развиваться сеть книжных магазинов и book-кафе. Рабочей группе также поручено обеспечить на постоянной основе функционирование различных кружков, в том числе, спортивных, компьютерных и интернет центров, а для женщин организовать возможность дополнительного заработка через создание рабочих мест на предприятиях текстильного и швейного производства.