Президент Шавкат Мирзиёев 29 август куни Тошкент шаҳридаги бунёдкорлик ишлари, турли соҳаларда ишга туширилаётган янги объектлар билан танишди.
Мустақиллик халқимизга эркинлик, рўшнолик олиб келганидек, ҳар йили бу айёмда яхшилигу янгиликлар кўп бўлади. Бу йил ҳам барча ҳудудларда иқтисодий-ижтимоий иншоотлар ишга туширилмоқда.
Улуғ айём олдидан давлатимиз раҳбари пойтахтимиздаги ана шундай бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Президентнинг 2022 йил 27 апрелдаги божхона маъмуриятчилигини янада такомиллаштиришга доир фармонида соҳани рақамли трансформация қилиш, хизматлар сифати ва тезкорлигини ошириш чора-тадбирлари белгиланган эди. Жумладан, шу мақсадда Божхона қўмитасида Божхона расмийлаштируви маркази барпо этилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу мажмуани бориб кўрди.
Бу ерда Маълумотларни қайта ишлаш маркази, Масофавий электрон декларациялаш пости, “Call-марказ”, Таргетлаш ва хавфларни бошқариш бўлимлари ташкил этилган. Ахборот тизими хорижий давлатлар, мамлакатимиз вазирлик ва идоралари, ташқи иқтисодий фаолият вакиллари, авиакомпаниялар маълумотлари билан интеграция қилинган. Ишни ташкил этишда тадбиркорларнинг таклифлари ҳам инобатга олинган.
Маълумотларни қайта ишлаш маркази амалдаги захирага нисбатан ўн баробар катта ҳажмли замонавий серверлар, компьютер ва бошқа зарур ускуналар билан жиҳозланган. Бу алоқа каналлари тезлигини 5 баробарга ошириш ва расмийлаштирув вақтини 2 баробарга қисқартиришни таъминлайди. Бутун тизим киберҳужумлардан ҳимояланган.
Масофавий электрон декларациялаш постида дастлабки босқичда Тошкент шаҳри тадбиркорлари масофадан туриб юборадиган божхона юк декларацияларини тезкорлик билан расмийлаштириш йўлга қўйилди. Кейинчалик бу билан республикадаги барча расмийлаштирув жараёнларини қамраб олиш режалаштирилган.
“Call-марказ”да божхона органларининг 11-08 ишонч телефони ҳамда қўмита веб-сайти орқали келиб тушаётган мурожаатларга жавоб берилади.
Таргетлаш ва хавфларни бошқариш бўлими Жаҳон божхона ташкилоти билан ҳамкорликда, ривожланган давлатлар тажрибаси асосида очилган. Бу ерда тезкор тузилмалар томонидан божхонанинг 50 та, Жаҳон божхона ташкилотининг 3 та ахборот дастури, 30 дан ортиқ идоралар ва хорижий божхоналарнинг маълумотлари таҳлил қилиниб, хавф-хатарлар баҳоланади ва барча божхона постлари фаолияти масофадан бошқарилади.
Марказий божхона лабораторияси ҳам экспертиза жараёнларини қисқартириш ва аниқлигини оширишга қаратилган илғор ускуналар билан жиҳозланди.
Умуман, Президент фармони асосида соҳа рақамлаштирилиши натижасида божхона расмийлаштируви вақти ўртача 2 баробарга қисқарди. Масалан, шу вақт экспорт йўналишида 2017 йилда 5 соат 42 дақиқа эди, 2023 йилда 30 дақиқани ташкил этмоқда.
Импорт товарларининг 80 фоизи ва экспорт товарларининг 89 фоизи соддалаштирилган тартибда расмийлаштирилмоқда. Божхона юк декларацияларини сунъий интеллект ёрдамида автоматик расмийлаштириш ҳажми ҳам оширилмоқда.
