Халқаро майдонда мамлакатимизнинг ортга қайтмас ислоҳотлар дастури юқори баҳоланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев амалий ташриф билан Америка Қўшма Штатларида бўлди.
Давлатимиз раҳбари ташриф доирасида 20 сентябрь куни Нью-Йорк шаҳрида Футбол ассоциациялари халқаро федерацияси (ФИФА) раҳбари Жанни Инфантино, “Boston Consulting Group” компанияси раиси Рич Лессер ва компаниянинг Марказий Осиё ва Каспий минтақаси бўйича раҳбари Рза Нуриев, АҚШнинг энг йирик “Citigroup” молиявий корпорацияси раиси Жон Дуган, Жаҳон банки гуруҳи президенти Ажай Банга ва Покистон Ислом Республикаси Бош вазири вазифасини бажарувчи Анвар ул-Ҳақ Какар билан учрашув ўтказди.
Президентимиз Жанни Инфантинони 2023 йилги футбол бўйича аёллар ўртасидаги жаҳон чемпионати муваффақиятли ўтказилгани билан самимий табриклади.
Ўзбекистон ва ФИФА ўртасидаги самарали шериклик алоҳида мамнуният билан қайд этилди. Футболни ривожлантириш ва ёшларни кенг жалб қилиш бўйича қўшма дастур ва лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Мамлакатимизда ФИФАнинг йирик халқаро тадбирларини, шу жумладан, аёллар ва ўсмирлар ўртасидаги биринчиликларни ташкил этиш ва ўтказиш масалалари муҳокама қилинди.
Федерация раҳбари Ўзбекистонни 2024 йилда илк бор ФИФА шафелигидаги футзал бўйича жаҳон чемпионатига мезбонлик қилиши билан табриклади ва унинг юқори савияда ўтказилишига муваффақиятлар тилади.
Шунингдек, Жанни Инфантино юртимизда оммавий ва профессионал футболни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, замонавий инфратузилма ва таълим базасини яратиш борасида олиб борилаётган кенг кўламли ишларни юқори баҳолади.
“Boston Consulting Group” компанияси раиси Рич Лессер ва Марказий Осиё ва Каспий минтақаси бўйича раҳбари Рза Нуриев билан учрашув аввалида давлатимиз раҳбари АҚШнинг ушбу консалтинг компанияси Ўзбекистондаги йирик корхоналарнинг бошқарувини мақбуллаштириш лойиҳаларида фаол иштирок этаётганини қайд этди. Ўтган йили Тошкент шаҳрида “Boston Consulting Group”нинг офиси очилди.
Суҳбатда сунъий интеллект салоҳиятидан фойдаланган ҳолда Билимлар иқтисодиётига ўтиш бўйича узоқ муддатли комплекс стратегияни, саноатни ривожлантириш дастурини ҳамда Ўзбекистон энергетика соҳасини ривожлантириш “мастер режаси”ни биргаликда ишлаб чиқиш масалалари муҳокама қилинди.
Инвесторлар билан Ўзбекистон ҳудудларини ривожлантиришга узвий боғлаган ҳолда ишлаш самарадорлигини ошириш, давлат корхоналари ва банкларни трансформация қилиш ва хусусийлаштириш, банкларнинг рақамли инфратузилмасини модернизация қилиш, шаҳарларни ривожлантириш ва энергетикадаги лойиҳаларни экспертиза жиҳатидан қўллаб-қувватлаш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари ҳам кўриб чиқилди.
АҚШнинг энг йирик “Citigroup” молиявий корпорацияси раиси Жон Дуган билан учрашувда давлатимиз раҳбари Ўзбекистон банклари ва давлат корхоналари облигацияларининг халқаро фонд бозорларида муваффақиятли жойлаштирилишига кўмаклашган корпорация билан самарали ҳамкорлик йўлга қўйилганини мамнуният билан қайд этди.
Ўзбекистон етакчиси “Citigroup”нинг мамлакатимизда “Citibank” шўъба банки офисини очиш бўйича режаларини қўллаб-қувватлади.
Учрашувда банк-молия соҳасини ривожлантириш, фонд бозоридаги қимматли қоғозлар жозибадорлиги ва ликвидлигини ошириш учун самарали воситаларни жорий этиш, мамлакатимиз капитал бозорига хорижий инвестицияларни жалб қилиш борасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
АҚШ корпорацияси билан ҳамкорликни кенгайтириш бўйича таъсирчан механизмлар ва аниқ ижро муддатларини кўрсатган ҳолда “йўл харитаси”ни қабул қилишга келишиб олинди.
