Ўзбекистон Республикаси Президенти халқ қабулхонаси томонидан ташкил этиган бугунги қабул давомида беш юзга яқин фуқаро шикоятларини тегишли орган раҳбарларига маълум қилди. Ушбу мурожаатлар қандай ҳал этилади? Бу эътиборимиз марказида бўлади.
Халқ билан мулоқотнинг муҳим воситасига айланган Президент халқ қабулхонаси нафақат аҳолидан келаётган шикоят ва аризаларни кўриб чиқиш, уларда кўтарилаётган муаммоли масалаларни тегишли органлар билан ҳамкорликда ҳал этиш, балки жойларда оммавий қабуллар ташкил этишни йўлга қўйган.
Бундай қабулларда Президент давлат маслаҳатчиси ҳамда аҳоли учрашиши зарур бўлган тузилмалар раҳбарларининг шахсий қабуллари ташкил этилмоқда. Мазкур оммавий қабуллар ҳамда уйма-уй юришда давомида ўтган давр ичида бир миллиондан ортиқ фуқаролар муаммолари тингланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти халқ қабулхонаси томонидан Тошкент шаҳрида ташкил этилган навбатдаги оммавий қабулда Президент давлат маслаҳатчиси биринчи ўринбосари У.Муҳаммадиев, Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси К.Комилов, Бош прокурор О.Муродов, Адлия вазири Р.Давлетов, Ички ишлар вазири П.Бобожонов, Давлат солиқ қўмитаси раиси Б.Мусаев, Тошкент шаҳар ҳокими Ж.Ортиқхўжаев ва бошқа мутасаддилар фуқароларни шахсан қабул қилди.
Мазкур тадбирнинг очилишида Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат маслаҳатчиси Т.Худайбергенов фуқаролар мурожаатлари – халқнинг дарду ташвиши экани ва биринчи галда ҳал этилиши шарт бўлган масалага эканига эътибор қаратди. Бу Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан қўйилаётган талаблардан энг муҳимидир.
- Одамлар кўп ҳолларда идорама-идора юриб, ўзларини қийнаётган масалаларни ҳал қилолмай овора бўлмоқда, - дейди Т.Худайбергенов. - Шунинг учун барча энг зарур тизимларнинг раҳбарларни халқ ҳузурига олиб келдик. Бу имкониятдан унумли фойдаланинг.
Ички ишлар вазирлиги маданият саройида қабул учун ажратилган махсус хоналарда раҳбарларнинг бевосита қабули кун бўйи давом этди.
Ички ишлар вазири Пўлат Бобожоновнинг фуқароларни қабул қилиш жараёнини кузатарканмиз, соҳада ишлаб, турли сабаблар билан бўшаган собиқ ходимларнинг ишга тиклашни сўраб қилган мурожаатлари кўпчиликни ташкил этганига гувоҳ бўлдик.
Вазир ҳар бир мурожаатчини синчковлик билан эшитиш баробарида ички ишлар органларида касбига садоқатли, фидойи кадрлар хизмат қилиши зарурлигига урғу бериб ўтди.
Адлия вазири қабулига келган ўнлаб кишилар ўз мурожаатларида уй-жой, иш билан таъминлаш, эгалик ҳуқуқи, пенсия каби масалалар бўйича муаммоларини ҳал қилишда амалий ёрдам сўради.
Нотаруснинг масъулиятсизлиги, эгалик ҳуқуқини ололмаслик, ишга киришда амалий ёрдам сўралган масалаларни Адлия вазири Р.Давлетов жойида ҳал этишга, одамларга амалий ёрдам бериш учун тегишли ходимларга шу ернинг ўзида зарур топшириқлар берди.
Ҳужжатлардаги битта ҳарф мос келмаслиги оқибатида неча ойлардан бери сарсон юрган Насиба Зоҳидованинг иши ҳал бўлди, ҳисоб.
Хонадонини ўз дўстига сотиш ҳуқуқи асосида ишончнома орқали фойдланишга берган, оқибатда уйидан айрилган фуқаронинг дардини эшитиб, вазир ўйланиб қолди. Кўр-кўрона ўз ҳуқуқини ўзгага топширган, ўзини ўз ҳуқуқидан маҳрум қилиб надомат чекаётган кишининг ҳоли, албатта, жуда ачинарли. У қанчалик афсусланмасин, юқори идора раҳбарларига шикоят қилмасин, бари бефойда. Чунки йўқотилган ҳуқуқни энди тиклаш имконсиз. Шу каби бухоролик бир аёлнинг вафот этган ўғлидан қолган набираларини 14 йилки кўра олмаётганидан ёзғириб кўз ёш тўкиши ҳам ҳуқуқ меъёрларига тўғри келмайди. Ахир ҳуқуқлар ўз вақтида керакли идорага бориб талаб қилингандагина у сизнинг манфаатингизга мослашади. Лекин айримлар ҳамон каттароқ раҳбарнинг олдига бориб “Адолат йўқ, қани ҳақиқат?” деб деб тўполон кўтариб ишимни ҳал қиламан, деб ўйлаб қаттиқ адашмоқда.
