Ҳоким талабалар учун яратилган шароитлар билан қизиқди
Қашқадарё вилояти ҳокими Муротжон Азимов Шаҳрисабз давлат педагогика институтига бориб, институтда талабалар илм олиши учун яратилган шароитлар билан яқиндан танишди.
Сўнг вилоят раҳбари институтга қарашли 1-сонли талабалар турар жойида бўлиб, талабаларнинг дам олиши, бўш вақтларини унумли ўтказиши мумкин бўлган қулайликларни кўздан кечирди. Иссиқлик тизими билан қизиқди. Талабаларнинг таклиф ва муаммолари тингланди.
Таъкидлаш лозимки, Шаҳрисабз давлат педагогика институтида айни пайтда 7014 нафар талаба, шундан 3909 нафари кундузги таълим шаклида таҳсил олмоқда. Уларга 202 нафар педагог, 25 нафар фан номзоди ва 5 нафар фан доктори сабоқ бериб келмоқда. Замонавий ахборот технологиялари билан жиҳозланган IT маркази, электрон кутубхона,  маданий ҳордиқ олиш учун театр студияси талабалар ихтиёрида.
Институтда иккита талабалар турар жойи бўлиб, унда 315 нафар талаба истиқомат қилади. Бу эса кундузги таълим шаклида таҳсил олаётган талабаларнинг 18 фоизини ташкил қилади.
Бугунги кунда институтда энергия ресурсларини тежаш ва улардан унумли фойдаланиш мақсадида кўплаб истиқболли лойиҳалар амалга оширилмоқда. Жумладан, институтда қайта тикланувчи энергия манбаларини жорий қилиш мақсадида қуввати 100 киловатт соат бўлган қуёш фото электростанцияси, 25 та қуёш ташқи ёритиш чироқлари, 4 та 300 метр ҳажмдаги қуёш сув иситиш қурилмаси ўрнатилди. Институт бир йилда сарфлайдиган электр-энергияси 360 минг киловатт бўлиб қуёш панеллари ўрнатилиши натижасида 1 йилда 250 минг киловатт электр-энергияси тежалишига эришилади. Жорий йилда яна 50 киловатт соат қувватга эга қуёш фото электростанцияси ва 40 та қуёш ёриткич чироқлари харид қилиш мўлжалланмоқда.

Хоким Кашкадарьинской области Муроджон Азимов посетил Шахрисабзский государственный педагогический институт и ознакомился с созданными в вузе условиями.
Затем глава региона посетил принадлежащее институту студенческое общежитие № 1, где также изучил условия организации полноценного отдыха и содержательного досуга студентов, поинтересовался состоянием системы отопления, выслушал предложения и проблемы молодежи.
На сегодняшний день в Шахрисабзском государственном педагогическом институте обучается 7 014 студентов, 3 909 из них учатся очно. Занятия ведут 202 педагога, при этом 25 преподавателей вуза имеют степень кандидата наук и 5 – доктора наук. В распоряжении студентов IT-центр, оснащенный современными информационными технологиями, электронная библиотека, театральная студия.
Институт имеет два студенческих общежития, в которых проживают 315 студентов, что составляет 18 процентов из числа молодых людей, обучающихся по очной форме.
В институте реализуется множество перспективных проектов, направленных на экономию энергоресурсов и их эффективное использование. В частности, в целях внедрения возобновляемых источников энергии в институте установлены солнечная фотоэлектростанция мощностью 100 киловатт-часов, 25 солнечных ламп наружного освещения, 4 солнечных водонагревателя размером 300 метров. Вуз потребляет 360 тысяч кВт/ч электроэнергии в год, а в результате установки солнечных панелей за 1 год удается экономить 250 тысяч кВт/ч электроэнергии.
В этом году планируется приобрести еще одну солнечную фотоэлектростанцию мощностью 50 кВт/ч и 40 солнечных ламп.