Иш ҳақлари ундириб берилди
Мажбурий ижро бюроси Қорақалпоғистон Республикаси Хўжайли туман бўлими ходимларининг саъй-ҳаракати билан тумандаги 43-сонли умумий ўрта таълим мактабидаги 27 нафар ходимнинг жами 124 миллион сўм иш ҳақи ундириб берилди.
Фуқаролик ишлари бўйича Қўнғирот туманлараро судининг ижро ҳужжатлари асосида ходимларнинг фойдасига 124 миллион сўм ойлик иш ҳақини ундириш белгиланган. Шунга қарамасдан, жавобгар томонидан ушбу суд қарори ижроси таъминланмаган ва ишчиларнинг иш ҳақлари тўлаб берилмаган. Ишчилар суд қарорига асосан чиқарилган ижро варақаларнинг ижросини таъминлаб беришни сўраб, Мажбурий ижро бюроси Хўжайли туман бўлимига мурожаат қилишган.
Бўлим ходимлари томонидан жавобгар ташкилот раҳбарига суд қарорларининг ижросини таъминламаслик қўшимча ижро йиғими ва маъмурий жарима қўллашга асос бўлиши тушунтирилди. Шунингдек, бўлимнинг давлат ижрочиси томонидан қарздорнинг асосий банк ҳисоб рақами хатловга олинди. Бунинг натижасида 27 нафар ходимнинг иш ҳақлари ундириб берилди.

Помогли взыскать задолженность по заработной плате
В результате профессиональной деятельности работников Бюро принудительного исполнения Ходжейлийского района Республики Каракалпакстан 27 сотрудников общеобразовательной школы №43 района смогли получить причитающуюся им заработную плату в размере 124 миллионов сумов.
На основании исполнительных документов, вынесенных Кунградским межрайонным судом по гражданским делам, было определено взыскать в пользу работников задолженность по заработной плате в размере 124 миллионов сумов. Однако ответчик не обеспечил исполнение данного судебного решения, и задолженность по заработной плате не была погашена.
В связи с этим работники обратились в Ходжейлийский районный отдел Бюро принудительного исполнения с заявлением об обеспечении исполнения судебного решения.
Сотрудники отдела БПИ уведомили руководителя организации ответчика о том, что неисполнение судебного решения может повлечь за собой применение административного штрафа, а также дополнительные исполнительные сборы.
Со стороны государственного исполнителя отдела БПИ на основные банковские счета должника был наложен арест. В результате принятых мер задолженность по заработной плате в отношении 27 работников была погашена.