Фарғона вилоятининг Сўх туманидаги Жавпая ва Қайроқ массивларида ерларни ўзлаштириш ишлари қизғин давом этмоқда.
Вилоят ҳокими Хайрулло Бозоров Жавпая массивида қўшимча ўзлаштирилаётган янги ер майдонларида ташкил этилган интенсив ўрикзорда бўлиб, ҳудуд аҳолиси ва туман фаоллари билан мулоқот қилди.
Президентимизнинг фойдаланилмаётган ерларда ирригация ишларини бажариш ва сувни тежовчи технологияларни жорий қилиш, кам сув талаб қиладиган экинлар экиш ҳисобига ўзлаштириш, бу ерларни ёшларга бўлиб бериш орқали уларни иш билан, даромад билан таъминлаш борасидаги топшириқларидан келиб чиққан ҳолда 2022 йил бошида ўзлаштиришга киришилган Жавпая массивида жами 1000 гектарга яқин ер фойдаланишга киритилмоқда.
Массивнинг юқори қисмида тоғлар бағрида эса ўрик боғи барпо этилди. Ҳозирги кунда биринчи босқичда 230 гектар ерга хориждан келтириб экилган ўрик кўчатлари куртак отди. Ҳудудда томчилаб суғориш тизими ўрнатилди. Янги ўрикзор, 50 сотихдан лотларга ажратилиб, кооперация усулида маҳаллий аҳолига, ишсиз ёшларга ажратиб берилди.
Ўрик қаторлари ораларига полиз экинлари, ошқовоқ, дуккакли экинлар экишга киришилмоқда. Келгусида шунингдек, фармацевтика, парфюмерия ва озиқ-овқат саноатида муҳим ҳисобланган заъфарон етиштириш йўлга қўйилади. Ер эгасига айланган маҳаллий аҳоли вакиллари билан мулоқот қилган Фарғона вилояти ҳокими Давлатимиз раҳбарининг эътиборлари билан Сўхда амалга оширилаётган бу улкан ишларнинг асосий мақсади – аҳолининг бандлигини таъминлаш, ишлаш учун хорижга бормасдан, ўз уйларида яшаб меҳнат қилиш имкониятига ҳамда доимий даромад манбаига эга бўлишларига кўмаклашиш эканини қайд этди.
Секундига 200 литр сув тортиш қувватига эга 5 та насосдан иборат станция ёрдамида Қалача ариғидан 426 мм диаметрли қувур билан 5 километр тармоқ тортиб, 223 метр баландликка сув чиқариш ишлари якунланди. Бу мақсадда жами 21 миллиард сўм маблағ вилоят маҳаллий бюджети ҳисобидан йўналтирилган. Вилоят ҳокими иккинчи насос станцияси қуриш ишлари ҳам бошланганини маълум қилиб, Жавпаяда сув таъминоти билан боғлиқ ҳеч қандай масала қолмаслигини таъкидлади.

Поручения Президента – в действии: свыше 400 семьям выделили участки
Хоким Ферганской области Хайрулло Бозоров посетил интенсивные сады, заложенные на дополнительно осваиваемых землях массива Жавпая, побеседовал с населением и активистами района.
Исходя из поручений Президента по выполнению ирригационной работы на неиспользуемых землях и внедрению водосберегающих технологий, посадке культур, требующих мало воды, распределению земли среди молодежи для ее обеспечения работой, в начале прошлого года начали осваивать почти 1000 гектаров.  В верхней части массива на предгорной территории заложили урюковый сад. На первом этапе на 230 гектарах посадили привезенные из-за рубежа саженцы урюка, внедрили капельное орошение. Заложенные сады разделили на лоты по 50 соток и выделили безработному населению.
Между рядами урюковых саженцев сажают бахчевые, бобовые культуры, тыкву. Планируется выращивать шафран, необходимый для фармацевтики, парфюмерной и продовольственной промышленности.
В беседе с представителями, ставшими собственниками земли, хоким Ферганской области отметил, что основной целью внимания, уделяемого главой государства проведению работы в Сохском районе, являются обеспечение занятости населения, создание возможности для работы на собственной земле, а не за рубежом и наличие источника дохода.
При помощи станции, состоящей из пяти насосов мощностью забора 200 литров в секунду, от арыка Калача протянули трубы, тем самым завершив работу по выводу воды на высоту 223 метра. На выполнение этой работы затратили 21 миллиард сумов из областного бюджета.