Биз меҳмонхонасига қалдирғоч ин солса эшигини ойлаб тамбаламаган халқмиз. Бир дарахтни кесса ўрнига ўнта кўчат қадайдиган элмиз. Ота-боболаримиз ўзларини табиат билан ҳеч қачон айро тасаввур қилмаган.
Орол денгизи. Бир пайтлар бу ерда мовий кенглик оҳиста чайқалар, баъзан сув кўкка кўтарилиб ўзини заминга қайта ташлар эди. Денгиз, қушлар ва қирғоқдаги балиқчиларнинг шовқини бир-бирига қоришиб кетарди. Бир қарашда буларнинг юраклари биттадай, бир бутундай туюларди.
Унча узоқ бўлмаган даврларда халқнинг ризқу насибаси бўлган Оролимиз бугун хаста. Дардига малҳам қўйишга ҳаракат қилаётганларни жим кузатмоқда.
Суви тортилиб кетган майдонлардан кўтарилаётган қум, туз, чанг заррачалари атрофга сочилади. Ер қор ёққандай оқариб қолади. Бир вақтлар билиб-билмай табиатнинг тартиб-қоидаларига аралашилди, дарёлар сувининг йўли тўсилди. Оқибатда денгиз биздан узоқлашди. Чекинган денгизга эса ортиқ шунчаки қараб туриб бўлмасди. Биз бундай йўл тутмадик.
Ҳимоя ўрмонзорлари барпо этиш ишлари қизғин давом этмоқда
Бу йил юз минг гектар майдонда яшил қопламалар ҳосил қилиш мақсад қилинган. Одатдагидай жорий йилда ҳам минглаб техникалар, тўртта кичик авиация транспорти, икки минг беш юздан ортиқ одам ўрмонлаштириш юмушларини амалга оширмоқда.
Бу иш учун тўрт юз йигирма тонна саксовул, қандим, қорабуроқ каби чўл ўсимликларининг уруғи жамғарилмоқда. Юз гектар майдонда эса саксовул ва бошқа чўл ўсимликларидан кўчатхоналар ташкил этилганини алоҳида таъкидлаш керак.
Оролнинг қуриган майдонларида бу йилги саксовул экиш мавсуми февраль ойидан бошлаб юборилган. Бугун эса бу ерда ўрмон плантацияларини яратиш жараёни қизғин паллада.
Ўрмонлаштириладиган ҳудуд жуда катта, буни ҳисобга олган ҳолда асосий ишлар бир қатор ресурслар имкониятидан кенг фойдаланган ҳолда бажарилади. Иш жараёнига авиация, қишлоқ хўжалигининг замонавий техникалари жалб қилинган. Ўзбекистон Республикаси Табиат ресурслари ва Фавқулодда вазиятлар вазирликлари мутахассислари, олимлар иш жараёнини назорат қилмоқда.
Бу хайрли иш учун кенг жамоатчилик вакиллари, турли идора ва муассаса ходимлари, ёшлар кўмак беришни исташади. Бугун Оролбўйи кенгликларда кўнгилли ҳашарчиларни учратиш табиий холга айланган.
Яқинда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси аъзолари, бир қатор олий таълим муассасалари талабалари кенг кўламли кўкаламзорлаштириш ишлари марказида бўлишди. Бу ерга келганлар яшил қопламалар ҳосил қилишдек эзгу ташаббусга ўз ҳиссаларини қўшишди.
– Биз, ёшлар бу ерга тез-тез келишга ҳаракат қиламиз, – дейди Қорақалпоғистон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти талабаси Айгерим Элтаева. – Оролнинг қуриган кенгликларида жуда катта жамоа, куч ишламоқда. Уруғлар асосан самолётларда сепилаётганини кўриб турибмиз. Айтишларича, бир парвознинг ўзида юзлаб гектар майдонга уруғ қадалмоқда. Кўчатларни қўлда экишнинг ҳам самараси катта эканини яхши биламиз. Бу жараёнда биз ҳам қатнашяпмиз. Яхши ишга бош қўшаётганимиздан хурсандмиз. Экаётган кўчатларимиз табиатни, одамлар саломатлигини асрашга хизмат қилишини ҳис этиш завқли. Келгусида бу меҳнатлар ўз самарасини беришига ишонамиз.
