Юртимизда Хотира ва қадрлаш куни кенг нишонланмоқда. Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари рағбатлантирилиб, саломатлигига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, шу кунларда уларнинг бир гуруҳи санаторийларда даволанмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев 8 май куни Тошкент шаҳридаги “Chinobod Plaza” санаторийсига бориб, уруш қатнашчилари ҳолидан хабар олди. Анорбой ота Жалилов, Ашир ота Ўсаров, Антонина Коломенцева, Тўлаган ота Имомов, Аббос ота Аппанов билан дилдан суҳбатлашди.
– Сизларни кўрай, байрам билан табриклай деб келдим. Бу, аввало, сизларнинг байрамингиз. Ўша пайтлардаги жасорат ва матонатингиз туфайли кейинги авлодлар тинч, эркин яшади. Машаққатли меҳнат ва зафарларга тўла ҳаёт йўлингиз бугунги ёшлар учун чинакам ибрат мактаби, ватанпарварлик мактаби, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз. Сиз билан бутун эл-юртимиз фахрланади, – деди давлатимиз раҳбари.
Уруш қатнашчилари ҳурмат ва меҳр оғушида яшаётгани, соғлиги яхши, ҳаётидан рози эканини айтди. Ўзлари истиқомат қилаётган ҳудудда, фарзанд ва набираларининг ҳаётида бўлаётган ўзгаришлар ҳақида гапирди.
– Мана, яқинда янгиланган Конституциямизни қабул қилдик, – деди Президент. – Мамлакатимиз ривожини ошириш, халқимиз ҳаётини яхшилаш бўйича катта марралар олдик. Мана шундай ўзгаришлар пайтида сиздек катта тажрибага эга инсонларнинг ёнимизда бўлиши, маслаҳатларингизни олиш бизга чексиз куч-ғайрат беради.
Нуронийлар эътибор ва ғамхўрлик учун Президентимизга миннатдорлик билдириб, хайрли дуолар қилди.
– Табаррук дуоларингизни олиш, сизга қўшилиб халқимизнинг тинчлигини сўраш – катта бахт. Ҳаётда кўп-кўп синовларни кўрган, қарийб бир асрлик ҳаёт тажрибасига эга бўлган сиздай муҳтарам инсонларнинг дуолари ижобат бўлади. Нуронийларимиз учун барча зарур шароитларни яратишга бундан буён ҳам катта эътибор қаратамиз. Бу – биз учун муқаддас бурч ва вазифадир, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.

Шавкат Мирзиёев навестил участников Второй мировой войны
В нашей стране широко отмечается День памяти и почестей. Особое внимание уделяется поощрению и укреплению здоровья участников Второй мировой войны. В частности, в эти дни группа ветеранов оздоровляется в санаториях.
Президент Шавкат Мирзиёев 8 мая посетил санаторий «Chinobod Plaza» в Ташкенте и навестил участников войны. Глава государства душевно побеседовал с Анорбой ота Жалиловым, Аширом ота Усаровым, Антониной Коломенцевой, Тулаган ота Имомовым, Аббосом ота Аппановым.
- Я пришел навестить вас, поздравить с праздником. Это прежде всего ваш праздник. Благодаря вашему мужеству и отваге, проявленным тогда, следующие поколения жили мирно и свободно. Ваш жизненный путь, полный трудолюбия и побед, является настоящим образцом для молодежи, школой патриотизма. Вся наша страна гордится вами, - сказал глава государства.
Участники войны отметили, что окружены вниманием и заботой, довольны своей жизнью. Рассказали об изменениях, происходящих у себя в махалле, в жизни детей и внуков.
- Вот, недавно мы приняли нашу обновленную Конституцию, - сказал Президент. - Мы очень ценим возможность быть рядом с вами, людьми с колоссальным опытом, получать ваши советы в это время изменений.
Ветераны поблагодарили Президента за внимание и заботу.
- Для меня большое счастье получить ваше благословение, вместе с вами прочитать молитву с просьбой о мире для нашего народа. Молитвы таких почтенных людей, как вы, переживших немало испытаний и имеющих почти вековой жизненный опыт, будут услышаны. Мы и впредь будем уделять большое внимание созданию всех необходимых условий для старшего поколения. Для нас это священный долг и обязанность, - сказал Шавкат Мирзиёев.