Халқ қабулхоналари энди халқ ичида
Президентимизнинг 2019 йил 17 январдаги “Аҳоли муаммолари билан ишлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонига кўра, жорий йил 1 февралдан Халқ қабулхоналарининг муаммоларни уйма-уй юриш орқали аниқлаш ва ҳал қилиш, давлат органларининг аҳоли билан бевосита ишлашини назарда тутувчи янги тизим жорий этилди. Мазкур тузилмага бир қатор қўшимча вазифалар юклатилди.
Халқ қабулхоналарининг янги тизимда самарали фаолият юритишини таъминлаш мақсадида уларга хизмат машиналари ажратилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Самарқанд вилояти туман ва шаҳарларидаги Халқ қабулхоналарига ҳам вилоят ҳокимлиги томонидан “Cobalt” автомашиналари топширилди.
Вилоят Халқ қабулхонаси мудири Ш.Узоқов ва бошқалар бугунги кунда Халқ қабулхоналари давлат органлари билан аҳоли ўртасида очиқ мулоқотни йўлга қўйиш, долзарб муаммоларни аниқлаш, мурожаатлар қонуний ва сифатли кўриб чиқилишини таъминлашда самарали механизмга айланганини таъкидлади.
Ўтган йили вилоятдаги Халқ қабулхоналарига жисмоний ва юридик шахслардан 25 минг 214 та мурожаат келган. Уларнинг 13 мингга яқини қаноатлантирилган, жумладан, 5 минг 292 таси ижобий ечим топган, 7 мингга яқини эса ҳуқуқий маслаҳат бериш орқали ҳал қилинган. Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари раҳбарлари иштирокида ўтказилган 3 мингга яқин қабулда 18 мингдан ортиқ аҳоли турли масалалар юзасидан мурожаат қилган. Муаммоларнинг 48 фоизи ижобий ҳал этилган, 52 фоиз мурожаат юзасидан тушунтириш берилган.
– Янги тизим асосида фаолият кўрсатиш бўйича яқинда Президент ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида ўқиб келдик, – дейди Пахтачи туманидаги Халқ қабулхонаси мудири С.Чоршанбиев. – Яқинда туманнинг чекка ҳудудидаги Фай маҳалласида уйма-уй юриб, аҳоли билан мулоқот қилдик. Ҳар бир оиланинг муаммоларини ўрганиб, мутасаддилар иштирокида уларни ҳал этиш чораларини кўряпмиз. Бизга берилган хизмат автомашинаси фаолиятимиз янада самарали бўлишида ёрдам беради.

Народные приемные теперь среди народа​
В соответствии с Указом Президента нашей страны «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы работы с проблемами населения» от 17 января 2019 года с 1 февраля 2019 года внедрена новая система, предусматривающая выявление и решение проблем населения народными приемными путем подворного обхода, непосредственную работу государственных органов с населением. На эти структуры были возложены и дополнительные задачи.
В целях обеспечения плодотворной деятельности народных приемных по новой системе им были предоставлены служебные машины.
Народным приемным Президента Республики Узбекистан в районах и городах Самаркандской области также были переданы хокимиятом области автомашины марки “Cobalt”.
Заведующий областной народной приемной Ш.Узаков и другие отметили, что в настоящее время эти структуры эффективно обеспечивают налаживание открытого диалога между государственными органами и населением, способствуют выявлению актуальных проблем, законному и качественному рассмотрению обращений.
В прошлом году в народные приемные от физических и юридических лиц поступило 25214 обращений. Из них почти по 13 тысячам - приняты меры, в частности, 5292 обращения - положительно решены, авторам около 7 тысяч - предоставлены правовые консультации. В ходе почти 3 тысяч приемов, прошедших с участием руководителей органов государственной власти и управления, более 18 тысяч граждан передали обращения по различным вопросам. 48 процентов обращений были положительно решены, по 52 процентам обращений даны разъяснения.
- Недавно я прошел обучение в Академии государственного управления для осуществления деятельности по новой системе, - говорит заведующий Народной приемной Пахтачинского района С.Чоршанбиев. – Недавно в махалле "Фай" мы провели подворный обход. Изучив проблемы семей, принимаем меры по их решению с участием ответственных лиц. Служебная автомашина будет способствовать повышению эффективности нашей деятельности.