Хотин-қизларнинг бандлиги эътиборда
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси томонидан хотин-қизларнинг бандлигини таъминлаш, уларнинг муаммоларини жойига чиққан ҳолда ўрганиш ва амалий ёрдам кўрсатиш борасида бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.
– Жумладан, Тахиатош ва Нукус туманларининг чекка ҳудудларида яшовчи Ижтимоий ҳимоя миллий ресстрига киритилган, оғир аҳволдаги оилалар шароити билан танишдик, – дейди бошқарма бошлиғининг Ёшлар ва хотин-қизлар тадбиркорлигини ривожлантириш бўйича ўринбосари Назли Мамбетова. – Тумандаги “Халқлар дўстлиги” маҳалла фуқаролар йиғинида истиқомат қилувчи фуқаро Ф.Исаеванинг муаммолари яшаш хонадонига бориб ўрганилиб, бир нафар фарзанди билан ижарада яшаши аниқланди. Фуқаро яшаш жойига яқин жойлашган болалар боғчасида  тарбиячи лавозимида ишлаш истагини билдириб, қизиқиши бўйича ёш болалар тарбиячиси, ёрдамчи тарбиячи ўқув курсида ўқитиш чоралари кўрилмоқда.
Ушбу маҳалла фуқаролар йиғинида истиқомат қилувчи фуқаро А.Кўптилеуованинг қизиқиши бўйича Нукус шаҳри “Ишга марҳамат” мономарказида пазандачилик курсида ўқитиш чоралари кўрилмоқда. Тумандаги “Найман” овул фуқаролар йиғинида истиқомат қилувчи, уч нафар фарзанднинг онаси Т.Юлдашева “Ҳунарли йигит-қизлар” хусусий ўқув марказида касбга ўқитилмоқда. Шунингдек, тадбиркор сифатида рўйхатдан ўтказиш чоралари кўрилмоқда.
Шунингдек, Хўжайли тумани “Шағалакўл” маҳалла фуқаролар йиғинида фаолиятини бошлаган “Qaraqalpaq Textile” хусусий корхонаси ўрганилди. Жамоа ҳозирги кунда миллий ва тўй либосларини, кўрпача, ёстиқлар тикиш билан шуғулланиб, 35 нафар хотин-қиз ва ёшлар иш билан таъминланган. Ҳозирги кунда корхонада 20 та бўш (вакант) иш ўрни мавжудлиги аниқланди. Ишлаш истагини билдирган хотин-қизлар “Хотин-қизлар тадбиркорлик маркази”да ўқитилиб, иш билан таъминлаш чоралари қўрилади.
“Камбағалликдан фаровонлик сари” дастури доирасида туманлар кесимида ижтимоий хизматларни, жумладан, ногиронлиги бўлган шахсларни иш билан таъминлаш, меҳнат фаолиятини олиб бориш учун шароит яратиш, ўқитиб иш билан таъминлаш, ишлаб чиқарган маҳсулотини сотиб олиш, хомашё билан таъминлашни ташкил қилган тадбиркор хотин-қизлар ва ёшларнинг рўйхати шакллантирилди.
Бошқарма вакиллари томонидан 9 нафар ногиронлиги бўлган шахсни иш билан таъминлаган “Ўзбекистон кўзи ожизлар жамияти Хўжайли ишлаб чиқариш корхонаси” масъулияти чекланган жамият раҳбари  Айтолған Дўсчанованинг иш фаолияти ўрганилди. Корхона кўрпа, матрас, ёстиқ, чойшаблар ходимлар учун махсус кийимлар тикиш билан шуғулланади. Танишиш жараёнида корхона биноси таъмирга муҳтожлиги, узоқ тумандан келиб ишловчи имконияти чекланган фуқароларнинг яшаши учун ётоқхона ҳамда улар томонидан ишлаб чиқарилган маҳсулотларни сотишда муаммолар борлиги аниқланди.
Чимбой туманидаги “Маржон чеварлари” корхонаси раҳбари Зулфия Нуримбетова ҳам уч нафар ногиронлиги бор хотин-қизни иш билан таъминлаган.  Улар дастлаб “Устоз-шогирд” анъанаси асосида ўқитилди. Корхона раҳбари томонидан улар зарур тикув машиналари ва анжомлар билан таъминланган.
