Томорқада қулупнай пишди
Фарғона вилояти Қува тумани миришкорлари мева-сабзавот етиштиришда катта тажрибага эга. Қува анори, гилоси ва қирмизи олмаларининг таърифи хорижда ҳам машҳур. Бугунги кунда томорқадан салмоқли даромад топаётган оилалар сони тобора кўпайиб бормоқда.
Дала юмушлари бошланган айни пайтда ҳеч бир маҳаллада бекорчи кишини учратмайсиз. Ҳамма ўз томорқасида банд. Кафтдек ернинг хазина эканини билган оила борки, йилнинг ҳар тўрт фаслида бирор қишлоқ хўжалиги маҳсулотини экади. Рўзғоридан ортганини бозорга олиб боради.
– Туманимиздаги 40 мингдан зиёд хонадон тасарруфида 2 минг 930 гектар томорқа майдони бор, – дейди туман фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси Ҳомиджон Усмонов. – Кейинги йилларда аҳолининг томорқага муносабати кескин ўзгарди. Биргина жорий йилнинг ўтган даврида маҳаллаларда 300 дан зиёд иссиқхона ташкил этилгани ҳам фикримизни тасдиқлайди. Янгичек маҳалласи кўчат, Акбаробод маҳалласи редиска, Қорақум маҳалласи бодринг етиштиришда катта тажрибага эга.
Юқори Қўрғонча – туманнинг обод маҳаллаларидан. Маҳалладаги оилалар асосан помидор, бодринг ва турли кўчатлар етиштиради. Қишнинг қаҳри кетиб улгурмай, томорқа юмушларини бошлаб юборадиган бу миришкорлар эртапишар ҳосилдан мўмай даромад олади. Маҳаллада бугун кимдир янги иморатга пойдевор қўйишни бошлаган, бошқаси сўнгги русумдаги автомашина сотиб олган. Тўйлар-тўйларга уланмоқда. Буларнинг барчаси томорқадаги меҳнат самарасидир.
Эргашали Қосимовнинг хонадонига кирган киши ўзини гуллар оламига кириб қолгандек ҳис этади. Айни кунларда бу ердаги 4 та иссиқхонада 100 хилдан ортиқ гул кўчатлари парваришланмоқда. Томорқадан топилган даромад эвазига автомашиналар олди, уй-жойлар солди.
– Томорқа нафақат қўшимча даромад манбаи, балки фарзандлар тарбиясида ҳам катта роль ўйнайди, – дейди Эргашали Қосимов. – Чунки томорқада болалар ҳалол меҳнат қилиб, ўз пешона тери билан даромад топишни ўрганади. Очиғи, деҳқончилик қилиб кам бўлганимиз йўқ. Ўғилларим Алишер, Миржалол ва келинларим шу ердаги ишлар билан шуғулланади. Гулларга юртимизнинг барча ҳудудларидан харидор бор. Ўтган йили 50 миллион сўм соф даромад олдик.
Раҳматжон Ҳакимов ҳам илгари чет элга ишлагани борарди, бугун эса бунга ҳожат қолмади. У ўз томорқасида иссиқхона ташкил қилиб, бодринг ва помидор етиштиришни йўлга қўйди. Шунингдек, 70 асалари оиласи бор. Қўлидан дурадгорлик келгани учун бўш вақтида асалари қутиси ҳам тайёрлайди. Ҳозирнинг ўзида тумандаги фермерлар ва аҳоли томонидан асалари қутисига 500 дан зиёд буюртма тушган.
Шу маҳаллада яшовчи Абдуқаҳҳор Мамажонов эса плёнка остида қулупнай парваришламоқда. У бугун-эрта бу маҳсулотни бозорга олиб чиқиш ҳаракатида.
Мухтасар айтганда, тумандаги маҳалла фуқаролар йиғинларида томорқа маданияти одамларнинг ҳаёт тарзига айланиб бормоқда. Бу эса оилалар фаровонлигига хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.

Земледельцами Кувинского района Ферганской области накоплен богатый опыт в выращивании фруктов и овощей. Кувинские гранаты, черешни и красные яблоки пользуются популярностью и за рубежом. Увеличивается число семей, получающих солидный доход c приусадебных участков.
Сейчас, когда начались полевые работы, ни в одной махалле не встретишь человека, сидящего без дела. Все заняты на приусадебном участке. Семьи, осознавшие пользу, получаемую с такого малого участка земли, выращивают сельскохозяйственную продукцию круглый год. Избытки поставляют на рынки.
– Во владении свыше 40 тысяч жителей нашего района находятся приусадебные участки общей площадью 2 тысячи 930 гектаров, – говорит председатель районного совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Хомиджон Усманов. – В последние годы отношение населения к приусадебным участкам резко изменилось. Об этом свидетельствует создание в махаллях за истекший период более 300 теплиц. Жители махалли Янгичек имеют огромный опыт в выращивании саженцев, махаллей Акбаробод и Коракум – в выращивании редиса и огурцов.
Юкори Кургонча – одна из благоустроенных махаллей района. Ее жители в основном выращивают помидоры, огурцы и саженцы деревьев. Земледельцы, начинающие работу на приусадебном участке, с окончанием зимы получают солидный доход от продажи ранних сортов фруктов и овощей. Сегодня махаллинцы строят новые дома, приобретают автомашины последних моделей, проводят свадьбы. Все это – плоды упорного труда на приусадебном участке.
Переступив порог дома Эргашали Косимова, ощущаешь себя словно в цветнике: в 4 теплицах выращивают саженцы 100 видов цветов. За счет полученного с приусадебного участка дохода хозяин приобрел автомобиль, построил дом.
– Приусадебный участок является не только источником дополнительного дохода, но и играет большую роль в воспитании молодого поколения, – говорит Э.Косимов. – Так дети учатся зарабатывать деньги честным трудом. Откровенно говоря, земледелие – выгодное дело. На приусадебном участке трудятся мои сыновья Алишер, Миржалол и невестки. Работа принесла нам только положительные результаты. Наши цветы пользуются спросом во всех регионах страны. Прибыль за прошлый год составила 50 миллионов сумов.
Рахматжон Хакимов раньше выезжал за границу на заработки, но сейчас в этом нет необходимости. Он построил теплицу на своем приусадебном участке и наладил выращивание огурцов и помидоров. Кроме того, он содержит 70 пчелиных семей. Умеет плотничать, в свободное время изготавливает улья. Только за нынешний период на его улья поступило свыше 500 заказов от фермеров и населения района.
Житель этой же махалли Абдукаххор Мамажонов выращивает клубнику под пленкой. В ближайшие дни начнет сбор урожая.
Убеждаешься в том, что в сходах граждан махаллей района развитие работы на приусадебных землях становится образом жизни населения. Это примечательно и тем, что способствует повышению благосостояния семей.