Табиий газ етказиш чоралари кўрилмоқда
Халқимизда “Қиш ғамини ёзда е”, деган нақл бежизга айтилмаган. Дарҳақиқат, қайси соҳада бўлмасин, ўз вақтида кўрилган тайёргарлик турли кўнгилсиз ҳолатларнинг келиб чиқишининг олдини олишда муҳим аҳамият касб этади. Айниқса, газ хўжалигини кузги-қишки мавсумга тайёрлаш муҳим аҳамиятга эга. Хусусан, бунда газ етиб бориши қийин бўлган, қишнинг қаҳратон кунларида газ босими тушиб кетадиган ҳудудларга алоҳида эътибор қаратилади. Бу борада “Ҳудудгаз Навоий” газ таъминоти филиали ва унинг тумангаз идоралари томонидан белгиланган режа асосида иш олиб борилмоқда.
Ҳеч кимга сир эмас, жорий йил январь ойидаги аномал совуқ барча тизимлардаги камчилик ва муаммоларни кўрсатиб қўйди. Айни пайтда 2023-2024 йилги куз-қиш мавсумига тайёргарлик даврида табиий газ етиб бориши қийин бўлган оғир ҳудудларда реконструкция қилиш ва монтаж ишлари бошлаб юборилган. Жумладан, Кармана туманидаги Каловат ва Боғишамол кўчаларида газ қувурлари диаметри 89 миллиметр бўлган газ қувурларига алмаштирилган бўлса, туманнинг “Варқ” ҳамда “Талқоқ” маҳалларида ҳам куз-қиш даврида газ таъминотини яхшилаш мақсадида қатор ишлар бажарилди.
– Кармана туманида кузги-қишки мавсумга тайёргарлик ишлари давомида табиий газ етиб бориши қийин бўлган ҳудудларга алоҳида эътибор қаратилган, – дейди “Карманатумангаз” газ таъминоти бўлими ходими Шерпўлат Авезов. – Жумладан, “Талқоқ” маҳалласида истеъмолчиларга бир маромда табиий газ етказиб бериш мақсадида ер ости газ қувурлари ер устига чиқарилди. Бу билан маҳалладаги 5180 истеъмолчи хонадонларига 2023-2024 куз-қиш мавсумида табиий газ бир маромда бориши таъминланади.
– Маҳалламизда 5 мингдан ортиқ аҳоли истиқомат қилади, – дейди “Талқоқ” маҳалла фуқаролар йиғини раиси Зиёдулла Рўзиев. – Ўтган йили қиш оғир келгани сабаб газ босими пасайиб, қийналгандик. Бу йил тумангаз идораси ходимлари томонидан табиий газни узлуксиз ва бир меъёрда етказиш учун тайёргарлик ишлари олиб бориляпти. Бундан хурсандмиз, албатта.
Айтиш керакки, Хатирчи туманидаги “Ғалабек”, “Деҳқонобод” ва А.Навоий, Нурота туманидаги “Нур фахр”, Қизилтепа туманидаги “Башир”, “Арабхона” ва “Ўртақўрғон”, Навбаҳор туманининг “Гулистон” маҳалларида ҳам ўтган қиш мавсумида табиий газни узлуксиз етказилишида муаммолар кузатилган эди. Жорий йилдаги тайёргарликда ушбу маҳаллаларда ҳам газ қувурларини реконструкция қилиш, монтаж ва демонтаж тадбирлари кетма-кетликда олиб борилмоқда. Асосий мақсад бу йилги куз-қиш мавсумида аҳоли хонадонларига бир маромда табиий газ кириб боришини таъминлашга қаратилган.
Навбаҳор туманидаги “Арабхона” маҳалласи табиий газ етиб бориши қийин бўлган ҳудудлардан саналади. Бугунги кунда 568 истеъмолчига эга бўлган маҳалланинг Буюк ипак йўли кўчасида реконструкция ишлари қизғин давом этмоқда.
– Табиий газ таъминотини яхшилаш мақсадидаги тадбирларимизга 2 та пайвандлаш бригадаси жалб этилган, – дейди “Навбаҳортумангаз” газ таъминоти бўлими устаси Олим Пўлатов. – “Арабхона” маҳалласида диаметри 89 миллиметр бўлган газ қувурлари тортилмоқда. Натижада 320 хонадонда газ таъминоти янада яхшиланишига эришилади. Реконструкция ишларини август ойининг охиригача якунлашни режалаштирганмиз.
Вилоятда филиал ва тумангаз идоралари ходимлари томонидан мавсумни беталофат ўтказиш мақсадида ишлаб чиқилган чора-тадбирлар режасига асосан ишлар олиб борилмоқда.

В эти дни во всех сферах оказания услуг проводится серьезная подготовка к осенне-зимнему периоду, которая поможет предотвратить различные неприятные ситуации.
Как известно, аномальные холода в январе текущего года выявили ошибки и просчеты во всех системах. В настоящее время в рамках подготовки к осенне-зимнему периоду 2023-2024 годов начата работа по реконструкции и монтажу в труднодоступных районах. В частности, филиалом газоснабжения «Худудгаз Навои» на улицах Каловат и Богишамол Карманинского района газопроводы заменены на трубы диаметром 89 миллиметров. Ряд работ по улучшению газоснабжения выполняется и в махаллях Варк и Талкок.
– В ходе подготовительных работ к осенне-зимнему периоду в Карманинском районе особое внимание уделяется местам, куда трудно провести газопроводы, – говорит сотрудник отдела газоснабжения «Карманатумангаз» Шерпулат Авезов. – В частности, в целях обеспечения бесперебойной поставки газа жителям махалли Талкок подземные газопроводы выведены наружу. Это гарантирует отсутствие сбоев в газоснабжении в осенне-зимний период 2023-2024 годов в домах 5180 потребителей.
– В нашей махалле проживает более 5 тысяч человек, – говорит председатель махаллинского схода граждан «Талкок» Зиёдулла Рузиев. – В прошлом году из-за тяжелых зимних условий давление газа упало. В этом году сотрудники районного газового ведомства проводят тщательную подготовку для обеспечения постоянной подачи газа, чему мы, конечно, очень рады.
Нужно отметить, в махаллях Галабек, Дехконобод и А. Навои Хатырчинского района, Нур фахр Нуратинского района, Башир, Арабхона и Уртакургон Кызылтепинского района, Гулистан Навбахорского района зимой прошлого года наблюдались проблемы с бесперебойной подачей газа. В настоящее время в этих махаллях проводится работа по реконструкции, монтажу и демонтажу оборудования. Основная цель – не допустить сбоев в газоснабжении в осенне-зимний период.
В махаллю Арабхона Навбахорского района также трудно провести газ. В настоящее время на улице махалли Буюк ипак йули идут работы по реконструкции.
– Для улучшения обеспечения газоснабжением к нашим мероприятиям привлечены 2 сварочные бригады, – говорит мастер отдела газоснабжения «Навбахортумангаз» Олим Пулатов. – В махалле Арабхона осуществляется прокладка газопровода диаметром 89 миллиметров. В результате будет улучшено газоснабжение 320 домов. Планируем завершить реконструкционные работы до конца августа.
В области сотрудниками филиалов и районных газовых ведомств работа проводится в соответствии с намеченным планом мероприятий, разработанным в целях проведения осенне-зимнего периода без потерь.