Сирдарё вилояти Гулистон туманидаги “Иноқлик” маҳалласи “Обод хонадон, обод кўча ва обод маҳалла” мезонлари асосида замонавий ва кўркам қиёфа касб этмоқда.
Маҳаллани намунали ҳудудга айлантириш борасида белгиланган комплекс чора-тадбирлар ижроси доирасида ички хўжаликлараро йўлнинг 9 километри, ички йўлларнинг 5 километри асфальтланди, 1,3 километри бетонлаштирилди ва 7,7 километрига тош-шағал ётқизилди.
Шунингдек, мавжуд трансформатор пункти таъмирланиб, қарийб 2 километр янги ҳаво тармоғи тортилди. 130 га яқин темир-бетон устун, 120 та тунги ёритиш чироқлари ўрнатилди. Бундан ташқари, 5 километр зовур ва ариқлар тозаланди. Соҳавий ташкилотлар, сектор ва маҳалладаги “бешлик”дан иборат ишчи гуруҳ вакиллари иштирокида ҳар бир хонадон хатловдан ўтказилиб, аҳолининг турли масалалардаги мурожаатларини ҳал этиш чоралари кўрилди.
Хусусан, мурожаатлар асосида 124 нафар ишсиз фуқаронинг бандлиги таъминланди. “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”даги 40 нафарга яқин фуқарога 76 миллион сўмлик ёрдам кўрсатилди. Тадбиркорлик қилиш истагида бўлган 22 нафар фуқарога кредит, 4 нафарига субсидия ажратилди. 1 500 нафарга яқин аҳоли чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилиб, 31 нафарига вилоят шифохоналарида даволаниш учун йўлланма берилди.
Вилоят ҳокими Акмалжон Маҳмудалиев ушбу маҳаллада бўлиб, нуронийлар ва маҳалла фаоллари билан суҳбатлашди ва икки ой давомида бажарилган ишлар сарҳисоб қилинди. Жараёнлар шодиёнага уланиб, халқ сайлига айланиб кетди. Турли танловлар, интеллектуал ўйинлар ва мусобақалар ташкил қилинди. Янгидан барпо этилган маҳалла идораси ва бир қанча хизмат кўрсатиш масканлари фойдаланишга топширилди.
–Қишлоғимиз қисқа фурсатда гўзал ва обод бўлди, – дейди меҳнат фахрийси А.Жўраев. – Президентимизнинг, қишлоқларимизни шаҳардан қолишмайдиган обод ҳудудга айлантирамиз деб айтган гаплари амалий тасдиғини топмоқда. Ҳаммаси учун ҳукуматимиздан миннатдормиз.

Махалля «Иноклик» Гулистанского района Сырдарьинской области обретает современный и привлекательный облик на основе принципов «Благоустроенный дом», «Благоустроенная улица», «Благоустроенная махалля».
В рамках реализации комплексных мероприятий по превращению махалли в образцовую заасфальтировано 9 километров межхозяйственных и 5 километров внутренних дорог, забетонировано 1,3 километра дорог, еще 7,7 километра покрыты гравием.
Также отремонтирован действующий трансформаторный пункт и проложено почти 2 километра новой воздушной электролинии. Установлено около 130 железобетонных столбов, 120 ламп ночного освещения. Кроме того, очищено 5 километров арыков и лотков. При участии представителей рабочей группы в составе махаллинской «пятерки», работников отраслевых организаций и секторов изучены проблемы каждой семьи, приняты меры по решению различных вопросов жителей.
В частности, на основании обращений трудоустроены 124 безработных гражданина. Около 40 гражданам, включенным в «железную», «женскую» и «молодежную» тетради, оказана помощь на 76 миллионов сумов. 22 гражданам, желающим начать свой бизнес, выделены кредиты, 4 гражданам предоставлены субсидии. Около 1500 жителей прошли углубленное медицинское обследование, 31 человек был направлен на лечение в областные больницы.
Хоким области Акмалжон Махмудалиев побывал в данной махалле, побеседовал с представителями старшего поколения и активистами, подвел итоги проделанной за два месяца работы. Встреча продолжилась народным гулянием. Были организованы различные конкурсы, интеллектуальные игры и соревнования.
Были сданы в эксплуатацию новое здание махалли и несколько объектов обслуживания.
- За короткое время наша махалля преобразилась до неузнаваемости, - сказал ветеран труда А.Джураев. - Слова нашего Президента о том, что мы превратим наши села в благоустроенные территории, ничем не уступающие городу, находят свое подтверждение на практике. Мы благодарны нашему правительству за такие условия и широкие возможности.