Шавкат Мирзиёев 2018 йил Мўйноққа ташриф буюрди. Ўшанда олимлар билан маслаҳатлашилди. Орол денгизининг суви қуриган кенгликларида шўрга чидамли ўсимликлар экиш вазифаси белгилаганди. Буни хайрли ишнинг старт олган йили дейиш мумкин.
Бугунгача сувсиз, Оролқум деб атала бошланган 1 миллион 700 минг гектар майдонда ўрмонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари олиб борилди.
Халқаро минбарларга олиб чиқилган эзгу ташаббус
Давлатимиз раҳбари 2017 йил Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясидаги нутқида Орол фожиасига дунё ҳамжамиятининг эътиборини қаратди. Қатор ташаббусларни илгари сурди. Яхши ниятлар эса халқаро даражада қўллаб-қувватланди. Бир йил ўтиб Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик асосидаги траст фондига асос солинди.
Президент Шавкат Мирзиёев 2020 йил БМТ Бош Ассамблеясининг видеоконференция шаклида ўтган 75-сессиясидаги нутқида ҳам Оролбўйи минтақасидаги экологик муаммога тўхталди. Давлатимиз раҳбари ўшанда Оролбўйи минтақасини экологик инновация ва технологиялар ҳудуди, деб эълон қилиш ҳақида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг махсус резолюциясини қабул қилишни таклиф этган эди. Ушбу резолюция 2021 йил олтмишта давлат томонидан бир овоздан қабул қилинди.
Бундан ташқари, халқаро саммитларда бу бўйича муҳим таклифлар ўртага ташланди. Ички имкониятларимизга таянган ҳолда амалий ишлар олиб борилишига эътибор қаратилди.
Минтақадаги экология шу муаммога бевосита боғлиқ экани кундек равшан. Табиат билан ҳисоблашмаслик, унга қулоқ тутмаслик нима оқибатларга олиб келишини Орол фожиаси яққол кўрсатди. Икки йирик сув манбаи – Амударё ва Сирдарё сувининг тўсилиши бизни Орол денгизидан узоқлаштириб юборди. Чўлланиш тезлашиб, ўсимлик ва ҳайвонот дунёси камайиб кетди. Одамлар турмуш-тарзи қийинлашди.
Оролбўйидаги экологик муаммоларни юмшатиш, аҳоли яшаш шароитини яхшилаш масаласи давлат раҳбарининг бежиз эътиборида эмаслигини англаш қийин эмас.
Ўтган йилнинг февраль ойида Президент Шавкат Мирзиёев Орол денгизининг қуриган жойига шахсан ўзи борди. У ердаги вазиятни кўрди, амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Шавкат Мирзиёев ўшанда мураккаб шароитда экин етиштириш бўйича катта тажриба орттирилгани, эндиги ишларни илмий асосланган тарзда давом эттириш лозимлигини таъкидлаганди.
Шундан келиб чиқиб, истиқболда бу ерда ҳудуд тупроғига мос навлар яратиш, кейинги босқичда чорвачиликни ривожлантириш бўйича амалий ишлар қилинади.
Яқинда БМТнинг Нью-Йорк шаҳридаги бош қароргоҳида тузилманинг Сув масалалари бўйича конференцияси ўтказилди. Унда 2030 йилга қадар барқарор ривожланиш мақсадлари йўлида обиҳаёт орқали дунёни бирлаштириш, сайёрамиз фаровонлигида денгиз ва океанларнинг аҳамияти, бу борадаги глобал ташаббуслар илгари сурилди. Бу ташаббуслар эса БМТга аъзо барча мамлакатлар, ихтисослашган идоралар томонидан нуфузли спикерлар иштирокида кўриб чиқилди.
Конференция ишида тузилмага аъзо мамлакатлар қаторида юртимиз делегацияси ҳам иштирок этди. Юқори даражадаги ялпи мажлисда мамлакатимиз делегацияси аъзоси Саида Мирзиёева нутқ сўзлади. БМТ минбаридан Орол денгизи фожиасининг оқибатлари, уларни юмшатиш бўйича Ўзбекистон томонидан амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар ва бу борадаги халқаро саъй-ҳаракатларни бирлаштиришда мамлакатимизнинг етакчилиги хусусида сўз юритилди.