Ажай Банга билан учрашувда Ўзбекистон билан Жаҳон банки ўртасидаги кенг кўламли ҳамкорликни кенгайтиришнинг асосий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Ажай Бангани Жаҳон банки гуруҳи президенти лавозимида иш бошлагани билан табриклади ҳамда унинг раҳбарлигида банк ривожланаётган мамлакатларнинг барқарор иқтисодий ривожланишига фаол кўмаклашишни давом эттиришига ишонч билдирди.
Хусусийлаштириш ва самарали давлат бошқаруви соҳаларида банкнинг экспертлик ва техник кўмагини кенгайтириш, карбонсизлаштириш, муқобил энергетика, инфратузилма ва коммуникациялар, сув таъминоти бўйича лойиҳаларни молиялаштириш ва уларга хусусий инвестициялар, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик асосида жалб қилиш ҳамда Трансафғон темир йўлини қуриш каби стратегик ташаббусларни қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинди.
Ажай Банга, ўз навбатида, мамлакатимизда амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотлар дастурини юқори баҳолаб, ўзаро манфаатли шерикликни бундан буён ҳам ривожлантиришга тайёрлигини билдирди.
Банкнинг дунё бизнеси етакчи вакилларидан иборат Маслаҳат кенгаши Ўзбекистонга тўғридан-тўғри инвестициялар оқимини ошириш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқишда иштирок этиши тўғрисида келишувга эришилди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон банкнинг энг йирик ҳамкор-бенефициарларидан бири ҳисобланади, сўнгги олти йилда қўшма лойиҳалар портфели беш баробардан зиёдга кенгайди.
2026 йилга қадар даврга мўлжалланган ва жами 4 миллиард долларлик лойиҳаларни амалга оширишни назарда тутувчи Ҳамкорлик дастури Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясининг барча устувор йўналишларини қамраб олган.
Покистон Ислом Республикаси Бош вазири вазифасини бажарувчи Анвар ул-Ҳақ Какар билан музокараларда Ўзбекистон – Покистон стратегик шериклик муносабатларини, энг аввало, савдо-иқтисодий, инвестиция ва транспорт-коммуникация соҳаларида янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар ўзаро савдо кўрсаткичлари йил бошидан 75 фоизга ўсганини мамнуният билан қайд этдилар. Шу даврда юк ташиш ҳажми 50 фоизга ошди, 20 та янги қўшма корхона очилди.
Давлатимиз раҳбари Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим доирасида товар айирбошлашни ошириш учун қулай шароитларни яратиш ишларини давом эттириш муҳимлигини таъкидлади.
Икки мамлакат ҳудудлари ўртасида самарали ҳамкорликни кенгайтириш ва кооперация алоқаларини ривожлантириш учун катта салоҳият мавжудлиги кўрсатиб ўтилди. Тўқимачилик, фармацевтика, электротехника ва туризм соҳаларида қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш истиқболлари ҳам кўриб чиқилди.
Минтақавий хавфсизликни таъминлаш юзасидан, шу жумладан, Афғонистондаги вазиятнинг ривожланиши нуқтаи назаридан фикр алмашилди.
Трансафғон темир йўлини қуриш лойиҳасини амалда илгари суриш борасида биргаликда ҳаракат қилиш муҳим экани қайд этилди.
Шу билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Америка Қўшма Штатларига амалий ташрифи якунланди.

На международной арене высоко оценивается проводимая в нашей стране программа необратимых реформ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Соединенные Штаты Америки с рабочим визитом.
Глава государства в рамках программы пребывания в Нью-Йорке 20 сентября провел встречу с главой Международной федерации футбольных ассоциаций (ФИФА) Джанни Инфантино, председателем компании «Boston Consulting Group» Ричем Лессером и главой компании в Центральноазиатском и Каспийском регионе Рза Нуриевым, председателем крупнейшей американской финансовой корпорации «Citigroup» Джоном Дуганом, президентом Группы Всемирного банка Аджаем Бангой и исполняющим обязанности Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Анваром уль-Хаком Какаром.
Президент нашей страны искренне поздравил Джанни Инфантино с успешным проведением чемпионата мира 2023 года по футболу среди женщин.
С особым удовлетворением подчеркнуто плодотворное партнерство Узбекистана с ФИФА. Реализуются совместные программы и проекты по развитию футбола и широкому вовлечению молодежи.
Обсуждены вопросы организации и проведения крупных международных мероприятий ФИФА, включая женские и юношеские первенства у нас в стране.
