Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, йирик лойиҳалар билан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 12-13 март кунлари Навоий вилоятида бўлди.
Ташрифнинг иккинчи куни Президентимиз Навоий шаҳрида вилоят иқтисодиётини ривожлантириш, аҳоли турмуш шароитини янада яхшилаш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди. Видеоконференцалоқа шаклида ўтган йиғилишда вилоят фаоллари, депутатлар, давлат ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари, шаҳарлар ва туманлар ҳокимлари, нуронийлар, ёш тадбиркорлар, кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари вилоятни комплекс ривожлантиришга қаратилган долзарб вазифаларни белгилаб берди.
Қайд этилганидек, Навоий вилояти юртимиз саноатининг мустаҳкам устуни бўлиб, унинг 10 фоиз маҳсулотини таъминлайди. Ислоҳотлар натижасида ўтган йили вилоятда инвестициялар 1,8 баробар, қурилиш ишлари 28 фоиз, хизмат кўрсатиш – 12 фоизга ўсган. Шунингдек, қарийб 1 триллион сўм инвестиция ҳисобига 420 та ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш объекти ишга туширилган.
Йиғилишда мавжуд резерв ва имкониятлардан тўла фойдаланилмаётгани таъкидланди. Вилоят иқтисодиёти асосан бир нечта йирик корхонага боғлиқ бўлиб қолгани, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик етарли даражада ривожланмагани қайд этилди.
Вилоятда тадбиркорликни ривожлантиришга жиддий туртки бериш учун шундай қулай ва жозибадор бизнес муҳитини яратиш керакки, нафақат маҳаллий, балки бошқа вилоятлар аҳолиси ҳам бу ерга келиб, тадбиркорлик билан шуғулланишга интилсин. Бошқача айтганда, Навоий вилояти – тадбиркорлар вилоятига айланиши керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари Навоий вилоятини экспортга йўналтирилган инновацион ва юқори технологияли ишлаб чиқаришлар бўйича эркин иқтисодий зонага айлантиришни таклиф қилди. Қайд этилганидек, бунинг учун Бош вазир ўринбосари раҳбарлигида махсус комиссия тузилиб, мазкур иқтисодий зона иштирокчиларига бериладиган имтиёз ва енгилликлар тизими белгиланади.
Йиғилишда инвестицияларни фаол жалб қилиш, янги замонавий корхоналар ташкил этиш ва аҳолини иш билан таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Навоий вилоятида 2019-2020 йилларда амалга ошириладиган умумий қиймати 26 триллион 368 миллиард сўмлик 511 та инвестиция лойиҳасидан иборат дастур ишлаб чиқилгани маълум қилинди.
Мазкур дастур доирасида 1 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ва кредитларни ўзлаштириш, 17 минг 400 та янги иш ўрни яратиш режалаштирилган. Жумладан, Навоий иссиқлик электр станцияси, “Қизилқумцемент”, “Навоийазот” акциядорлик жамиятлари ва бошқа тармоқларда 12 та йирик лойиҳа амалга оширилади.
Биринчи навбатда, Нурота, Хатирчи, Томди, Конимех каби ривожланиш даражаси паст бўлган туманларда янги саноат корхоналарини ташкил этишга устувор аҳамият қаратиш лозимлиги қайд этилди.
Президентимиз Нурота туманидаги Ғозғон посёлкасига шаҳар мақомини бериб, уни пардоз тошлари қазиб олиш ва ишлов беришга ихтисослашган саноат шаҳрига айлантириш таклифини илгари сурди. Гранит ва бошқа пардоз тошларини саноат усулида қазиб олиш, ишлов бериш ва тайёр қурилиш материаллари ишлаб чиқариш корхоналаридан иборат кластер ташкил этиш бўйича қиймати камида 200 миллион долларлик лойиҳаларни амалга ошириш бўйича топшириқ берилди.
Давлатимиз раҳбари қишлоқ хўжалигидаги имкониятларни ҳам таҳлил қилиб, пахтадан бўшаган майдонларда бозорбоп мева-сабзавот етиштириш, вилоятда томорқалардан самарали фойдаланиш ҳисобига қишлоқ аҳолисини банд қилиш ва даромадини ошириш, томорқаларга экин экишни давлат сиёсати даражасига кўтариш, тикув-трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш ва қоракўл тери тайёрлашни кўпайтириш, экспорт ҳажмини ошириш бўйича топшириқлар берди.
Мамлакатимизда давлат хизматлари кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш, аҳоли ҳаёти сифатини, инвестиция иқлимини, ишчанлик муҳитини яхшилаш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Давлат хизматлари марказларида аҳолига тез, сифатли ва кенг турдаги давлат хизматлари кўрсатиш мақсадида қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Шавкат Мирзиёев фаоллар йиғилишидан сўнг Навоий шаҳар Давлат хизматлари маркази фаолияти билан танишди.