Эзгу ташаббуснинг кўлами кенгайиб бормоқда
Ўзбекистонда сўнгги йилларда экологик ҳолатни яхшилаш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, яшил ҳудудларни кенгайтириш ишларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Хусусан, Қорақалпоғистонда ҳам муҳофаза қилинадиган табиий ҳудудлар майдонини кенгайтириш доимий эътиборда. Шу мақсадда Қўнғирот тумани ҳудудидан майдони 280 минг гектарлик “Борсакелмес” давлат буюртма қўриқхонаси, Мўйноқ тумани ҳудудидан майдони 1 миллион гектар бўлган “Аралқум” миллий табиат боғи ташкил этилди. Натижада муҳофаза қилинадиган табиий ҳудудларнинг умумий майдони 3,5 миллион гектарга етказилди.
“Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида эса Қорақалпоғистонда жами 14 миллион 300 тупдан ортиқ дарахт ҳамда бутали ўсимликлар кўчати экилди. Туманларда 16 та ўрмон хўжалигида 250 гектар майдонда кўчатхона ташкил этилди.
Нукус шаҳри ва туманларда қарийб 65 гектар майдонда яшил боғлар, 101 гектардан ортиқ майдонда яшил жамоат сайилгоҳларини ташкил этишга киришилгани қувонарли.
Орол денгизини яна сувга тўлдириш имконсиз бўлиши мумкин, лекин қолганини асраш, экологик мувозанат яратиш, одамлар турмушини яхшилаш бўйича жуда катта иш кетаётгани қувонарли.

Аральское море отступило, но мы не избрали путь равнодушия
Мы – народ, всегда с любовью относящийся к природе, не разоряющий гнезда ласточки, свитого даже в гостиной комнате, сажающий десять саженцев вместо одного срубленного дерева. Наши предки никогда не представляли себя отдельно от природы.
Аральское море. В свое время над голубой гладью летали чайки. В единую мелодию сливались шум моря, щебетание птиц и беседы рыбаков на берегу. И казалось, все это было единым целым.
Сегодня море, некогда являвшееся кормильцем местного народа, болеет. И без бурного шума волн, без сильного плеска воды, тихо наблюдает за теми, кто хочет устранить его боль.
С высохшей части дна моря в атмосферу поднимаются частицы песка, соль, пыль. И земля белеет, словно покрытая снегом. В свое время люди по незнанию вмешались в правила природы, перекрыли воды рек. В результате море от нас отдалилось. Но нельзя было оставаться равнодушным к этому процессу, и мы не избрали этот путь.
Активно продолжаются работы по созданию защитных лесов
В нынешнем году поставлена цель – создать зеленое покрытие на площади в сто тысяч гектаров. Этой работой уже занимаются более 2 500 человек, задействованы тысячи единиц техники, четыре транспорта малой авиации.
Для создания зеленых площадей заготовлено 420 тонн семян степных растений. Следует отметить, что на 100 гектарах организованы питомники по выращиванию саксаула и других степных растений.
С февраля начат сезон посадки саксаула на высохшем дне Арала. В настоящее время там активно проводится процесс создания лесных плантаций.
Территория для создания лесов велика, с учетом этого основные работы будут выполняться при широком использовании авиации, современной сельскохозяйственной техники. Процесс работы контролируется специалистами и учеными министерств природных ресурсов и по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан.
Свой вклад в эту благородную работу желают внести представители широкой общественности, сотрудники различных ведомств и учреждений, молодежь. Сегодня стало обычным явлением видеть на просторах Приаралья добровольных участников хашара.
Недавно члены Законодательной палаты Олий Мажлиса, студенты ряда высших учебных заведений побывали в Приаралье и внесли свой вклад в создание зеленых зон.
– Мы стараемся как можно чаще приезжать сюда, – сказала студентка Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий Айгерим Элтаева. – На высохшей части дна Аральского моря работает огромная сила. Мы видим как семена высевают прямо с самолета. За один полет семена распределяются на сотни гектаров. Мы также знаем, насколько эффективна посадка саженцев и рады, что принимаем участие в этом процессе. Приятно осознавать, что посаженные нами деревья будут служить природе и защите здоровья людей. Убеждены, в дальнейшем эти работы дадут свои результаты.
