Шу кунларда Олий Мажлис Сенати аъзолари ҳудудларда бўлиб, аҳоли билан бевосита мулоқотлар ўтказоқда.
Хусусан, Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева Тошкент шаҳрининг Шайхонтоҳур ҳамда Учтепа туманлари маҳаллалари, ижтимоий-иқтисодий объектларларда бўлиб, аҳоли вакиллари, тиббиёт ходимлари, тадбиркорлик субъектлари билан учрашди.
Дастлабки манзил - Шайхонтоҳур туманида яқинда фойдаланишга топиширилган 41-сонли оилавий поликлиника бўлди. Ушбу тиббиёт муассасаси тумандаги бешта маҳаллада истиқомат қилувчи 30 минг нафардан ортиқ аҳолига хизмат кўрсатади. Уч қаватли бинода сифатли тиббий хизмат кўрсатиш учун барча шароитлар яратилган, тиббиёт хоналари замонавий тиббий ускуна ва жиҳозлар билан таъминланган.
Оилавий поликлиникада ўтган суҳбат чоғида аҳоли соғлиғини сақлаш борасида туманда амалга оширилаётган ишлар, тиббиётнинг бирламчи бўғинини аҳолига янада яқинлаштириш, бунда патронаж хизматларига кўпроқ этибор қаратиш, мазкур жараёнга халқ депутатлари маҳаллий кенгашларини ҳам жалб этиш юзасидан фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Кўплаб иқтисодий-ижтимоий масалалар ечимида тадбиркорларнинг ўрни муҳим. Улар ҳудудларнинг ривожланиши, аҳолини иш билан таъминлашда етакчи кучга айланиб бормоқда. Т.Норбоева Учтепа тумани Катта Чўпонота маҳалласида жойлашган қандолатчилик корхонаси фаолияти билан танишди, унинг таъсисчилари ва ходимлари билан суҳбат қилди.
Бундан бир неча йиллар аввал ўз хонадонида турли хил пишириқлар тайёрлаб, аҳоли дастурхонига етказиб берган оила, бизнесни ривожлантириш мақсадида дастлаб қандолат дўкони очган. Оилавий бизнес 2022 йилда тадбиркорларни қўллаб-қувватлашга қаратилган ислоҳотлар натижасида майдони 15 минг квадрат метр бўлган янги, замонавий қандолатчилик фабрикаси даражасига етди. 30 та ишлаб чиқариш цехида 500 хилдан ортиқ маҳсулот тайёрланаётган корхонада 1,9 минг нафар киши меҳнат қилмоқда, уларнинг 60 фоизини хотин-қизлар ташкил этади.
Мулоқот давомида ходимларга муносиб меҳнат шароитларини яратиш, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, корхона ҳудуди яқинидаги маҳаллаларда “Ёшлар дафтари”, “Аёллар дафтари”га киритилган фуқароларни иш билан таъминлаш масалаларига эътибор қаратилди.
Тумандаги “Шарқ юлдузи” маҳалласида эса нуронийлар, фаоллар ва хотин-қизлар вакиллари билан самимий руҳда ўтган учрашувда маҳалла бешлиги фаолияти, ёшларга берилаётган эътибор, маҳаллалар инфратузилмасини яхшилаш, тадбиркорликни ривожлантириш каби масалалар бўйича фикр алмашилди. Хусусан, бугунги кунда асосий эътибор маҳаллага қаратилаётгани, маҳалладаги муаммоларни мустақил ҳал этиш учун “маҳалла бюджети” жорий этилгани, ижтимоий дафтарлар орқали аҳоли муаммолари бартараф этилаётгани ва бу ишлар давом эттирилиши ҳам айтиб ўтилди.

Председатель Сената ознакомилась с социальными объектами, побеседовала с предпринимателями и жителями столицы
В эти дни члены Сената Олий Мажлиса находятся в регионах, где проводят непосредственный диалог с населением.
В частности, Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева посетила махалли Шайхантаурского и Учтепинского районов Ташкента, социальные и производственные объекты, встретилась с представителями населения, медицинскими работниками, предпринимателями.
Первым пунктом назначения стала недавно сданная в эксплуатацию семейная поликлиника №41 в Шайхантаурском районе столицы. Это медицинское учреждение обслуживает более 30 тысяч человек, проживающих в пяти махаллях района. В трехэтажном корпусе созданы все условия для оказания качественных медицинских услуг, кабинеты оснащены современным оборудованием и приборами.
В ходе беседы в семейной поликлинике были высказаны мнения о проводимой в районе работе по охране здоровья населения, дальнейшем приближении первичного звена здравоохранения к населению, усилении внимания к патронажным службам со стороны местных Кенгашей народных депутатов.
В настоящее время важна роль предпринимателей в решении многих социально-экономических вопросов. Они становятся движущей силой развития регионов, обеспечивают занятость населения. Т. Нарбаева ознакомилась с работой кондитерского предприятия, расположенного в махалле «Катта Чопонота» Учтепинского района, побеседовала с его учредителями и работниками.
Несколько лет назад семья готовила дома различную выпечку и поставляла ее к столу жителей. В целях развития бизнеса был открыт магазин. Благодаря реформам, направленным на поддержку предпринимателей, семейный бизнес в прошлом году перерос в новую современную кондитерскую фабрику, занимающую 15 тысяч квадратных метров. На предприятии трудятся 1900 человек, 60 процентов из них - женщины. Здесь в 30 производственных цехах готовят свыше 500 видов продукции.
В ходе диалога акцентировалось внимание на необходимости создания достойных условий труда для сотрудников и их социальной поддержки, обеспечении трудоустройства граждан из близлежащих к предприятию махаллей, включенных в «молодежную», «женскую» тетради.
В ходе встречи с представителями старшего поколения, активистами и женщинами в махалле «Шарк юлдузи» района состоялся обмен мнениями по таким вопросам, как деятельность махаллинской «пятерки», внимание к молодежи, улучшение инфраструктуры махаллей, развитие предпринимательства. Подчеркивалось, что в настоящее время основное внимание уделяется махалле. Для самостоятельного решения ее проблем формируется бюджет махалли, через социальные тетради устраняются проблемы населения, и работа в этом направлении будет продолжена.