Марказда электрон навбат тизими жорий этилган, фуқароларга 100 дан ортиқ турдаги давлат хизматлари кўрсатилади. Нотариал хизматлар, фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш, паспортни расмийлаштириш, ҳайдовчилик гувоҳномасини алмаштириш ва бошқалар шу ернинг ўзида амалга оширилади.
Мижозларга қулайлик яратиш мақсадида болалар майдончаси, кафе, мутолаа хонаси, бепул Wi-Fi алоқаси ташкил этилган. Бу ерга келганлар улардан фойдаланиб, кутиш вақтини мазмунли ўтказиши мумкин.
Марказга келолмайдиган ҳамда олис овул ва қишлоқларда яшайдиган аҳоли учун махсус транспортларда жойларга чиққан ҳолда хизмат кўрсатилади.
Президентимиз марказ фаолияти билан танишар экан, бундай марказларда асосий мақсад фуқароларни давлат идоралари фаолиятидан рози қилиш эканини таъкидлади.
Давлат хизматлари марказларида энг асосий талаб – муомала маданияти бўлиши керак. Бу ерга келган ҳар бир инсон муаммосига ечим, саволига жавоб топиши лозим. Барча ҳаракатларимиз ана шу мақсадга қаратилган, деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз Халқ қабулхонасининг марказдаги бўлимига кириб, ходимлар билан суҳбатлашди. Аҳоли қандай масалалар бўйича мурожаат қилаётгани билан қизиқди.
Шу ерда Навоий вилоятида тадбиркорлик, кичик бизнес ва ҳунармандчиликни ривожлантиришга доир лойиҳалар тақдимоти ўтказилди. Хусусан, эксперимент тариқасида “Навоий – тадбикорлар вилояти” лойиҳаси амалга оширилади. Бунда қулайлик яратиш мақсадида тадбиркорлик субъектларини рўйхатдан ўтказишда давлат божи икки баробар камайтирилади. Қатор хизмат кўрсатиш соҳаларига имтиёзлар берилади.
Президентимиз давлат хизматлари марказда тадбиркорлар учун хизмат турларини кенгайтириш, хусусан, уларга ер ажратиш, қурилишга рухсат олиш каби жараёнларни интеграциялаш бўйича кўрсатмалар берди.
Шавкат Мирзиёев Навоий шаҳридаги 3-сонли ички ишлар бўлимини бориб кўрди.
Президентимизга бу ерда яратилган шароитлар, маҳаллаларда тинчлик-осойишталикни мустаҳкамлаш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида ахборот берилди. Жорий йилнинг январь-февраль ойларида Навоий вилоятида жиноятлар сони ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 54 фоиз, Навоий шаҳрида эса 63 фоиз камайгани қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари хотин-қизлар масалалари бўйича инспекторлар билан мулоқотда аёлларнинг турмуш шароитини ўрганиб бориш, оғирини енгил қилиш зарурлигини таъкидлади.
Агар жамиятимизда адолатни қарор топтирмоқчи бўлсак, аввало, хотин-қизларнинг ишончини қозонишимиз, уларни асрашимиз керак. Аёлнинг яшаш тарзи, дунёқараши оила муҳитини белгилайди. Бу фарзандлар тарбияси учун жуда муҳим, деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари ички ишлар бўлимидаги ситуацион марказни кўздан кечирди. Жамоат хавфсизлигини таъминлашга ихтисослашган дастурий маҳсулотлар яратиш, жиноятчиликни турлари бўйича таҳлил қилиб, уларнинг олдини олиш юзасидан тавсиялар берди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом осуществляемой на местах созидательной работы, крупными проектами и диалога с народом 12-13 марта посетил Навоийскую область.
Во второй день поездки в городе Навои Президент провел совещание актива, посвященное вопросам развития экономики области, дальнейшего улучшения условий жизни населения. В совещании, прошедшем в режиме видеоконференцсвязи, участвовали активисты области, депутаты, руководители государственных и общественных организаций, хокимы городов и районов, представители старшего поколения, широкой общественности, молодые предприниматели.
Глава государства обозначил актуальные задачи по комплексному развитию региона.
Как отмечалось, Навоийская область является надежной опорой развития промышленности нашей страны и обеспечивает 10 процентов объема ее продукции. В результате реформ в прошлом году в области объем инвестиций вырос в 1,8 раза, строительных работ – на 28 процентов, услуг – на 12 процентов. Вместе с тем за счет инвестиций в размере около 1 триллиона сумов были запущены 420 производственных объектов и объектов обслуживания.
На заседании отмечалось, что хотя Навоийская область занимает ведущие позиции в формировании валового внутреннего продукта страны, ее резервы и возможности не используются в полной мере. Подчеркивалось, что экономика региона зависит в основном от нескольких крупных предприятий, а малый бизнес и частное предпринимательство развиваются слабыми темпами.