– Бу шароитлар, натижалар, албатта, одамни қувонтиради. Лекин рақамлаштириш шундай жараёнки, бир жойда чекланиб қолмайди. Соҳада қилинган ишлардан кўра, қилиниши керак бўлган вазифалар кўп. Шунинг учун қулайликларни мунтазам ошириб бориш зарур. Тизим фаолиятига тадбиркорлар баҳо бериши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Импорт таркибининг таҳлили асосида маҳаллий тадбиркорларга таклиф бериш, божхона ҳудудида қайта ишлашни кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берилди. Ходимларнинг моддий-ижтимоий шароитларини яхшилаб, тизимни коррупциядан холи соҳага айлантириш вазифаси қўйилди.
Пойтахтимизнинг Яшнобод туманида иккита йирик шифо маскани – Миллий тиббиёт маркази ҳамда Республика ихтисослаштирилган оториноларингология ва бош-бўйин касалликлари илмий-амалий тиббиёт маркази барпо этилди.
Давлатимиз раҳбари 2020 йил ноябрда уларнинг қурилишини келиб кўрган, бу ерда қандай имкониятлар бўлиши лозимлиги ҳақида кўрсатмалар берган эди. Муассасалардаги бугунги замонавий шароит ва иш тартиби шунинг амалий ижроси, дейиш мумкин.
Шифо маскани ҳудуди тўрт гектардан ортиқ. Жами бир ярим минг квадрат метр майдонга эга еттита бино барпо этилган. Қурилиш ва жиҳозлашда хорижнинг илғор тажрибасига таянилган. Шу боис архитектураси мукаммал. Шошилинч ёрдам, реанимация, инфекцияли ҳолатлар – барчаси инобатга олинган.
Миллий тиббиёт маркази, бошқа шифохоналардан фарқли равишда, универсал бўлади. Бу ерда жарроҳлик, урология, трансплантология, травматология-ортопедия, гинекология, кардиохирургия, нефрология, кардиология, эндокринология, кардиоревматология, стоматология ва бошқа бўлимлар ташкил этилган. Жами 169 турдаги мингтадан кўп илғор тиббий асбоб-ускуналар ўрнатилган.
Марказ беш юз ўринга мўлжалланган. Амбулатор ва стационар тартибда икки юздан ортиқ тиббий хизмат кўрсатилади. Йилига уч мингдан зиёд, жумладан, аорта-коронар шунтлаш, эстетик-пластик хирургия, артропластика, орган ва тўқималарни кўчириб ўтказиш каби юқори технологик жарроҳлик амалиётларини бажариш қуввати мавжуд. Марказда мамлакатимизнинг олис ҳудудларидаги беморларга масофадан ташхис қўйиш, даволаш имконияти яратилмоқда.
Муассаса фаолиятида Германия, Туркия, Жанубий Корея каби давлатларнинг етакчи клиникалари билан ҳамкорлик қилинади. Чет эллик шифокорлар, ўзимизнинг хорижда малака оширган мутахассисларимиздан иборат жамоа – 250 нафар шифокор, 500 нафар ўрта тиббиёт ходими фаолият олиб боради.
Бундай имкониятларга эга марказ мамлакатимизда биринчиси. Қорақалпоғистон ва вилоятларда фаолият юритаётган кўп тармоқли клиникалар у билан боғланади.
Президент мажмуа ҳудудидаги Республика ихтисослаштирилган оториноларингология ва бош-бўйин касалликлари илмий-амалий тиббиёт марказида ҳам бўлди.
Бу марказ мазкур касалликларни даволаш билан бирга мамлакатимизда оториноларингология йўналишидаги ишларни мувофиқлаштиради. Бу ерда “Юқори нафас йўллари аъзолари физиологияси ва патологияси”, “Эшитиш ва мувозанат аъзолари физиологияси ва патологияси”, “Фониатрия ва ронхопатия” илмий лабораториялари ташкил этилди. Симуляцион амалий лаборатория, жарроҳлик хоналари ва 60 та ўрин-жойлар замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозланди.
