Президентимизнинг 2024 йил 23 сентябрдаги “Камбағалликдан фаровонлик сари” дастури амалга ошириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан оғир тоифадаги маҳаллаларнинг инфратузилмасини яхшилаш вазифаси белгиланган.
Шу бўйича Тошкент вилояти маҳаллаларида ҳам томорқалардан самарали фойдаланиш, электр таъминоти ва ички йўллари “оғир” тоифадаги манзиллар танлаб олинган. Шу асосида ҳудудларни яхшилаш учун туман-шаҳар ҳокимликлари ва тегишли ташкилотлар билан бирга дастлабки 379 та лойиҳага 3 миллиард сўмдан зиёд маблағлар ажратиш белгиланди.
Бунинг натижасида 25 минг 518 та хонадон томорқаларнинг суғориш тизими яхшиланади, 23 минг 682 та хонадонларда электр таъминоти соз ҳолатга келтирилади, ички йўллар таъмирланади ва 39 та дренажлар ўрнатилади.
Жумладан, Ангрен, Чирчиқ, Янгийўл шаҳарлари, Бўка, Қуйи Чирчиқ, Оққўрғон, Оҳангарон, Чиноз, Юқори Чирчиқ туманларидаги танланган маҳаллалар инфратузилмаси яхшиланиб, аҳолига қулайлик яратилади.
– Бунинг учун биринчи галда маҳаллардаги томорқа ерларни суғоришни яхшилаш ишларини бажариш юзасидан вазифалар белгилаб олдик, – дейди вилоят Камбағалликни қисқартириш ва бандлик бош бошқармаси бошлиғи Зиёдбек Йўлдошов. – Охирги пайтларда айрим фуқаролар томонидан бунга етарлича эътибор берилмагани туфайли мавсумда сабзавот экинларидан яхши ҳосил олинмагани маълум бўлди. Шу сабабли бу масалани тизимли ҳал қилиш керак. Бунинг учун мутасадди ташкилотларнинг ирригация бўлимлари билан маҳалла кўчаларида ариқларни қазиш ва сув юриши учун қулай схемани ишлаб чиқиш зарур бўлади. Аҳоли томонидан ўз хонадонида бажарилиши шарт бўлган ишлар, томорқадан самарали фойдаланиш, ҳашар ва тадбирларда фаол иштирок этиш, маҳалла кўчалари ва томорқага ниҳол экиш, яшаб турган хонадонини озода сақлаш бўйича чоралар кўрилади.
Умуман олганда, ўтган даврда бу борадаги саъй-ҳаракатлар тизимли амалга оширилаётган эди. Хусусан, Давлатимиз раҳбари раислигида жорий йил 28 ноябрь куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишда ҳар бир маҳаллада камида 100 тадан хонадонга лимон, узум кўчати тарқатиш, кўчатлар ва кўп қаватли уйлар атрофида аҳолининг ташаббуслари асосида камида 10 миллион туп узум экиш ҳақида аниқ топшириқлар берилган эди.
Шунга асосан Тошкент тумани масъуллари Ҳасанбой Гузари маҳалласида томорқа ер эгаларига сифатли ва касалликларга чидамли 500 туп лимон кўчатлари етказиб берилди. Бундан ташқари, туманнинг Истиқбол, Сабзавот, Ойдин ҳаёт, Қизғалдоқ ва бошқа маҳаллаларида ҳам аҳоли хонадонларида лимон экиш ишлари бошлаб юборилди. Бу эса келгусида қошимча даромад манбаига хизмат қилади.
Бундан ташқари, тажрибали томорқачилар фаолиятини янада ривожлантириш борасида ҳам тизимли ишлар қилинмоқда. Масалан, Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлигининг Пискент туман бўлими ходимлари томонидан ҳам лимончиликни ривожлантириш, кўчатларни экиш ва парваришлаш, озиқлантириш, ўсимликни касалликлардан сақлаш тўғрисида тарғибот тадбирлари олиб борилиб, тумандаги лимон етиштирувчи томорқа ер эгаларига зарур тавсиялар берилди.
Жумладан, Муротали маҳалласида яшовчи Акмал Абдуқодиров хонадонида барпо этилган иссиқхона кўздан кечирилди. Кўп йиллардан буён томорқачилик билан шуғулланиб келаётган деҳқон 3 сотихлик ер майдонида иссиқхона қуриб, 30 тупдан зиёд лимон дарахтини парвариш қилиб келмоқда.
