Олий суд сайёр қабул ўтказди
Фуқаро И.Ҳасанов Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳар "Тинчлик" маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудидаги 34-уйда 18 йилдан буён истиқомат қилади. Уйнинг коммунал ва бошқа тўловларини ўз вақтида тўлаб келади. Аммо фуқаронинг фиғони фалакда. Хўш, нега?
– Оилада 13 нафар жонмиз, – дейди у. – Икки хонали ушбу 16-хонадонда оилам билан 2000 йилдан ижара асосида яшашни бошладик. Орадан 2 йил ўтиб, уйнинг эгаси вафот этди. Ворислари йўқ эди. Шу-шу, ушбу манзилда яшаб, уйнинг барча коммунал ва бошқа тўловларини вақтида тўлаб келамиз. Муаммо шундаки, уйга эгалик ҳуқуқи сўраб, шаҳар судига мурожаат қилсам, ҳокимиятга, ҳокимият эса яна қайта судга йўналтиради. Хуллас, мурожаатимнинг ечими йўқ, икки ташкилот ўртасида сарсонман...
14.JPG
13.JPG
Ўзбекистон Республикаси Олий суди томонидан Тошкент вилоятининг барча туман ва шаҳарларида ўтказилган сайёр қабулларда фуқаролар томонидан шу каби кўплаб муаммоли мурожаатлар келиб тушди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг туман ва шаҳарлардаги Халқ қабулхоналарида ташкил этилган ушбу тадбирларда Олий суд, вилоят, туман ва шаҳар судлари судьялари томонидан фуқаролар мурожаати тегишли тартибда ўрганилиб, ҳал этилди.
10.JPG
– Кейинги йилларда мамлакатимизда аҳоли мурожаатлари билан ишлашда мутлақо янги, самарали тизим яратилди, – дейди Ўзбекистон Республикаси Олий суди судьяси, Жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати раиси ўринбосари И.Муслимов. – Бу йўналишдаги ислоҳотлар самарасини Президентимизнинг виртуал қабулхонаси ва жойлардаги Халқ қабулхоналари фаолиятида ҳам кўриш мумкин. Шунингдек, мутасадди ташкилотлар томонидан жойларда сайёр қабуллар ташкил этилаётгани аҳолининг мурожаатларини самарали ҳал этишда муҳим омил бўлмоқда. Жорий йилнинг биринчи ярмида Олий суд раҳбарияти ва судьялари томонидан юртимизнинг барча туман ва шаҳарларида сайёр қабуллар ўтказиш режалаштирилган.
Маълумотларга кўра, сайёр қабулларда фуқароларнинг жиноят ишларига оид 130 га яқин, фуқаролик ишлари бўйича 150 дан ортиқ, маъмурий ва иқтисодий ишлар бўйича 50 та, жами 330 дан ортиқ ёзма ва оғзаки мурожаати ўрганиб чиқилган. Ўрганилган мурожаатлар бўйича 300 дан ортиқ фуқарога ҳуқуқий тушунтириш берилган бўлса, 31 та мурожаат юзасидан Олий судда кўриб чиқиш учун ариза қабул қилинган.

Гражданин И.Хасанов на протяжении 18-ти лет проживает в доме №34 на территории схода граждан махалли “Тинчлик” города Чирчика Ташкентской области. Своевременно оплачивает все коммунальные счета и другие платежи. Однако он находится в глубоком отчаянии. Почему?
– В нашей семье 13 человек, – говорит он. – Живем в этой двухкомнатной квартире №16 с 2000-го года. Через два года умерла хозяйка квартиры. Наследников не было. До сих пор проживаем по этому адресу и оплачиваем все коммунальные счета и другие платежи. Проблема в том, что при обращении в городской суд с просьбой предоставить право собственности на эту квартиру, он направил нас в хокимият, хокимият – снова в суд. В общем, нет решения моего обращения, мечусь между двумя организациями...
Верховным судом Республики Узбекистан во всех районах и городах Ташкентской области проводятся выездные суды, в которые от граждан поступает множество таких проблемных обращений.
В ходе выездных приемов, организуемых в Народных приемных Президента Республики Узбекистан в городах и районах судьями Верховного суда, областных, районных и городских судов, обращения граждан рассматриваются и решаются в соответствующем порядке.
– За последние годы в нашей стране создана абсолютно новая, эффективная система работы с обращениями населения, – говорит судья Верховного суда Республики Узбекистан, заместитель судейской коллегии по уголовным делам И.Муслимов. – Результаты реформ в этом направлении можно увидеть в деятельности Виртуальных приемных Президента и Народных приемных на местах. Организация выездных судов ответственными организациями служит важным фактором эффективного решения обращений граждан. В первой половине текущего года руководством Верховного суда и судьями запланировано проведение выездных приемов во всех городах и районах нашей страны.
Согласно полученным данным, в ходе выездных приемов изучено свыше 330 письменных и устных обращений граждан, из которых почти 130 – по уголовным делам, свыше 150 – по гражданским делам, 50 – по административным и экономическим делам. По изученным обращениям свыше 300 гражданам предоставлены юридические разъяснения, по 31 обращению приняты заявления о рассмотрении в Верховном суде.