Давлатимиз раҳбари ушбу марказлардаги қулайликлар билан танишди, шифокорлар билан суҳбатлашди. Соҳа масъуллари билан мулоқотда ушбу марказлар ёнида хорижий тиббиёт институти ташкил этиш, кадрлар малакасини ошириш, касалликлар профилактикасини кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев янгиланган Республика болалар кутубхонасини бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбари фаолиятининг илк кунларидан ёшлар таълим-тарбиясига алоҳида эътибор қаратиб келмоқда. 2017 йилда китоблар нашр этишни ривожлантириш, китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш бўйича Президент фармойиши қабул қилинган эди. Китобхонларни рағбатлантириш йўлга қўйилди.
Бу сиёсатнинг яна бир ифодаси сифатида яқинда Республика болалар кутубхонаси янгиланди.
1907 йилда қурилган тарихий бино реставрация қилиниб, замонавий жиҳозланди. Бугун муассаса ҳар жиҳатдан қулай, шинам ва ёруғ. Энди у нафақат болалар, балки катталарнинг ҳам севимли масканига айланмоқда.
Кутубхона ўзбек ва жаҳон болалар адабиётига оид 180 минг китоб фондига эга. Замонавий ахборот технологияларидан фойдаланилаётгани ходимлар ишини енгиллаштириб, китобхон болаларга қўшимча қулайлик яратган. Жумладан, ташриф буюрувчилар махсус ID-карта олади. У орқали китобхонларни рўйхатга олиш, китоб олиш ва топшириш жараёнлари электрон тарзда ташкил этилади.
Электрон кутубхонани ривожлантириш, видео ва аудио ресурслар фондини бойитиш, фойдали веб-контентлар яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Аудио китобларни тинглаш хонаси ташкил этилган.
Президент ушбу шароитларни кўздан кечирди, китоб ўқиётган ва чет тилларини ўрганаётган болалар билан мулоқотда бўлди.
Давлатимиз раҳбари кутубхонани мактаблар билан самарали боғлаб, 180 минг китоб фондидан уларни баҳраманд қилиш, бу ерга кўпроқ ёшларни жалб этиш зарурлигини таъкидлади.
Муассасада халқаро конференция, семинар ва бошқа тадбирларни ҳам бевосита, ҳам онлайн ўтказиш имкони яратилган. Ҳудуд ободонлаштирилиб, янги қиёфага кирган. Мўъжазгина амфитеатр ташкил этилган.
Кутубхонага автотранспорт ажратиш, янги китоблар сотиб олиш бўйича кўрсатма берилди.
Пойтахтимиз жамоат транспортида метрополитеннинг ўрни жуда катта. Унинг қамровини кенгайтириш мақсадида, давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ерусти метроси вужудга келди.
Ўтган йилларда бу улкан лойиҳанинг биринчи босқичи ва Сергели йўналиши очилган эди. Жорий йилда иккинчи босқич – Қўйлиқдан Сергелигача бўлган ерусти метроси қуриб битказилди.
Президент ушбу транспорт иншоотини бориб кўрди, жамоатчилик вакиллари билан бирга метрода юрди.
– 2017 йилда бу лойиҳани бошлаганимизда ишонмаганлар ҳам бўлган эди. Мана, Худога шукур, ерости ва ерусти метро йўллари боғланиб, ҳалқага айланди. Тўғри, оғир бўлди. Лекин халқимизга хизмат қиладиган, тарихда қоладиган йўл бу. Одамларимиз, фарзандларимиз бунда юриб, давлатдан рози бўлса, ниятимизга етган бўламиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мазкур иккинчи босқич доирасида 12 километр эстакада йўл ва 7 та бекат барпо этилган. Бу оралиқдаги қатнов вақти 15 дақиқани ташкил этади. Бир кунда 40 мингдан ортиқ йўловчига хизмат кўрсатилади.
Умуман, бугун Тошкент метрополитенининг жами узунлиги 70 километрдан ошди. Шундан 38 километри 1977 йилдан кейин бунёд этилган бўлса, охирги 7 йилда 32 километр метро йўли қурилди. Бекатлар сони 50 тага етди. Метрода юрувчи кунлик йўловчилар сони 750 мингга етиши кутилмоқда.
