Жиззах вилояти марказида тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалаларига бағишланган семинар бўлиб ўтди.
Унда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Зафар Азимов, Бизнес-омбудсман девони ходимлари, тадбиркорлар ҳамда назорат қилувчи органлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Семинарда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 14 ноябрдаги “Тадбиркорлар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ижроси юзасидан фикр алмашилди.
Шунингдек, тадбиркорлик фаолиятига оид амалдаги қонунчилик ҳужжатлари ва уларга киритилган сўнгги ўзгартиришлар ҳақида батафсил маълумотлар берилди.
Тадбирда 23 га яқин назорат қилувчи органлардан 300 нафарга яқин ходим қатнашди. Уларга тадбиркорлик субектларида текширувларни ўтказиш тартиби ҳамда текширувчиларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари бўйича атрофлича тушунчалар берилди.

В центре внимания – защита прав и обеспечение интересов предпринимателей
В нем приняли участие первый заместитель хокима области Зафар Азимов, сотрудники аппарата Бизнес-омбудсмана, предприниматели, а также представители контролирующих органов и средств массовой информации.
На семинаре состоялось обсуждение реализации Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по надежной защите прав и законных интересов предпринимателей» от 14 ноября 2024 года.
Вместе с тем была предоставлена подробная информация о действующих законодательных актах, касающихся предпринимательской деятельности, и последних изменениях, внесенных в них.
В мероприятии приняли участие около 300 сотрудников из 23 контролирующих органов. Им предоставили детальную информацию о порядке проведения проверок на предприятиях, а также о полномочиях и ответственности проверяющих.