Сенат раиси маҳалладаги “бешлик” фаолияти билан танишди
Айни пайтда Самарқандда бўлиб турган Олий Мажлис Сенати раиси Т.Норбоева Самарқанд шаҳридаги Чармгари маҳалласида ҳудуддаги маҳалла фуқаролар йиғинларида фаолият кўрсатаётган “бешлик” – раис, ҳоким ёрдамчиси, хотин-қизлар фаоли, ёшлар етакчиси ва профилактика инспекторлари билан учрашди.
Суҳбат чоғида маҳаллаларда ижтимоий муаммоларни ҳал этиш, эҳтиёжманд оилаларни камбағалликдан чиқариш, хотин-қизлар ва ёшлар бандлигини таъминлаш, нотинч оилалар билан ишлаш, ҳуқуқбузарлик ва жиноятчиликнинг олдини олиш борасидаги фаолият юзасидан фикр алмашилди. Маҳалла фаолларининг иш жараёнидан келиб чиқиб, таклиф ва мулоҳазалари эшитилди.
Сенаторлар “СамАнтепГилам” корхонасининг маҳалладаги тикувчилик цехи фаолияти билан танишди. Бу ерда меҳнат қилаётган хотин-қизлар билан суҳбатлашди.
Учрашув чоғида беш нафар ногиронлиги бўлган шахсларга ногиронлик аравачаси топширилди. Шунингдек, аҳолининг мурожаатлари эшитилиб, уларни қийнаб келаётган масалаларга маҳаллий ҳокимликлар ва мутасадди идоралар жалб қилинган ҳолда ечим топилиши маълум қилинди.

Председатель Сената Олий Мажлиса Т.Нарбаева, которая в настоящее время находится в Самаркандской области, в махалле «Чармгари» города Самарканда провела встречу с «пятерками» сходов граждан махаллей района, то есть с председателями, помощниками хокимов, женскими активистками, лидерами молодежи и инспекторами профилактики.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам решения социальных проблем в махаллях, выведения малообеспеченных семей из бедности, обеспечения занятости женщин и молодежи, работы с неблагополучными семьями, предупреждения преступности и правонарушений. По результатам работы активистов махаллей были выслушаны предложения и замечания.
Сенаторы ознакомились с деятельностью швейного цеха предприятия «СамАнтепГилам» в махалле «Чармгари», побеседовали с работницами цеха.
В ходе встречи пяти гражданам с инвалидностью были переданы инвалидные коляски. Также отмечено, что будут выслушаны обращения жителей, их проблемы будут решены с привлечением местных властей и ответственных органов.