Глава федерации поздравил Узбекистан с предстоящим первым чемпионатом мира по футзалу в 2024 году, организуемым под эгидой ФИФА, и пожелал успехов в его проведении на высоком уровне.
Джанни Инфантино также высоко оценил проводимую в Узбекистане масштабную работу по всесторонней поддержке массового и профессионального футбола, созданию современной инфраструктуры и образовательной базы.
В начале встречи с председателем компании «Boston Consulting Group» Ричем Лессером и главой компании в Центральноазиатском и Каспийском регионе Рза Нуриевым глава нашего государства отметил активное участие американской консалтинговой компании в проектах по оптимизации программы управления крупными предприятиями Узбекистана. В прошлом году в городе Ташкенте был открыт офис «Boston Consulting Group».
В ходе беседы были обсуждены вопросы совместной разработки долгосрочной комплексной Стратегии перехода на экономику знаний с использованием потенциала искусственного интеллекта, программы промышленного развития, а также «мастер-плана» развития энергетического сектора Узбекистана.
Были также рассмотрены перспективы реализации совместных проектов по повышению эффективности работы с инвесторами с привязкой к развитию регионов Узбекистана, трансформации и приватизации госпредприятий и банков, модернизации цифровой инфраструктуры банков, городского развития и экспертной поддержки энергетических проектов.
На встрече с председателем крупнейшей американской финансовой корпорации «Citigroup» Джоном Дуганом глава нашего государства с удовлетворением отметил плодотворное взаимодействие с американской корпорацией, при содействии которой были успешно размещены облигации узбекских банков и госпредприятий на международных фондовых рынках.
Лидер Узбекистана также поддержал планы «Citigroup» по открытию представительского офиса дочернего банка «Citibank» в нашей стране.
На встрече были обсуждены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества в области развития банковско-финансового сектора, внедрения эффективных инструментов для повышения привлекательности и ликвидности ценных бумаг на фондовом рынке, привлечения иностранных инвесторов на рынок капитала нашей страны.
Достигнуты договоренности о принятии «дорожной карты» по расширению сотрудничества с американской корпорацией с указанием действенных механизмов и конкретных сроков исполнения.
В ходе встречи с Аджаем Бангой были рассмотрены ключевые аспекты расширения полномасштабного сотрудничества между Узбекистаном и Всемирным банком.
В начале беседы глава нашего государства поздравил Аджая Бангу с началом работы на посту президента Группы Всемирного банка и выразил уверенность, что под его руководством банк продолжит активно содействовать устойчивому экономическому росту развивающихся стран.
Обсуждены вопросы наращивания экспертного и технического содействия банком в сферах приватизации и эффективного государственного управления, финансирования и привлечения частных инвестиций, в том числе на основе государственно-частного партнерства, в проекты по декарбонизации, альтернативной энергетике, инфраструктуре и коммуникациям, водоснабжению, а также поддержке таких стратегических инициатив, как строительство Трансафганской железной дороги.
В свою очередь, Аджай Банга высоко оценил проводимую в нашей стране программу необратимых реформ и выразил готовность далее развивать взаимовыгодное партнерство.
Достигнута договоренность об участии Консультативного совета банка из числа ведущих мировых лидеров бизнеса в разработке мер по увеличению притока прямых инвестиций в Узбекистан.
Следует отметить, что Узбекистан является одним из крупнейших партнеров-бенефициаров банка, портфель совместных проектов вырос более чем в пять раз за последние шесть лет.
Текущая Программа сотрудничества до 2026 года, предусматривающая реализацию проектов на сумму 4 миллиарда долларов, охватывает все приоритеты Стратегии развития Нового Узбекистана.
В ходе переговоров с исполняющим обязанности Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Анваром уль-Хаком Какаром были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства и развития многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-коммуникационной сферах.
Стороны выразили удовлетворение ростом показателей взаимной торговли – на 75 процентов с начала года. За этот период объем грузоперевозок увеличился на 50 процентов, открыто 20 новых совместных предприятий.
Глава нашего государства подчеркнул важность продолжения работы по формированию благоприятных условий для увеличения товарооборота в рамках Соглашения о преференциальной торговле.
Отмечено наличие большого потенциала для расширения продуктивного сотрудничества между регионами двух стран и развития кооперационных связей. Рассмотрены также перспективы реализации совместных инвестиционных проектов в текстильной, фармацевтической, электротехнической и туристической отраслях.
Состоялся обмен мнениями по вопросам обеспечения региональной безопасности, в том числе в контексте развития ситуации в Афганистане.
Подчеркнута важность совместных усилий в деле практического продвижения проекта строительства Трансафганской железной дороги.