Для придания мощного импульса развитию предпринимательства в области необходимо создать здесь такой благоприятный и привлекательный деловой климат, который бы повысил интерес к занятию бизнесом не только у местных жителей, но и населения других регионов. Другими словами, Навоийская область должна стать областью предпринимателей, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства предложил превратить Навоийскую область в свободную экономическую зону по экспортоориентированным инновационным и высокотехнологичным производствам. Как отмечалось, в этих целях будет создана специальная комиссия во главе с заместителем Премьер-министра, определена система льгот и преференций для участников этой экономической зоны.
На совещании особое внимание уделено вопросам активного привлечения инвестиций, создания современных предприятий и обеспечения занятости населения.
Сообщалось, что для Навоийской области разработана рассчитанная на 2019-2020 годы программа из 511 инвестиционных проектов общей стоимостью 26 триллионов 368 миллиардов сумов.
В рамках данной программы планируется освоить 1 миллиард долларов прямых иностранных инвестиций и кредитов, создать 17,4 тысячи новых рабочих мест. В частности, намечена реализация 12 крупных проектов на Навоийской тепловой электростанции, в акционерных обществах "Кызылкумцемент", "Навоиазот" и в других.
Подчеркнуто, что, в первую очередь, необходимо уделять приоритетное внимание созданию новых промышленных предприятий в районах со слабым уровнем развития, таких как Нуратинский, Хатырчинский, Тамдынский, Канимехский районы.
Президент нашей страны предложил присвоить поселку Газган Нуратинского района статус города, и превратить его в промышленный центр, специализирующийся на добыче и обработке отделочных камней. Были даны поручения по реализации проектов стоимостью не менее 200 миллионов долларов по созданию кластера производственных предприятий по промышленной добыче гранита и других отделочных камней, их обработке и производству готовых строительных материалов.
Глава государства, проанализировав возможности региона в сфере сельского хозяйства, поручил принять меры по увеличению объемов выращивания востребованной плодоовощной продукции на освободившихся от хлопка площадях, по повышению доходов жителей сельской местности за счет обеспечения занятости путем рационального использования приусадебных участков, по выведению на уровень государственной политики использование приусадебных земель, производству швейно-трикотажной продукции и каракуля, наращиванию экспорта.
В стране особое внимание уделяется дальнейшему совершенствованию системы оказания государственных услуг, улучшению качества жизни населения, инвестиционного климата, деловой атмосферы, развитию малого бизнеса и частного предпринимательства. Проводится весомая работа по оказанию оперативных, качественных и разнообразных государственных услуг населению.
Шавкат Мирзиёев после совещания с активом области ознакомился с деятельностью Центра государственных услуг города Навои.
В центре внедрена система электронной очереди, гражданам оказывается более ста видов государственных услуг. Здесь же осуществляются нотариальные услуги, записи актов о гражданском состоянии, оформление паспортов, замена водительских удостоверений и другие.
Для удобства посетителей в центре организованы детская площадка, кафе, место для чтения, имеется бесплатный доступ к Wi-Fi.
Жителям отдаленных аулов и сел, гражданам, затрудняющимся посетить центр, услуги будут оказываться с выездом на специальном транспорте.
Знакомясь с работой центра, Президент страны отметил, что основное внимание необходимо уделять тому, чтобы граждане были довольны деятельностью государственных органов.
Самое важное требование для сотрудников центров государственных услуг – это культура общения. Здесь каждый посетитель должен найти решение своей проблемы, получить ответы на свои вопросы. Именно на эти цели направлены все наши устремления, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент посетил действующее в центре отделение Народной приемной, побеседовал с его работниками. Поинтересовался тем, какие вопросы поднимаются в обращениях.
Здесь же прошла презентация проектов по развитию предпринимательства, малого бизнеса и ремесленничества в Навоийской области. Так, будет впервые реализован в качестве эксперимента проект «Навои – область предпринимателей». Размер государственной пошлины за регистрацию предпринимательских субъектов в регионе будет снижен в два раза. Намечено предоставить льготы по некоторым направлениям оказания услуг.
Глава государства дал рекомендации по расширению в центре перечня услуг для предпринимателей, в частности по интеграции процессов, связанных с выделением земли и получением разрешения на строительство.
Шавкат Мирзиёев посетил также отдел внутренних дел №3 города Навои.
Президенту представлена информация о созданных здесь условиях, проводимой работе по укреплению мирной обстановки и спокойствия в махаллях. Отмечалось, что в январе-феврале этого года в Навоийской области количество преступлений по сравнению с аналогичным периодом прошлого года сократилось на 54 процента, а в городе Навои – на 63 процента.
В беседе с инспекторами по вопросам женщин глава государства подчеркнул, что им следует изучать волнующие женщин вопросы и облегчать их заботы.
Если мы хотим утвердить справедливость в обществе, необходимо прежде всего завоевать доверие женщин, оберегать их. Благополучие женщины, ее взгляды на жизнь формируют обстановку в семье. Это очень важно для воспитания детей, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства ознакомился с работой ситуационного центра отдела внутренних дел, дал рекомендации по созданию специальных программных продуктов по обеспечению общественной безопасности, анализу и предупреждению преступности.