Ёшлар ишлари агентлиги Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси билан ҳамкорликда 40 нафар фаол ёш тадбиркорнинг базаси шакллантирилди. Уларни тадбиркорликка қизиқтириш, тадбиркорлик субъектларидаги шароитлар, имкониятлар билан таништириш мақсадида 24 йиллик тажрибага эга, ҳозирги кунда 100 нафардан ортиқ хотин-қиз ва ёшни иш билан таъминлаган, 50 нафардан ортиқ ёшнинг ўз бизнесини бошлашга кўмаклашган “ALPAMIS STOMADENT” бренди остида фаолият юритаётган лидер тадбиркор Муҳаббат Жолшимованинг корхонасига “Бизнес саёҳат” уюштирилди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси томонидан хотин-қизларнинг бандлигини таъминлаш, уларнинг муаммоларини жойига чиққан ҳолда ўрганиш ишлари давом этмоқда.

Внимание – вопросу трудоустройства женщин
Каракалпакским управлением Торгово-промышленной палаты Узбекистана проводится работа по обеспечению занятости женщин, изучению их проблем на местах и предоставлению практической помощи.
– Мы проанализировали социальные условия включенных в Единый реестр социальной защиты нуждающихся семей, проживающих на отдаленных территориях Тахиаташского и Нукусского районов, – сказала заместитель начальника управления по вопросам развития молодежного и женского предпринимательства Назли Мамбетова. – Гражданка Ф. Исаева, проживающая с ребенком в арендованном доме СГМ «Халклар дустлиги», выразила желание работать воспитателем в детском саду. Принимаются меры по организации ее обучения на курсах подготовки воспитателей и помощников воспитателей.
Организовано обучение жительницы этого же схода граждан махалли А. Куптилеувовой на курсах кулинарии в моноцентре «Ишга мархамат» города Нукуса. Мать троих детей Т. Юлдашева, проживающая в СГМ «Найман», занимается в частном учебном центре «Хунарли йигит-кизлар», принимаются меры по ее регистрации в качестве предпринимателя.
Изучена деятельность частного предприятия Qaraqalpaq Textile, расположенного на территории СГМ «Шагалаккл» Ходжейлийского района. Здесь занимаются производством национальных и свадебных нарядов, различной текстильной продукции. Работой обеспечены 35 женщин, имеются еще 20 вакантных мест. Желающие трудоустроиться на предприятие смогут обучиться в Центре женского предпринимательства.
В рамках Программы «От бедности – к благополучию» в разрезе районов составлены списки женщин и молодых предпринимателей, занимающихся предоставлением социальных услуг, в частности обеспечением занятости лиц с инвалидностью, созданием условий для получения профессии и начала трудовой деятельности, реализацией произведенной продукции, обеспечением сырьем.
Представители управления изучили деятельность руководителя ООО «Узбекистон кузи ожизлар жамияти Хужайли ишлаб чиқариш корхонаси» Айтолган Дусчановой, обеспечившей работой 9 граждан с инвалидностью. На предприятии занимаются производством пастельного белья и спецодежды. В ходе изучения установлено, что здание предприятия требует ремонта, ряд  граждан с ограниченными возможностями, приезжающих на работу с отдаленных территорий, имеет жилищные проблемы, а также имеются сложности с реализацией продукции.
Руководитель предприятия «Маржон чеварлари» Чимбайского района Зулфия Нуримбетова обеспечила работой трех граждан с инвалидностью, предварительно обучив их на основе традиции «мастер – ученик». Она предоставила им швейные машинки и другое необходимое оборудование.
При сотрудничестве с Каракалпакским управлением Агентства по делам молодежи сформирована база молодых предпринимателей, в которую вошли 40 граждан. Для их ознакомления с предпринимательской деятельностью была организована поездка на действующее под брендом ALPAMIS STOMADENT предприятие Мухаббат Жолшимовой, имеющей 24-летний опыт ведения бизнеса, к настоящему времени обеспечившей работой более 100 человек и предоставившей помощь 50 молодым людям.
Каракалпакское управление Торгово-промышленной палаты Узбекистана продолжает работу по обеспечению трудоустройства женщин, выявлению и решению их проблем на местах.