Бундан ташқари, жорий йилда пойтахтимизга мингта автобус олиб келинди. Натижада жамоат транспортидан кунига 1 миллион 400 минг нафаргача йўловчи фойдаланмоқда. Бу шахсий транспортларга эҳтиёжни, пировардида кўчаларда тирбандликни камайтиришда муҳим омил бўлмоқда.
Давлатимиз раҳбари Сергели туманидаги Янги Бунёдобод маҳалласида бўлиб, шароитларни кўздан кечирди.
Бу ерда 6 мингдан зиёд аҳоли яшайди. 13 та кўп қаватли уй, мактаб, болалар ва ўсмирлар спорт мактабида барча шароитлар яратилган. Маҳалланинг драйвери – хизмат кўрсатиш. Яқинда маиший хизмат шохобчалари, тикувчилик корхонасини ўз ичига олган иш маркази барпо этилди. Уларда маҳаллий ёшлар фойдали меҳнат билан банд.
Президент тикувчилик корхонасидаги аёллар билан суҳбатлашди. Унинг раҳбари аёллар тадбиркорлигига берилаётган имкониятлар туфайли янги ускуналар олган, фаолиятини кенгайтирган.
– Биз нима учун хотин-қизлар масаласига алоҳида эътибор қаратамиз? Чунки бу оилага, фарзандларимизга, келажак авлодларимизга эътибордир, – деди Шавкат Мирзиёев.
Фуқаролар йиғини биноси замонавий қиёфага эга. Бу ерда кутубхона, тил ўрганиш тўгараклари ҳам бор. Маҳалла ҳудуди ободонлаштирилган. Ўйин ва спорт майдончалари таъмирланган. Икки йилда маҳаллада биронта жиноят содир этилмаган.
Маҳалла раиси ва фаоллари билан суҳбатда ёшлар бандлигини таъминлаш, маданий тадбирлар ва мусобақалар ташкил этиб, бўш вақтларини мазмунли ўтказиш ҳақида сўз борди. Туман раҳбарларига ижтимоий аҳамиятли лойиҳаларни кўпайтириш, куз-қиш мавсумига тайёргарлик бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 29 августа ознакомился с проводимой созидательной работой в Ташкенте, посетил новые объекты, запускаемые в различных сферах.
Стало хорошей традицией сдавать в эксплуатацию новые сооружения в преддверии главного праздника страны – Дня независимости, и в этом году во всех регионах запускаются социальные и экономические объекты.
Глава государства ознакомился с результатами созидательной работы в столице нашей страны.
Указом Президента от 27 апреля 2022 года по дальнейшему совершенствованию таможенного администрирования определены меры по цифровой трансформации сферы, повышению качества и скорости оказания услуг. В частности, с этой целью при Таможенном комитете создан Центр таможенного оформления.
Президент посетил этот комплекс.
Здесь созданы центр обработки данных, пост удаленного электронного декларирования, колл-центр, отделы таргетирования и управления рисками. Информационная система интегрирована с базами данных иностранных ведомств, министерств и ведомств нашей страны, субъектов внешнеэкономической деятельности, авиакомпаний. При организации работы центра были также учтены предложения предпринимателей.
Центр обработки данных оснащен современными серверами вместимостью в десять раз больше, чем прежде. Это обеспечило увеличение скорости каналов связи в 5 раз и сокращение времени оформления в 2 раза. Система защищена от кибератак.
На посту удаленного электронного декларирования на начальном этапе оперативно обрабатываются грузовые таможенные декларации, отправленные дистанционно предпринимателями города Ташкента. В дальнейшем планируется охватить все процессы таможенного оформления, осуществляемые в республике.
Здесь же обрабатываются обращения, поступающие в колл-центр Таможенного комитета по горячей линии «11-08» и через веб-сайт ведомства.
Отдел таргетирования и управления рисками открыт в сотрудничестве со Всемирной таможенной организацией на основе опыта развитых стран. Здесь оперативные структуры анализируют данные 50 информационных систем таможни и 3 информационных систем Всемирной таможенной организации, а также данные более 30 ведомств и таможен иностранных государств, оценивают риски, дистанционно контролируют деятельность всех таможенных постов.
