Ҳар бир мурожаат ортида бир инсон тақдири ётади
Навоий вилоятида ҳам мурожаатларни ўрганиш ва ҳал этиш борасида амалга оширилаётган ишлар аҳолининг давлат органларига бўлган ишончини оширишда муҳим ўрин тутяпти.
Ҳар бир мурожаат ортида инсон тақдири, унинг муаммолари ва кутилган ечим мавжуд экан, Мажбурий ижро бюроси органлари ходимлари ҳам бу борада масъулиятни янада ошириб, мурожаатларни чуқур ўрганиш ва адолатли ҳал этишга алоҳида эътибор қаратиб келмоқда.
Жорий йилнинг ўтган даври давомида бюронинг Навоий вилоят бошқармаси томонидан 9 минг 410 та мурожаат кўриб чиқилди. Уларнинг 8 минг 89 таси ҳал этилган бўлиб, 5 минг 737 та мурожаат қаноатлантирилган. Бу кўрсаткич умумий мурожаатларнинг 66 фоизини ташкил этади. Энг муҳими, мурожаатларни ҳал этиш жараёнида 40 миллиард 914 миллион сўм миқдоридаги маблағ ундирилиб, 5 минг 412 нафар фуқаронинг ҳуқуқлари тикланган.
– Мурожаатларни амалда ҳал этиш бўйича натижалар орасида ҳуқуқий характерга эга масалалар муҳим ўрин тутади, – дейди бюронинг Навоий вилояти бошқармаси бошлиғи Баҳром Тоштемиров. – Масалан, фуқаролик ишлари бўйича Кармана туманлараро судининг ижро варақасига асосан қарздор “Н.С.Б”дан ундирилувчи К.М. фойдасига 521 миллион 49 минг 418 сўм иш ҳақини ундириш юзасидан бюронинг Навоий шаҳар бўлими томонидан олиб борилган ижро ҳаракатлари бунинг яққол мисолидир. Олиб борилган саъй-ҳаракатлар натижасида қарз тўлиқ ундирилиб, фуқаронинг ҳақ-ҳуқуқлари тикланди.
Аҳоли билан юзма-юз мулоқотлар ҳам мурожаатлар самарадорлигини оширишда муҳим аҳамият касб этмоқда. Сайёр қабуллар давомида 414 нафар фуқаронинг муаммолари жойида ҳал этилди.
Бюро органлари томонидан олиб борилаётган ушбу тизимли фаолият аҳоли мурожаатларини изчил ўрганиш, муаммоли масалаларни жойида ҳал этиш ва адолатни таъминлашда муҳим омил бўлиб хизмат қилмоқда. Инсон манфаатларини эъзозлаш, ҳар бир мурожаат ортидаги тақдирга бефарқ бўлмаслик эса бу йўналишдаги ишларнинг асосий мезони бўлиб қолмоқда.

Работа, проводимая в Навоийской области по изучению и разрешению обращений населения, играет важную роль в повышении доверия населения к государственным органам.
За каждым обращением стоит судьба человека, поэтому сотрудники Бюро принудительного исполнения уделяют особое внимание изучению и справедливому решению обращений.
В текущем году Навоийское областное управление БПИ рассмотрело 9410 обращений, из которых 889 решены положительно. В процессе решения обращений взыскано 40 миллиардов 914 миллионов сумов, восстановлены права 5412 граждан.
– Среди обращений важное место занимают вопросы юридического характера, - говорит начальник управления БПИ Навоийской области Бахром Тоштемиров. – Наглядным примером этого являются исполнительные действия, принятые Навоийским городским отделением Бюро по взысканию 521 миллиона 49 тысяч 418 сумов заработной платы в пользу К. М., взысканной с должника «Н.С.Б.» на основании исполнительного листа Карманинского межрайонного суда по гражданским делам. В результате усилий долг был полностью взыскан, а права гражданина восстановлены.
Беседа с населением играет важную роль в повышении эффективности обращений. В ходе выездных приемов на месте решено 414 проблем граждан.
Эта систематическая деятельность Бюро служит важным фактором в последовательном изучении обращений населения, решении проблемных вопросов и обеспечении справедливости. Уважение к интересам человека и не безразличие к судьбе каждого обращения остаются главными критериями работы в этом направлении.