В 2018 году Шавкат Мирзиёев посетил Муйнак. Консультировался с учеными. Были намечены задачи по посадке на высохшем дне моря растений, устойчивых к засолению почвы. Этот год можно считать стартом проводимой благородной работы.
К настоящему времени на безводной площади в 1 миллион 700 гектаров, получившей название Аралкум (Арал песок), проведена работа по лесонасаждению и озеленению.
Инициатива, прозвучавшая с международной трибуны
На заседании Генеральной Ассамблеи ООН, состоявшемся в Нью-Йорке в 2017 году, глава государства в своей речи обратил внимание мирового сообщества на трагедию Арала. Выдвинул ряд инициатив. Добрые намерения были поддержаны на международном уровне. Через год был основан Многопартнерский трастовый фонд ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья.
Президент Шавкат Мирзиёев затронул экологическую проблему в регионе Приаралья и в своей речи на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, которая проводилась в формате видеоконференции в 2020 году. Тогда глава нашего государства предложил принять специальную резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН по объявлению региона Приаралья территорией экологических инноваций и технологий. Эта резолюция была принята в 2021 году единогласно 60 государствами.
Также важные предложения по этому вопросу были выдвинуты на международных саммитах. Внимание было уделено проведению практических работ на основе внутренних возможностей.
Определенно, экология региона непосредственно связана с этой проблемой. Трагедия Арала ясно показала, какие последствия могут быть, если не считаться с природой и не соблюдать ее правила. Перекрытие двух крупных водных источников – Амударьи и Сырдарьи отдалило нас от Аральского моря. Опустынивание усилилось, сократился мир флоры и фауны. Сложной стала жизнь людей.
Нетрудно понять, что вопросы смягчения экологических проблем, улучшения жизни населения Приаралья находятся в центре внимания главы государства.
В феврале прошлого года Президент Шавкат Мирзиёев лично побывал на части высохшего дна Аральского моря, ознакомился с ситуацией и проводимой работой. Глава государства отметил, что уже накоплен богатый опыт посадки деревьев в сложных условиях и очередной задачей является продолжение работы на научной основе.
Исходя из этого в перспективе будет налажена работа по созданию сортов растений, соответствующих почве территории, на следующем этапе предстоит осуществлять практическую работу по развитию животноводства.
Недавно в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке состоялась конференция по водным ресурсам. На ней речь шла об обеспечении здоровья и процветания людей планеты на пути к Целям устойчивого развития до 2030 года, в этом направлении были выдвинуты глобальные инициативы. Они были рассмотрены всеми государствами-членами ООН, специализированными ведомствами.
В работе конференции приняла участие и делегация нашей страны. На пленарном заседании высокого уровня выступила член делегации Узбекистана Саида Мирзиёева. С трибуны ООН речь шла о последствиях усыхания Аральского моря, проводимой Узбекистаном масштабной работе по смягчению природной трагедии и лидерстве нашей страны в объединении международных усилий в этом направлении.
Ширится масштаб благородной инициативы
В Узбекистане в последние годы уделяется особое внимание улучшению экологического положения, защите окружающей среды, расширению зеленых территорий.
В частности, в Каракалпакстане придается большое значение расширению находящихся под защитой природных территорий. С этой целью в Кунградском районе на 280 тысячах гектаров образован государственный заказник-заповедник "Барсакельмес", на территории Муйнакского района – национальный природный парк "Аралкум", занимающий один миллион гектаров. В результате общая площадь взятых под защиту природных территорий составила 3,5 миллиона гектаров.
В рамках общенационального проекта "Яшил макон" в Каракалпакстане высажено более 14 миллионов 300 деревьев и кустов. В 16 районных лесных хозяйствах организованы питомники, общая площадь которых составила 250 гектаров.
В городе Нукусе и районах начата работа по закладке садов почти на 65 гектарах и созданию зеленых общественных мест отдыха более чем на 101 гектаре.
Вероятно, нет возможности вновь наполнить водой Арал, но отрадно, что проводится масштабная работа по сохранению оставшейся части моря, улучшению экологического баланса и жизни людей.