Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан “яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида ҳудудларда мевали ва манзарали кўчат экиш ишлари мана бир неча йилдирки, анъанага айланди.
Бунинг натижасида катта йўл ёқалари, бўш турган ерлар боғ-роғларга айланмоқда. Яхшидан боғ қолади, дейди доно халқимиз. Бугун “яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида барча ташкилотлар вакиллари қалб амри билан иштирок этмоқда. Бир донадан бўлсада ниҳол экишга ҳаракат қилмоқда.
Таъкидлаш лозимки, лойиҳа доирасида Қашқадарё вилоятида кузги дарахт экиш мавсуми жадал суръатларда бормоқда. Унга кўра, вилоятда мавсум давомида 6 миллион 947 минг туп мевали ва манзарали дарахт кўчатлари экиш режалаштирилган бўлиб, барча туманларда режани амалга ошириш борасидаги ҳаракат қизғин давом этмоқда. Жумладан, Чироқчи туманида ҳам бу борадаги ишлар жадал суратларда давом этмоқда.
Туманда кўчат экиш ишларида барча бирдек қатнашаётганига гувоҳ бўлдик. Аҳамиятлиси, лойиҳа доирасида ташкил этилаётган боғлар ораларида тўқсонбосди экинлар экиш ҳам йўлга қўйилиб, эгатлар ҳудуддаги эҳтиёжманд фуқароларга бўлиб берилмоқда.
– Президентимизнинг “яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида Чироқчи туманида туман ИИБ бўлими ташаббуси билан қарийб бир гектар жойда ташкил этилган боққа мевали дарахт кўчатлари экиляпти, – дейди Чироқчи туман ИИБ бўлими бошлиғининг ўринбосари, майор Алишер Ҳусанов. – Бу боғимизга 450 туп кўчат экяпмиз. Бошқа ҳудудда ҳам боғимиз бор. У ерга 600 туп кўчат экишни мўлжаллаганмиз. Экилган кўчатларнинг умумий назоратини қиламиз. Боғ ораларига пиёз, саримсоқ пиёз каби тўқсонбости экинлари экилиб, ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли вакилларига ва ҳудуддаги уюшмаган ёшларга бўлиб берилади. Шу орқали уларнинг бандлиги таъминлади, ҳам даромадга эга бўлади.
– Бутун республикамиз бўйлаб давом этаётган кўчат экиш ишларидан биз ҳам четда туришни истамадик, – дейди Чироқчи тумани ФВБ бошлиғи Анвар Мўминов. – Шу боис туман раҳбариятидан ер ажратишини сўраб бир гектар жой олдик. Шу ерда мўъжазгина боғ ташкил қилиб, минг тупдан зиёд мевали ва манзарали дарахт кўчатлари экилмоқда. Уларнинг орасига тўқсонбости экинлари ҳам экилади ва кам таъминланган аҳолига бўлиб берилади. Ташкил этилган боғдаги кўчатларнинг эртага барқарор ўсиши ва парвариши доимий назоратимизда бўлади.
Ўн йилдан ортиқ мактабда фаррош бўлиб ишлаб келаётган Шафоат Ҳайдаволова мактаб ҳудудида ташкил этилаётган боққа ўз ҳиссаси қўшаётганидан хурсанд бўлиш билан бирга боғ эгатларидан ҳам унумли фойдаланмоқда.
– “Яшил макон” лойиҳаси доирасида мактаб ҳовлисида ҳам боғ ташкил қилинмоқда ва унинг орасидан бизга ҳам жой ажратилди, – дейди Шафоат Ҳайдаволова. – Шу ерга пиёз ва саримсоқ пиёз экдик. Ҳосилдан олинадиган даромад ўзингизга, деб айтишди. Бундан жуда хурсанд бўлдим. Ҳар куни мактабга ишга келамиз. Бўш вақтимизда экинларни парвариш қиламиз.
Бир сўз билан айтганда, туманда бўш турган ерларга мевали ва манзарали кўчатлар экиш, ва бу орқали келгусида туманни яшилликка буркаш нияти барчанинг қалбига бирдек сингган.
Маълумот учун: туманда “яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида 375 минг тупдан ортиқ мевали ва манзарали кўчатлар экиш мўлжалланган. Улар асосан автомобил йўллари ёқаларига, фермер хўжаликларининг дала майдонлари четларига, ўрмон фонди ерларига, таълим муассасалари ҳамда ташкилот ва идоралар ҳовлиларига экилади.

Чиракчинский район превращается в зеленую зону
Посадка плодовых и декоративных деревьев в регионах в рамках общенационального проекта «Яшил макон», инициированного главой нашего государства, стала доброй традицией.
В результате этой работы обочины дорог и пустующие земли превращаются в зеленые зоны.
У нашего народа есть пословица «От хорошего человека остается сад». Сегодня представители всех организаций принимают участие в общенациональном проекте «Яшил макон», каждый вносит свой вклад в это благое дело.
Следует отметить, что в рамках проекта сезон осенней посадки деревьев активно проходит и в Кашкадарьинской области. За этот период в регионе планируется посадить 6 миллионов 947 тысяч саженцев плодовых и декоративных деревьев. Работа идет полным ходом во всех районах.
В частности, в Чиракчинском районе области все в равной степени участвуют в посадке саженцев.
Примечательно, что среди созданных в рамках проекта садов начата посадка сельскохозяйственных культур методом «туксонбости», а земельные участки раздаются нуждающимся жителям района.
– В саду, созданном в рамках проекта «Яшил макон» на площади около одного гектара по инициативе Чиракчинского районного отдела внутренних дел, высаживаются плодовые деревья, – рассказал начальник отдела Чиракчинского районного ОВД Алишер Хусанов. – В этом саду мы высаживаем 450 саженцев. У нас также есть и другой сад, где планируется посадить 600 саженцев. Осуществляем общий контроль рассады, в междурядьях высаживаем лук, чеснок и другие овощные культуры и раздаем их нуждающимся в социальной защите и неорганизованной молодежи района. Благодаря этому будет обеспечена их занятость и они будут иметь доход.
– Мы не могли оставаться в стороне от продолжающейся по всей нашей республике благой инициативы, инициированной главой государства, – говорит начальник УЧС Чиракчинского района Анвар Муминов. – Поэтому мы обратились в хокимият района с просьбой выделить земельный участок и получили один гектар. Здесь мы высадили более тысячи саженцев плодовых и декоративных деревьев. Также будут высажены семена овощных культур методом «туксонбости»  и розданы нуждающимся. Устойчивый рост и уход за саженцами – под нашим постоянным контролем.
Шафоат Хайдаволова, которая работает уборщицей в школе более десяти лет, вносит свой вклад в создание сада на территории школы и эффективно использует зеленую зону в сельскохозяйственных целях.
– В рамках проекта «Яшил макон» во дворе школы организуется сад, – говорит Ш. Хайдаволова. – На выделенном с этой целью земельном участке мы посадили лук и чеснок. В свободное время ухаживаем за посевами.
Сегодня, наблюдая за происходящими процессами, в сердцах каждого появляется намерение посадить на пустующих землях района фруктовые и декоративные деревья.
Для справки: в рамках общенационального проекта «Яшил макон» в районе планируется посадить более 375 тысяч плодовых и декоративных деревьев. В основном их высаживают на обочинах автомобильных дорог, по краям сельскохозяйственных полей, на землях лесного фонда, во дворах учебных заведений, организаций и ведомств.