Сурхондарё вилоятида янги уйлар барпо этилиши ва аҳоли сонининг ўсиб бориши табиий газга талаб ва эҳтиёжни йилдан йилга оширмоқда.
Масалан, ўтган йили 107 минг 389 истеъмолчи табиий газдан фойдаланган бўлса, жорий йилда уларнинг сони 129 минг нафарга етди.
Хонадонларга қишда ҳам “зангори ёқилғи”ни бир маромда, хавфсиз етказиб бериш учун газ тармоқлари ва газ тақсимлаш пунктларининг созлиги назоратдан ўтказилиб, таъмирлаш, реконструкция қилиш ишларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Мутахассисларнинг фикрича, мамлакатимизда соҳани ривожлантириш йўлида амалга оширилаётган ислоҳотлар одамларнинг эртанги кунга ишончини мустаҳкамлаб, уларнинг ҳаёт тарзига енгиллик олиб кириш ва қулайлик яратишга хизмат қилмоқда. Бу ишончни янада мустаҳкамлаш, куз-қиш мавсумида аҳолини узлуксиз табиий ва суюлтирилган газ билан таъминлашда юзага келиши мумкин бўлган муаммоларни бартараф этиш йўлида олиб борилаётган кенг қамровли ишлар истеъмолчилар розилигига эришиш ҳамда тизим ривожида муҳим омил бўлаётир.
Жумладан, “Ҳудудгаз Сурхондарё” газ таъминоти филиали ходимлари йил бошидан вилоятнинг энг чекка маҳаллаларидаги хонадонларда ҳам газ таъминоти ва унинг узлуксизлигини таъминлаш учун зарур чоралар кўрмоқда. Қиш кунлари газ босими меъёрдан пасайиши кузатилган ҳудудлар туман ва маҳаллалар кесимида таҳлил қилиниб, асосий сабаблари атрофлича ўрганиляпти. Чуқур таҳлил қилиниб, камчиликларни бартараф этиш чоралари кўрилаётир. Бу жараёнда газ тармоқлари ва газ тақсимлаш пунктлари қайта таъмирланиб, ҳудудда яшовчи аҳоли хонадонларида газ босими бир меъёрга келтирилмоқда.
–Мисол учун, ўтган йили совуқ кунларда табиий газ яхши етиб бормаган Қумқўрғон тумани Боғаро маҳалласида 0,7 километр ер ости ўрта босимли газ қувури қайта таъмирланди, – дейди “Ҳудудгаз Сурхондарё” газ таъминоти филиали ахборот хизмати раҳбари Азиз Машрапов. – Худди шунингдек, Сариосиё тумани Феруз маҳалласидаги 0.344 километр ер ости ўрта босимли, Маданкон маҳалласидаги 0.156 километр ер ости паст босимли газ қувури, Термиз шаҳри Эски шаҳар маҳалласи Чоршанби Сафаров кўчасидаги 0.5 километр, Гулистон маҳалласидаги Олмазор кўчасида 0.6 километр ер ости, шу маҳалладаги Хоразм кўчасида 0.7 километр, Термиз тумани Янги ер маҳалласидаги 1.1 километр ер ости ўрта босимли газ қувурлари мукаммал таъмирланди. Бу ишлар 1 минг 200 дан ортиқ аҳоли хонадонида газ босими пасайиши билан боғлиқ муаммони бартараф этди. Сариосиё тумани Дўстлик ва Тортувли маҳаллаларида ер ости ўрта босимли газ қувурини реконструкция қилиш ишлари давом этмоқда.
Президентимиз 2021 йил 1-2 июнь кунлари Сурхондарё вилоятига ташрифи чоғида “Термиз” эркин иқтисодий зонаси ва Термиз шаҳри истеъмолчиларини бир маромда табиий газ билан таъминлаш учун Ангор тумани Баҳор маҳалласи ҳудудидаги “Қорақир” АГРСдан 38,9 километр масофага қувур ётқизиб, юқори босимли газ тармоғи қурилишини амалга ошириш юзасидан тегишли вазифаларни белгилаб берган эди. Шунга мувофиқ янги лойиҳани якунлаш учун “Ҳудудгаз Сурхондарё” газ таъминоти филиали қурилиш-монтаж бошқармаси ишчилари Ангор ва Термиз туманлари ҳудудидаги қумлоқ саксовулзорлар орқали юқори босимли газ қувурларини монтаж қилмоқда.
Мутахассислар жорий йилда лойиҳанинг якунланиши Термиз шаҳри хонадонлари куз-қиш мавсумида ҳам табиий газ муаммосидан холи ҳудудга айланишини таъкидламоқда.