Центральная таможенная лаборатория также оснащена современным оборудованием, ее деятельность направлена на сокращение продолжительности и повышение точности экспертизы.
В целом в результате цифровизации отрасли в соответствии с указом Президента время таможенного оформления сократилось в среднем в 2 раза. Например, если в 2017 году на оформление экспортных поставок уходило 5 часов 42 минуты, то в 2023 году это время составляет 30 минут.
Оформление 80 процентов импорта и 89 процентов экспорта осуществляется в упрощенном порядке. Также растут показатели автоматической обработки грузовых таможенных деклараций с помощью искусственного интеллекта.
– Созданные здесь условия не могут не радовать, но цифровизация – это процесс, не стоящий на месте. В сфере еще много задач, которые предстоит решить, поэтому необходимо постоянно работать над улучшением удобства услуг. Оценку деятельности системы должны давать предприниматели, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по предоставлению отечественным предпринимателям предложений на основе анализа структуры импорта, расширению переработки на таможенной территории. Поставлена задача превратить таможню в сферу без коррупции, улучшив материальное и социальное обеспечение сотрудников.
В Яшнабадском районе столицы построены два крупных медицинских центра – Национальный медицинский центр и Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр оториноларингологии и болезней головы и шеи.
Глава нашего государства знакомился с их строительством в ноябре 2020 года и по итогам посещения дал указания по расширению возможностей центров. Практическим воплощением этих задач стало появление современных условий и внедрение передовых методов работы.
Территория медицинского комплекса составляет более четырех гектаров. Построено семь корпусов общей площадью полторы тысячи квадратных метров. В строительстве и оснащении был использован передовой зарубежный опыт. Этим и уникальна его архитектура. Предусмотрены скорая медицинская помощь, реанимация, инфекционный блок.
Национальный медицинский центр отличается своей универсальностью. Организованы отделения хирургии, урологии, трансплантологии, травматологии и ортопедии, гинекологии, кардиохирургии, нефрологии, кардиологии, эндокринологии, кардиоревматологии, стоматологии и другие. Всего установлено более тысячи единиц 169 видов современного медицинского оборудования.
Центр рассчитан на пятьсот койко-мест. В амбулаторных и стационарных условиях будет оказываться более 200 видов помощи. Центр имеет возможности для проведения свыше трех тысяч высокотехнологичных хирургических операций в год, включая аортокоронарное шунтирование, эстетико-пластическую хирургию, артропластику, трансплантацию органов и тканей. Важно, что центр способен осуществлять дистанционную диагностику и лечение пациентов в отдаленных районах.
Учреждение сотрудничает с ведущими клиниками таких стран, как Германия, Турция, Южная Корея. Персонал – 250 врачей и 500 медицинских работников – состоит из иностранных врачей и отечественных специалистов, повысивших квалификацию за рубежом.
Это первый центр с такими возможностями в нашей стране. Он будет закреплен за многопрофильными клиниками, действующими в Каракалпакстане и областях.
Президент также посетил открытый в составе комплекса Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр оториноларингологии и болезней головы и шеи.
Новый центр наряду с лечебной работой будет координировать оториноларингологическую службу в стране. Здесь созданы научные лаборатории «Физиология и патология органов верхних дыхательных путей», «Физиология и патология органов слуха и равновесия», «Фониатрия и ронхопатия». Современным медицинским оборудованием были оснащены симуляционно-практическая лаборатория, 5 хирургических отделений и 60 койко-мест.
Глава государства ознакомился с условиями в центрах, поговорил с врачами. В беседе с ответственными лицами сферы даны указания по организации рядом с комплексом иностранного медицинского института, повышению квалификации кадров, расширению профилактики заболеваний.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил обновленную Республиканскую детскую библиотеку.
С первых дней своей деятельности в качестве главы государства Президент нашей страны уделяет особое внимание вопросам образования и воспитания молодого поколения. В 2017 году было подписано распоряжение Президента по развитию книгоиздательской сферы, пропаганде чтения и продвижению читательской культуры. Было налажено широкое стимулирование читателей.
Очередным воплощением этой политики стало завершившееся недавно обновление Республиканской детской библиотеки.
