Бош прокурор қиш мавсуми билан боғлиқ камчиликларни бартараф этишга кўрсатмалар берди
Бош прокуратура томонидан куз-қиш мавсумида аҳолининг ресурсларга бўлган эҳтиёжни таъминлаш учун зарур чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Энергия ресурсларини талон-торож қилиш ҳолатларининг олдини олиш, ресурсларини иқтисод қилиш ва етказилган зарарларни ундириш билан боғлиқ амалий ишлар давом эттирилмоқда.
Шу мақсадда Ёқилғи-энергия ресурсларидан фойдаланиш устидан давлат назоратини самарали ташкил этиш ва мувофиқлаштириш бўйича Республика штаби ҳам фаолият юритмоқда.
Бош прокурор Ниғматилла Йўлдошев Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ тумани ва Чирчиқ шаҳрида қиш мавсумига тайёргарлик ишлари, ижтимоий соҳа объектларининг энергия ресурслари билан таъминланиши аҳволини ўрганди.
Бош прокурор “Бўстонлиқ газ тўлдириш шохобчаси”га ташриф буюриб, мутасадди ташкилотларга объектни қисқа муддатда якунлаб, фойдаланишга топшириш бўйича топшириқ берди. “Бўстонлиқ кўмир омбори” фаолиятини кўздан кечириб, масъуллар зиммасига сифатли кўмир етказиб берилиши устидан назоратни кучайтириш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, тумандаги “Шкода” нимстанциясида юкламаси юқори бўлган трансформаторни йирик қувватлисига алмаштириш бўйича мутасадди ташкилотларга кўрсатма берилди.
Шу билан бирга, тумандаги 26-мактаб ва 12-сонли оилавий поликлиникаси биноларининг куз-қиш мавсумига тайёргарлиги аҳволи ўрганилиб, биноларни давлат дастурига киритиш масаласи муҳокама қилинди.
Чирчиқ шаҳридаги туғруқ комплексининг мавсумга тайёргарлик ҳолати, биноларда электр таъминотини яхшилаш борасида масъулларга вазифалар белгилаб берилди.

Генеральной прокуратурой принимаются меры по обеспечению потребностей населения в необходимых ресурсах в осенне-зимний период.
Продолжается практическая работа по предотвращению случаев хищения энергоресурсов и возмещению нанесенного ущерба.
В этих целях функционирует Республиканский штаб по эффективной организации и координации государственного контроля за использованием топливно-энергетических ресурсов.
Генеральный прокурор Нигматилла Йулдошев изучил ситуацию, связанную с ходом подготовки к зимнему сезону, обеспечением энергоресурсами объектов социальной сферы в Бостанлыкском районе и городе Чирчике Ташкентской области.
Генпрокурор посетил газозаправочный пункт «Бустонлик» и поручил ответственным организациям в короткие сроки завершить строительство объекта и ввести его в эксплуатацию. После изучения деятельности Бостанлыкского угольного склада ответственным лицам было поручено усилить контроль за поставками качественного угля.
Кроме того, даны указания заменить трансформатор с высокой нагрузкой на районной подстанции «Шкода» на трансформатор большой мощности.
Вместе с тем изучено состояние подготовки действующих в районе общеобразовательной школы № 26 и 12-й семейной поликлиники к зимнему сезону, обсуждены вопросы включения этих зданий в госпрограмму.
Перед должностными лицами поставлены задачи по качественной подготовке к зимнему периоду родильного комплекса города Чирчика и улучшению электроснабжения зданий.