–Қишнинг совуқ ва ёзнинг жазирама иссиқ кунларида бу ишни амалга ошириш ўз-ўзидан бўлаётгани йўқ, – дейди “Ҳудудгаз Сурхондарё” газ таъминоти филиали масъул мутахассиси Беҳзод Шайманов. – Бунинг учун катта маблағ ва тинимсиз меҳнат сарфланмоқда. Шу кунларда қурувчиларимиз диаметри 219 миллиметрли юқори босимга мўлжалланган газ қувурларини сифатли монтаж қилишни якунлашмоқда.
Эндиликда қувурларни бўяш ҳам ниҳоясига етказилиб, шаҳар тармоғига боғланади.
Маълумотларга кўра, йил бошида Термиз шаҳрида 38 минг 396 хонадон табиий газдан фойдаланаётган эди. Бу йил Намуна ва Алишер Навоий маҳаллаларида 3,2 километр табиий газ тармоқлари янгидан тортилиб, истеъмолчилар сони 40 мингга яқинлашди. Бу ҳам термизлик газчиларнинг куз-қиш мавсумида аҳолини ишончли табиий газ билан таъминлашига масъулиятини янада оширди.
Қуёшнинг иссиқ тафти аста-секин чекиниб, совуқ кунлар яқинлашмоқда. Вилоят газчилари изғиринли совуқ кунларда табиий газ таъминотида муаммолар юзага келмаслиги учун мавсумга тайёргарлик ишларини давом эттираётир. Бу ишларнинг режадагидек сифатли амалга оширилгани бўлғуси қиш фаслида маълум бўлади.

С газоснабжением проблем не будет
Строительство новых домов и рост населения в Сурхандарьинской области из года в год увеличивают спрос и потребность в природном газе.
Например, в прошлом году природным газом пользовались 107 389 потребителей, а в этом году их количество достигло 129 тысяч.
Для обеспечения бесперебойного и безопасного снабжения населения «голубым топливом» даже в зимнее время проверяется рабочее состояние газовых сетей и газораспределительных пунктов, особое внимание уделяется ремонтно-восстановительным работам.
По мнению специалистов, благодаря реформам, реализуемым в стране, укрепляется вера людей в завтрашний день. Безусловно, в ряд задач, реализуемых на пути удовлетворения жизненных потребностей населения, входит бесперебойное обеспечение природным и сжиженным газом, устранение связанных с этим проблем.
Так, работники филиала газоснабжения «Худудгаз Сурхондарё» предпринимают меры по обеспечению бесперебойной поставки газа в дома самых отдаленных махаллей района. Ремонтируются газовые сети и газораспределительные пункты, давление газа доводится до соответствующего уровня.
– Например, в прошлом году в холодные дни природный газ плохо поступал в махаллю Богаро Кумкурганского района, в связи с чем было отремонтировано 0,7 километра подземного газопровода среднего давления, – сказал начальник информационной службы филиала газоснабжения «Худудгаз Сурхондарё» Азиз Машрапов. – Капитально отремонтированы 0,344 километра подземного газопровода среднего давления в махалле Феруз, 0,156 километра подземного газопровода низкого давления в махалле Маданкон Сариасийского района, 0,5 километра подземного газопровода на улице Чоршанби Сафарова в махалле Эски шахар города Термеза, 0,6 километра подземного газопровода на улице Олмазор в махалле Гулистон, 0,7 километра подземного газопровода среднего давления на улице Хоразм в этой же махалле, 1,1 километра подземного газопровода среднего давления в махалле Янгиер города Термеза.  Эти работы устранили проблему со снижением давления газа. Продолжается реконструкция подземного газопровода среднего давления в махаллях Дустлик и Тортувли Сариасийского района.
В ходе посещения Сурхандарьинской области 1-2 июня 2021 года Президент дал поручения по проведению газопровода высокого давления протяженностью 38,9 километра от АГРС «Каракир» на территории махалли Бахор Ангорского района для обеспечения природным газом потребителей свободной экономической зоны «Термез» и города Термеза. Соответственно, для реализации нового проекта работники строительно-монтажного управления филиала газоснабжения «Худудгаз Сурхондарё» проводят монтаж газопроводов высокого давления через песчаные саксаульные площади на территории Ангорского и Термезского районов. Специалисты подчеркивают, что завершение проекта в этом году избавит дома города Термеза от проблем с природным газом в осенне-зимний сезон.
– В холодные зимние дни и летний зной выполнять эту работу непросто, – говорит начальник филиала газоснабжения «Худудгаз Сурхондарё» Бехзод Шайманов. – На это тратятся большие деньги и неустанный труд. В эти дни наши строители завершают качественный монтаж газопроводов высокого давления диаметром 219 миллиметров. Покраска труб будет завершена, и они будут подключены к городской сети.
Согласно данным, на начало года в городе Термезе природным газом пользовались 38 396 домохозяйств. В этом году в махаллях Намуна и Алишер Навои проложено 3,2 километра сетей природного газа, а количество потребителей достигло 40 тысяч. Это также повысило ответственность термезских газовиков за надежное обеспечение населения природным газом в осенне-зимний период. Насколько качественно сделана их работа, станет известно зимой.