Историческое здание, построенное в 1907 году, было отреставрировано и оснащено по современным стандартам. Создана уютная, располагающая к чтению атмосфера. Дом книги станет любимым местом не только детей, но и взрослых.
Здесь собран богатый фонд узбекской и мировой детской литературы, состоящий из 180 тысяч книг. Внедрены современные информационные технологии, что облегчает работу сотрудников и создает дополнительные удобства для юных читателей. В частности, посетителям будет выдаваться специальная ID-карта. Регистрация читателей, процессы выдачи и возвращения книг будут организованы в электронной форме.
Сейчас особое внимание уделяется развитию электронной библиотеки, пополнению фонда видео- и аудиоресурсов, созданию полезного веб-контента. Есть комната для прослушивания аудиокниг.
Президент ознакомился с этими условиями, пообщался с юными любителями книг и иностранных языков.
Глава нашего государства подчеркнул, что необходимо эффективно связать библиотеку со школами, чтобы они могли пользоваться 180-тысячным книжным фондом, привлечь сюда больше молодежи.
В библиотеке созданы возможности для проведения международных конференций, семинаров и других мероприятий, в том числе в режиме онлайн. Территория вокруг благоустроена и приобрела новый облик. Организован небольшой амфитеатр.
Дано указание выделить библиотеке автомобиль и пополнить фонд новыми книгами.
Роль метро в общественном транспорте столицы очень велика. В целях расширения охвата данным видом транспорта по инициативе главы нашего государства было создано надземное метро.
В последние годы был реализован первый этап этого крупного проекта и открыта Сергелийская линия. В текущем году завершен второй этап – построена надземная линия от массива Куйлюк до Сергелийского района.
Президент посетил новую линию и проехался на метро с представителями общественности.
– Когда мы начинали этот проект в 2017 году, были те, кто не верил в его успех. Вот, слава Всевышнему, подземное и надземное метро соединились и образовали кольцо. Да, было нелегко, но это путь, который будет служить нашему народу, останется в истории. Если наш народ, наши дети, пользуясь этим благом, будут довольны государством, – значит, мы добились своей цели, – сказал Шавкат Мирзиёев.
На втором этапе проложено 12 километров эстакад и построено 7 станций. Время в пути от начала до конца линии составит 15 минут. Ежедневно будет обслуживаться более 40 тысяч пассажиров.
В целом протяженность ташкентского метрополитена превысила 70 километров. Из них 38 километров было построено после 1977 года, за последние 7 лет проложено 32 километра путей. Количество станций достигло 50. Ожидается, что ежедневный пассажиропоток в метро увеличится до 750 тысяч человек.
Кроме того, в этом году столица получила тысячу новых автобусов. В результате общественным транспортом пользуются до 1,4 миллиона пассажиров в день. Все это служит важным фактором снижения необходимости передвижения на личном транспорте и сокращения заторов на улицах.
Глава нашего государства посетил махаллю Янги Бунёдобод в Сергелийском районе.
Здесь проживает более 6 тысяч человек. В 13 многоквартирных домах, общеобразовательной и детско-юношеской спортивной школах созданы все условия. Драйвер махалли – сфера услуг. Недавно здесь был построен центр с пунктами бытового обслуживания и швейным предприятием, где трудится местная молодежь.
Президент побеседовал с работницами швейного предприятия. Руководительница производства закупила новое оборудование и расширила деятельность благодаря возможностям, предоставленным женскому предпринимательству.
– Почему мы уделяем особое внимание благополучию женщин? Потому что это забота о семье, детях, будущих поколениях, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Современный облик имеет и здание схода граждан. В нем открыты библиотека, языковые курсы. Территория махалли благоустроена, отремонтированы игровые и спортивные площадки. За последние два года в махалле не было зафиксировано ни одного преступления.
В беседе с председателем и активистами махалли говорилось об обеспечении занятости молодежи, содержательной организации ее досуга через проведение культурных и спортивных мероприятий. Руководителям районов даны указания касательно увеличения социально значимых проектов, подготовки к осенне-зимнему сезону.