Фарғона вилоятида Бешариқ ва Данғара туман Кенгашларининг сессиялари бўлиб ўтди. Депутатлар ҳудудларда ижтимоий-иқтисодий аҳволни ва аҳолини қийнаб келаётган муаммоларни ўрганиш бўйича Республика ишчи гуруҳи томонидан ўрганиш натижаларини муҳокама қилди.
Сессиялар ишида Олий Мажлис Сенати аъзолари, депутатлар, давлат ҳокимияти органлари, тегишли вазирликлар, идоралар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, Республика ишчи гуруҳи томонидан Фарғона вилоятининг Бешариқ туманидаги 62 та маҳаллаларда уйма-уй юриш ҳамда ижтимоий ва бошқа объектларни ўрганиш давомида жами 2247 та муаммолар аниқланган эди. Уларни ҳал қилишда туман учун айниқса долзарб бўлган бандликни таъминлаш мақсадида Республика ишчи гуруҳи, вилоят ва туман ҳокимликлари мутасадди вакиллари иштирокида 200 нафарга яқин хотин-қизлар “Устоз-шогирд” анъанаси асосида турли касбларга қайта ўқитиш марказларига жалб этилиб, иш билан таъминланди.
Қиш мавсумини талофатсиз ўтказиш 220,5 минг нафар аҳоли истиқомат қиладиган Бешариқ тумани учун алоҳида долзарб ҳисобланади. Ишчи гуруҳ ва мутасаддилар томонидан аҳолини иссиқлик манбалари билан таъминлашга алоҳида эътибор қаратилиб, фуқароларга суюлтирилган газ баллонлари ва бошқа турдаги ёқилғи тарқатилди.
Сессияда таъкидлаб ўтилганидек, Бешариқ туманидаги оилаларда ижтимоий маънавий муҳит барқарорлигини сақлашда тумандаги “Маҳалла”, “Нуроний” жамғармалари, Ёшлар иттифоқи, Хотин-қизлар қўмитаси, маҳалла фуқаролар йиғинлари раислари томонидан қатор ишлар амалга оширилди. Бунда энг аввало аҳолининг ижтимоий ёрдамга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш диққат марказида бўлди. Жумладан туманда 369 та турмуш шароити оғир бўлган аёллар рўйхатга олиниб, кам таъминланган, ногирон, ишсизлари тўғрисида маълумотлар базаси шакллантирилди. Ушбу рўйхат асосида хотин-қизларга моддий ва маънавий ёрдам кўрсатилди.
Халқ депутатлари Данғара туман Кенгаши сессиясида таъкидланганидек, ҳудуддаги 48 маҳалладан 12 тасида тоза ичимлик суви, электр таъминоти, ички йўлларнинг таъмирга муҳтожлиги аҳолини ўйлантирган асосий муаммолардир. Сессияда туман имкониятларидан келиб чиқиб ушбу муаммоларни ҳал қилиш борасида Ишчи гуруҳ томонидан амалга оширилган ишлар таҳлил қилинди. Жумладан, муддат ва маблағ талаб этадиган муаммолар бўйича масъуллар белгиланиб, “Йўл харитаси” ишлаб чиқилгани, барча ўрганилган хонадон ва объектлар, муаммоли масалалар “hudud.gov.uz” дастурига киритилиб, маълумотлар базаси, фото ва видео материаллар тайёрланиб, сектор раҳбарларига тақдим этилгани қайд этилди.
Халқ депутатлари туман Кенгашлари сессияларида ҳудудларни ривожлантиришга доир бошқа муҳим масалалар ҳам кўриб чиқилди. Туманлардаги бўш турган бинолар, қурилиши тугалланмаган объектлар ва фойдаланилмаётган ер майдонлари ҳамда улар негизида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш коммунал хизмат кўрсатиш ва бошқа йўналишларда амалга оширилаётган ишлар юзасидан масъул шахсларнинг ахбороти эшитилди. Шунингдек, ҳудудларни комплекс ривожлантиришга доир вазифалар бажарилиши устидан парламент, депутатлар ва жамоатчилик назоратини таъминлаш чоралари батафсил кўриб чиқилди.
Депутатлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг 2018 йил 13 августдаги Тўй-ҳашамлар, оилавий тантаналар, маърака ва маросимлар, марҳумларнинг хотирасига бағишланган тадбирлар ўтказилишини тартибга солишни назарда тутадиган қарори ижроси ҳам таҳлил қилинди.

В Ферганской области состоялись сессии Бешарыкского и Дангаринского районных Кенгашей народных депутатов, посвященных обсуждению итогов работы, проведенной Республиканской рабочей группой по изучению социально-экономического состояния и проблем, волнующих население в регионах.
В работе сессий приняли участие члены Сената Олий Мажлиса, депутаты, представители органов государственной власти, соответствующих министерств и ведомств, а также СМИ.
Отмечалось, что в ходе посещения в индивидуальном порядке 62 домов в махаллях, изучения социальных и других объектов в Бешарыкском районе Ферганской области Республиканской рабочей группой выявлено 2274 проблем. В их решении, особенно актуального для этого района вопроса обеспечения занятости с участием уполномоченных представителей Республиканской рабочей группы, хокимиятов областей и районов около 200 женщин были охвачены профессиональной переподготовкой в различных центрах по принципу «наставник-ученик» и обеспечены работой.
Проведение зимнего сезона без каких-либо трудностей является очень актуальным для Бешарыкского района, в котором проживают 220,5 тыс. жителей. Рабочей группой и уполномоченными лицами уделено особое внимание обеспечению населения источниками тепла, газовыми баллонами и другими видами топлива.
На сессии отмечалось, что фондами “Махалля”, “Нуроний”, Союзом молодежи, Комитетом женщин, председателями махаллинских сходов граждан проведен ряд мероприятий по стабильной сохранению социально-духовной среды в семьях Башарыкского района. Так, в первую очередь, поддержка социально-уязвимых слоев населения была в центре внимания. В частности, в районе зарегестрированы 369 женщин с трудными жизненными условиями, сформирована база данных малообеспеченных, инвалидов, безработных. На основе этого перечня женщинам оказана материальная и моральная помощь.
На сессии Дангаринского районного Кенгаша народных депутатов отмечалось, что в районе 12 из 48 махаллей нуждаются в чистой питьевой воде, в обеспечении электороэнергией и ремонте внутренних дорог. Рабочей группой проведен анализ работы, проделанной по решению данных проблем, исходя из имеющихся возможностей. В частности, подчеркивалось, что определены ответственные лица по вопросам, требующим разрешения, времени и средств, разработана “Дорожная карта”. Все выявленные с проблемами семьи и объекты, сложные задачи включены в программу “hudud.gov.uz”, подготовлена база данных, фото и видео матералов, которые представлены руководителям секторов.
В местных Кенгашах народных депутатов рассмотрены также и другие вопросы, касающиеся развитию района. Заслушана информация ответственных лиц о проводимой работе по вопросам реализации инвестиционных проектов с использованием пустующих, незаконченных объектов и неиспользуемых земельных площадей. Также подробно обсуждались меры по обеспечению парламентского, депутатского и общественного контроля за выполнением задач комплексного развития территорий.
Депутатами рассмотрено также исполнение постановления Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан от 13 августа 2018 года, предусматривающего упорядочение проведения свадеб, семейных торжеств, поминок и обрядов по умершим и мероприятий, посвященных памяти усопших.