Андижон вилояти туман, шаҳар Халқ қабулхоналарига “Cobalt“ русумли хизмат автомашиналари топширилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг вилоятдаги туман, шаҳар Халқ қабулхоналари раҳбарлари, кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этган тадбирда мамлакатимизда халқ билан мулоқотнинг мутлақо янги тизими – Халқ қабулхоналари фаолияти йўлга қўйилгани жойларда одамларнинг орзу-истаклари, талаб ва эҳтиёжларини ўрганиш, фуқароларни қийнаётган муаммоларни аниқлаш ва бартараф этишда муҳим аҳамият касб этаётгани таъкидланди.
Айни пайтда вилоятда 16 шаҳар ва туман Халқ қабулхоналари аҳолига хизмат кўрсатмоқда. Ўтган давр мобайнида уларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш борасида салмоқли ишлар амалга оширилди.
– Вилоятдаги Халқ қабулхоналари самарали фаолият олиб бормоқда, – дейди Ўзбекистон Республикаси Президентининг Андижон вилоятидаги Халқ қабулхонаси мудири Мамазоир Хўжамбердиев. – Биргина 2018 йилда фуқаролардан Халқ қабулхоналарига 25 минг 528 та мурожаат келиб тушган. Уларнинг 20 минг 343 таси, яъни 78 фоизи ижобий ечимини топди.
Президентимизнинг жорий йил 17 январдаги “Аҳоли муаммолари билан ишлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони билан Халқ қабулхоналари зиммасига муҳим вазифалар юкланди. Энг асосийси, 2019 йил 1 февралдан Халқ қабулхоналари муаммоларни уйма-уй юриш орқали аниқлайди ва ҳал этади.
Халқ қабулхоналарининг хизмат автомобиллари билан таъминланиши, шубҳасиз, улар фаолияти самарадорлигини янада оширишга, айниқса, чекка қишлоқларга бориш ва у ерда истиқомат қилаётган юртдошларимиз муаммоларини ҳал этиш имкониятини кенгайтиради.

Получены служебные машины
Районным, городским народным приемным Андижанской области переданы служебные автомобили марки “Cobalt”.
На мероприятии с участием руководителей городских, районных народных приемных области, представителей широкой общественности отмечалось, что налаживание деятельности абсолютно новой системы диалога с народом через народные приемные имеет важное значение в изучении желаний, требований и нужд людей на местах, выявлении и устранении тревожащих население проблем.
На данный момент в области услуги населению предоставляют 16 районных и городских народных приемных. За истекший период проделана весомая работа по укреплению их материально-технической базы.
- Народные приемные в областях ведут эффективную деятельность, - говорит заведующий Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Андижанской области Мамазоир Хужамбердиев. - В 2018 году в Народные приемные поступило 25528 обращений граждан. Из них приняты меры по 20343 обращениям, или 78 процентам.
Указом Президента нашей страны “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы работы с проблемами населения” от 17 января текущего года на народные приемные возложены важные задачи. Главное – с 1 февраля 2019 года они будут выявлять и решать проблемы путем подворного обхода.
Обеспечение народных приемных служебными автомобилями будет способствовать дальнейшему повышению эффективности их деятельности, расширит возможности посещения отдаленных сел и решения проблем проживающего там населения.