- Қабул давомида фуқароларнинг ҳуқуқий онги масаласида ҳали муаммолар борлигини яна бир карра ҳис қилдим, - дейди Адлия вазири Русланбек Давлетов. – Авваллари ҳуқуқий маданиятга юксалтиришга қаратилган кўп иш қилинган. Аммо ҳуқуқий онг масаласи билан ҳеч кимнинг иши бўлмаган. Бугун айрим одамлар қайси идора қандай иш билан шуғулланишини билмасдан эшикма-эшик, идорама-идора сарсон бўлаётгани ўша бесамар ишлар маҳсули, десак хато бўлмайди. Бугун ҳам ўнлаб кишиларни “сизнинг кўтариб келган масалангиз судга тааллуқли”, деб уларни суд қабулига йўналтирдик. Айрим кишилар эса “Йўқ менинг ишимни сиз ҳал қилиб беришингиз керак”, деб туриб олаётгани эса ҳеч ақлга сиғмайди. Мени қувонтиргани, қабулга келган айрим фуқаролар адлия тизими фаолияти билан боғлиқ камчиликларни рўй-рост айтиб, соҳани янада яхшилаш учун ўз таклифларини билдиргани бўлди. Биз буларни албатта инобатга оламиз. Халққа максимал қулайлик яратиш учун адлия тизими ходимларига энг қаттиқ чораларни кўриш зарур бўлса, албатта кўрамиз.
Бош прокурор қабулига кирган уйи олиб қўйилган, еридан маҳрум бўлиб қолган, корхонасидан айрилган, бизнесидан жудо бўлган ўнлаб кишилар ҳуқуқларини тиклашда амалий ёрдам сўради. Буларнинг бари, албатта, алоҳида ўрганиш талаб қиладиган, текширув ўтказилиши шарт бўлган масалалар ҳисобланади. Шунинг учун барчаси назоратга олиниб, тегишли масъул шахсларга қонуний ҳал қилиш учун топширилди.
“Бугунги қабулда одамлар асосан қандай шикоятлар билан келган, улар кўпроқ нимадан норози?”, деган саволимизга Бош прокурор: “Бугунги қабулга шикоят кўтариб келган фуқароларнинг 90 фоизи суддан норози”, деб жавоб берди. “Шикоятчиларнинг ҳаммаси ҳам ҳақмикин?”, деган саволимизга эса, у “Албатта, ҳаммаси ҳақ, дея олмаймиз”, деб жавоб берди.
Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев қабулига кирган С.Ниёзова 2018 йил 5 январда уйи бузилгани, шундан бери бола-чақаси билан ҳар ерда сарсон бўлиб яшаётганини маълум қилди.
Ҳолбуки, Қўшқўрғон кўчасида истиқомат қилган бу аёлга уйини бузишдан олдин шаҳар марказидан 2 та уй берилиши ваъда қилинган.
Ж.Ортиқхўжаев бу борада ким масъул бўлгани, нега ваъда бажарилмагани билан қизиқди. Мулозимлар ҳар хил баҳоналарни келтирди. Ҳоким эса бу масала бугун ҳал этилиши кераклигини айтди. Оиласи катта бўлган, оилали икки ўғли бўлган бу аёлга ҳозирча 2 хонали уй берилиши, сал кейинроқ қурилаётган уйлардан 3 хоналиси берилиши маълум қилинди.
Қабулларда беш юздан зиёд фуқаро шикоятларини тегишли орган раҳбарларига маълум қилди. Ушбу мурожаатлар қандай ҳал этилади? Бу эътиборимиз марказида бўлади.

Выездные приёмы граждан продолжаются
В ходе очередного приема, организованного Народной приемной Президента Республики Узбекистан, около двухсот граждан высказали свои жалобы руководителям соответствующих органов. Как будут решаться эти обращения? Несомненно, решение будет находиться в центре внимания.
Народные приемные Президента, ставшие важным инструментом диалога с населением, занимаются не только рассмотрением жалоб и заявлений от населения, но и совместным решением проблем с соответствующими органами, организацией на местах массовых приемов.
Организуются личные приемы советника Президента, а также руководителей структур, к которым следует обращаться. За минувший период уже принято свыше одного миллиона граждан.
На очередном массовом приеме, организованном Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Ташкенте, всех граждан лично приняли хоким города Ташкента Д. Артыкходжаев, председатель Верховного суда Республики Узбекистан К. Камилов, генеральный прокурор О. Муродов, министр юстиции Р. Давлетов, министр внутренних дел П. Бабаджанов, председатель Государственного налогового комитета Б. Мусаев.
