Ҳудудларда аҳоли томонидан келиб тушаётган ҳар қандай мурожаатлар депутатлар томонидан ўрганиб, ижроси назоратга олинмоқда.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси депутати Саят Гичгелдиевага ўзи сайланган ҳудуд Тўрткўл туманидаги “Калтаминор” овул фуқаролар йиғини аҳолисидан мурожаат келиб тушди. Ушбу мурожаат ўрганиб чиқилганда, аҳоли томонидан фойдаланиб келаётган ТП-411 трансформатори эскирганлиги сабабли охирги бир ҳафтада электр таъминотида узилишлар бўлаётгани аниқланди.
Ҳолат юзасидан депутат Тўрткўл туман электр тармоқлари корхонаси мутасаддилари билан гаплашди ва уша куннинг ўзида муаммони бартараф қилиш учун ишчилар бригадаси юборилди. Натижада яроқсиз трансформатор янгисига алмаштирилди ва корхона ишчиларининг саъй-ҳаракатлари билан электр таъминоти қайта тикланди.
Аҳолини қийнаб келаётган муаммолар юзасидан “Пахтачи”, “Отаюрт” овул, “Баҳор” маҳалла фуқаролар йиғинлари фаоллари билан учрашув ташкил этилди. Унда ичимлик суви, электр энергия таъминоти, табиий газ босимининг пастлиги, “Отаюрт” овул фуқаролар йиғини аҳолиси фарзандлари таълим олаётган 9-сонли умумтаълим мактабига қатнашда “Калтаминор” каналига кўприк қўриш  юзасидан таклиф билдирилди.
Ичимлик суви таъминоти муаммоси бўйича “Qoraqalpoq suv ta’minoti” акциядорлик жамияти туман филиали раҳбари билан гаплашилди ва шу куннинг ўзида қувурларни алмаштириш учун қазиш ишлари бошлаб юборилди. Шунингдек, табиий газ босими пастлиги бўйича аҳоли ўртасида тушунтириш ишлари олиб борилаётгани,  тежамкор горелкаларни ўрнатиш  бўйича ҳар куни секторлар кесимида рейдлар ўтқазилиб турилгани қайд этилди.

Поступающие от населения обращения в регионах изучаются депутатами, контролируется их исполнение.
В адрес депутата Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Саят Гичгельдиевой поступило обращение от жителей аула Калтаминор Турткульского района. При рассмотрении данного обращения было установлено, что используемый трансформатор ТП-411 устарел, и это привело к перебоям в подаче электроэнергии в течение недели.
О данной ситуации депутат поговорила с представителями Турткульского районного предприятия электрических сетей, в тот же день на место была направлена бригада рабочих для устранения неполадок. В результате неисправный трансформатор был заменен на новый, благодаря усилиям сотрудников компании подача электроэнергии восстановлена.
В целях обсуждения проблем, волнующих население, была организована встреча с активистами сходов граждан аулов Пахтачи, Отаюрт и махалли «Бахор». На ней были озвучены предложения по проблемам водоснабжения, электроснабжения, низкого давления природного газа, а также было предложено построить мост через канал Калтаминор, чтобы облегчить детям жителей аула Отаюрт походы в среднюю школу №9, где они учатся.
С руководителем районного филиала акционерного общества «Коракалпок сув таъминоти» была проведена консультация по проблеме питьевого водоснабжения, в тот же день начались работы по замене труб. Также отмечалось, что среди населения проводится разъяснительная работа по проблеме низкого давления природного газа, а также ежедневно проводятся рейды по секторам с целью установки энергоэффективных горелок.