– Туманимиз иқлими лимон етиштириш учун жуда мос, – дейди А.Абдуқодиров. – Мевасининг пишиб етилиши учун иссиқ ҳарорат зарур. Шунинг учун уни кўпроқ иссиқхоналарда етиштирамиз. Кўчатлар яхши парвариш қилинса, 2-3 йилда ҳосилга киради. Ҳар бир дарахт тупидан 300-400 тагача лимон меваси олиб, йилига ички бозорга 2-3 тонна ҳосил етказиб берамиз. Ундан ўртача 30-40 миллиондан зиёд даромад қиламиз. Шунингдек, омилкор деҳқонлар тажрибаси ва мутахассислар тавсияси асосида иш олиб борилса, албатта, мўл ҳосил олишга эришилади.
Умуман олганда, келгуси йилда бу каби саъй-ҳаракатларни тизимли йўлга қўйиш орқали маҳаллаларда томорқадан яхши даромад оладиган оилалар кўпаяди.

Будет улучшена инфраструктура махаллей
В соответствии с постановлением Президента от 23 сентября 2024 года «О первоочередных мерах по реализации Программы «От бедности к благополучию» была поставлена задача улучшения инфраструктуры в наиболее отстающих махаллях.
В этой связи в махаллях Ташкентской области были выбраны населенные пункты с самыми острыми проблемами в области использования земельных участков, электроснабжения и эксплуатации внутренних дорог. На основе этого для улучшения инфраструктуры в этих махаллях совместно с хокимиятами районов и городов, а также соответствующими организациями было выделено более 3 миллиардов сумов на реализацию первых 379 проектов.
В результате этих мер в 25 518 домохозяйствах будет улучшена система орошения земельных участков, в 23 682 – налажено электроснабжение, отремонтированы внутренние дороги и установлено 39 дренажных систем.
В частности, в выбранных махаллях городов Ангрен, Чирчик, Янгиюль, а также Букинского, Куйичирчикского, Аккурганского, Ахангаранского, Чиназского, Юкоричирчикского районов будет улучшена инфраструктура, созданы большие удобства для населения.
– Прежде всего, мы поставили перед собой задачу улучшить орошение приусадебных участков в махаллях, - говорит начальник областного управления занятости и сокращения бедности Зиёдбек Йулдошов. - Некоторые граждане уделяли недостаточно внимания данному вопросу, в результате чего в нынешнем сезоне не удалось получить хороший урожай. Необходимо системно решать этот вопрос. Для этого совместно с отделами ирригации соответствующих организаций запланировано разработать схемы для прокладки арыков и обеспечения водотока на улицах махаллей. Будут приняты меры по реализации работ, обязательных для выполнения населением в своих домохозяйствах, эффективному использованию приусадебных участков, активному участию в субботниках и мероприятиях, посадке саженцев и поддержанию чистоты.
В целом за предыдущий период работа в этом направлении проводилась на системной основе. В частности, в ходе видеоселекторного совещания под руководством главы нашего государства 28 ноября текущего года были поставлены конкретные задачи о распределении саженцев лимона и винограда как минимум среди 100 домохозяйств в каждой махалле и посадке не менее 10 миллионов кустов винограда по инициативе населения.
В соответствии с этим ответственные лица Ташкентского района доставили 500 саженцев лимона высокого качества, устойчивых к болезням, владельцам земельных участков махалли «Хасанбой Гузари». Кроме того, в махаллях «Истикбол», «Сабзавот», «Ойдин хаёт», «Кизгалдок» и других также начаты работы по посадке лимонов в домохозяйствах. Эта инициатива послужит созданию дополнительного источника дохода для населения.
Кроме того, ведется системная работа по дальнейшему развитию деятельности опытных владельцев приусадебных участков. Например, сотрудники Пскентского районного отдела Агентства по карантину и защите растений проводят пропагандистские мероприятия по развитию лимоноводства, посадке и уходу за саженцами, их подкормке, защите растений от болезней, давая необходимые рекомендации фермерами района, занимающимся выращиванием лимонов.
В частности, была осмотрена теплица Акмаля Абдукодирова, проживающего в махалле «Муротали». Фермер, много лет занимающийся приусадебных хозяйством, построил теплицу на участке в 3 сотки и выращивает более 30 деревьев лимона.
– Климат нашего района идеально подходит для выращивания лимонов, – говорит А. Абдукодиров. – Для созревания плодов необходима высокая температура. Поэтому мы выращиваем их в основном в теплицах. Если за саженцами хорошо ухаживать, то через 2-3 года они начнут плодоносить. С каждого дерева мы собираем от 300 до 400 лимонов и ежегодно поставляем на внутренний рынок 2-3 тонны урожая. При этом получаем в среднем более 30-40 миллионов сумов. Если работать, опираясь на опыт умелых фермеров и рекомендации специалистов, безусловно, можно добиться богатого урожая.
Благодаря систематической реализации намеченных планов в следующем году будет увеличено количество семей, получающих хороший доход с приусадебных участков.