Советник Президента Республики Узбекистан Т. Худойбергенов подчеркнул, что решение проблем, облегчение забот населения являются вопросами первостепенной важности. Это - главное требование Президента нашей страны Шавката Мирзиёева.
- В большинстве случаев люди обращаются из одного органа к другому, и в итоге не могут решить свои проблемы, только напрасно тратя свое время, - говорит Т. Худойбергенов. - Поэтому сегодня к диалогу с народом привлечены руководители самых ключевых систем. Эффективно воспользуйтесь этой возможностью.
В специально выделенных для приема кабинетах Дворца культуры Министерства внутренних дел руководители в течение дня лично принимали граждан.
С. Ниёзова, пришедшая на прием хокима города Ташкента Джахангира Артыкходжаева, сообщила, что 5 января 2018 года ее дом снесли, и с тех пор она со своими детьми скитается от одного места к другому. Хотя перед сносом дома ей обещали предоставить два жилья в центре города.
Д. Артыкходжаев поинтересовался тем, кто являлся ответственным за это дело и почему не выполнил свое обещание. Работники всячески уходили от ответа. А хоким сказал, что этот вопрос необходимо решить сегодня. Женщине с двумя детьми было сообщено, что пока ей предоставят двухкомнатную квартиру, а через некоторое время - трехкомнатную квартиру в одном из строящихся домов.
Наблюдая за приемом министра внутренних дел Пулата Бабаджанова, мы стали свидетелями того, что большинство обращений связано с восстановлением на работе бывших сотрудников органов внутренних дел, уволившихся ввиду различных обстоятельств.
Министр внимательно выслушал каждое обращение и подчеркнул, что в органах внутренних дел должны служить только преданные своей профессии и самоотверженные кадры.
Десятки людей, пришедшие на прием министра юстиции, обратились за практической помощью в решении вопросов относительно обеспечения жильем, работой, права собственности и пенсий.
В целях решения на месте вопросов, связанных с беспечностью нотариусов, трудностями в получении права собственности, трудоустройстве, а также оказания практической помощи населению, министр юстиции Р. Давлетов дал соответствующим работникам необходимые поручения.
Можно считать, что обращение Насибы Захидовой, несколько месяцев скитавшейся из-за опечатки в документе одной буквы, уже решено.
Министр глубоко задумался, заслушав обращение гражданина, лишившегося своего дома в результате предоставления другу своего жилья по доверенности с правом на продажу. Состояние сожалеющего человека, слепо отдавшего свое право чужому и лишившего себя своего же права, конечно, весьма печально. Сколько бы он не сожалел, не обращался к руководителям вышестоящих инстанций - все напрасно, потому что утерянное право восстановить нельзя. Такая же печальная история у жительницы Бухары, которая вот уже 14 лет не может повидаться с внуками своего погибшего сына. Это не соответствует никаким правовым нормам. Права подстраиваются под интересы народа только в том случае, когда люди обращаются в соответствующие ведомства. Однако некоторые люди идут на прием к вышестоящим должностным лицам с намерением поскандалить в поисках ответа на вопрос "Где справедливость, где правда?" и глубоко ошибаются.
- В ходе приема я еще раз убедился в наличии определенных проблем, связанных с правовым мышлением граждан, - говорит министр юстиции Русланбек Давлетов. - Раньше осуществлялось много работы по повышению правовой культуры населения. Но никому не было дела до правового мышления. Не будет ошибкой утверждать, что сегодня некоторые люди, не зная о направлении деятельности органов, стучатся во все двери, напрасно теряя свое время. И даже сегодня мы перенаправили десятки человек на прием в суды. А обращение некоторых граждан, упорно повторяющих: "Вы должны решить мою проблему", просто невообразимо. Обрадовал тот факт, что некоторые граждане честно и открыто говорили о недостатках в системе юстиции и выдвинули предложения по дальнейшему ее совершенствованию. Мы, безусловно, примем их во внимание.
Пришедшие на прием генерального прокурора десятки людей, лишившиеся своей земли, предприятия, бизнеса, обратились за практической помощью в восстановлении их прав. Все эти вопросы, конечно, требуют отдельного изучения, проведения расследования. Рассмотрение всех обращений взято под контроль и поручено ответственным лицам соответствующих органов для их законного решения.
На вопрос "Из чего в основном состоят жалобы граждан, пришедших сегодня на прием?", генеральный прокурор ответил, что "90 процентов граждан, пришедших сегодня на прием, недовольны деятельностью судов". А на вопрос: "Все ли обращения обоснованные?" был ответ: "Конечно, мы не можем сказать, что все они обоснованны".
В ходе приема поступили также жалобы на работников органов прокуратуры, выходящих за рамки закона и правил этики. По данным фактам на месте даны поручения по проведению служебного расследования и принятию в их отношении строгих мер.