Бухоро шаҳар Давлат хизматлари марказининг янги биноси фойдаланишга топширилди.
Шу муносабат билан ташкил этилган тадбирда вилоят ҳокимлиги, кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди. Мамлакатимизда фуқароларга турли ижтимоий муносабатларда қулайлик яратиш, уларнинг оғирини енгил қилишга доимий эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Давлат хизматлари маркази қисқа муддатда фуқароларга бир жойнинг ўзида қулай, ортиқча вақт ва харажат сарфламай хизмат кўрсатадиган тизимга айланди.
Марказ зали бўйлаб ўрнатилган белгилар, хизматларни онлайн тарзда олиш имконини берадиган инфокиосклар, у ёки бу давлат хизматидан фойдаланиш жараёни, электрон навбат кўрсатилган қоғозчани олиш, қайси ойнага мурожаат қилиш лозимлиги ҳақида тушунтириш берадиган маслаҳатчилар, шунингдек, кутиш жойлари ташриф буюрувчиларни мамнун этмоқда. Она ва бола хонаси, тиббиёт пункти, тўловлар учун махсус касса, давлат хизмати жараёни ва навбат рўйхатини намойиш этадиган монитор, нақд пул қилиш мумкин бўлган банкомат ишлаб турибди.
Давлат хизматлари агентлиги Бухоро вилояти бошқармаси бошлиғи Қ.Холовнинг таъкидлашича, марказда кўрсатиладиган давлат хизматлари тури тобора кўпаймоқда. Янгиланган бинода имкониятлар доираси кенглиги боис, бу ерда кўрсатиладиган хизматлар сони 100 дан ошди. Эски ҳайдовчилик гувоҳномасини янги намунадагисига алмаштириш, автомототранспорт воситасини давлат рўйхатидан ўтказиш, биометрик паспорт олиш, давлат рўйхатидан ўтказиш ва рухсат бериш ҳужжатларини расмийлаштириш, ФҲДЁ ва нотариат органлари томонидан тақдим этиладиган ва бошқа хизматлар мавжуд.
– Илгари бўш ўрин бор-йўқлигини суриштириш учун ҳам вақт сарфлашга тўғри келган, – дейди фуқаро Дилшода Муқимова. – Энди бунга ҳожат қолмади. Фарзандимни мактабгача таълим муассасасига жойлаштириш мақсадида Бухоро шаҳар Давлат хизматлари марказига мурожаат қилдим. Тезда ҳал бўлди. Яшаш жойимиз яқинидаги боғчага йўлланма беришди. Ишим осон битгач, марказдаги бошқа хизматлар билан ҳам танишдим. Бу ерда автомобиль рақамларини бериш хизмати ҳам йўлга қўйилгани жуда яхши иш бўлибди. Айтишларича, бу амалиёт мамлакатда биринчилардан бўлиб шу ерда жорий этилибди. Шунингдек, марказдаги электрон кутубхона, бепул Wi-Fi хизмати одамларга қўшимча қулайлик яратади.
Марказнинг янги биноси фойдаланишга топширилиши муносабати билан ташкил этилган тадбирда Бухоро вилояти ҳокими Ў.Барноев, Ўзбекистон Республика Адлия вазири Р.Давлетов иштирок этди.

Сдано в эксплуатацию новое здание Центра государственных услуг Бухары.
В состоявшемся в этой связи мероприятии приняли участие представители областного хокимията, широкой общественности. Отмечалось, что в нашей стране уделяется постоянное внимание созданию условий для граждан в реализации различных социальных инициатив.
Центр государственных услуг за короткое время превратился в систему, представляющую гражданам услуги в одном месте без излишних затрат времени и средств.
Посетители довольны тем, что здесь установлены указатели, инфокиоски, с помощью которых можно получать онлайн услуги, консультантами оказывается помощь в процессе пользования государственными услугами, а также оборудованными местами ожидания. Имеются комната матери и ребенка, специальная касса для платежей, монитор, демонстрирующий процесс предоставления государственных услуг, банкомат.
В настоящее время благодаря широким возможностям нового здания количество предоставляемых услуг превысило 100. Имеются услуги по замене водительского удостоверения старого образца на новое, постановке на государственный учет автомототранспортного средства, получению биометрического паспорта, оформлению документов для государственной регистрации и документов разрешительного характера, услуги органов ЗАГС и нотариальных органов и т.д.
– Я обратилась в Центр государственных услуг города Бухары для устройства своего ребенка в дошкольное образовательное учреждение, - говорит гражданка Дилшода Мукимова. - Моя проблема была оперативно решена. Раньше нужно было тратить время на выяснение, есть ли свободное место, теперь в этом нет необходимости. Мне дали направление в ближайший от места жительства садик. Затем я ознакомилась с другими видами услуг, предлагаемых центром. Очень кстати, что здесь налажена услуга по выдаче автомобильных номеров. Говорят, что эта практика одним из первых внедрена данным центром. Электронная библиотека, бесплатный Wi-Fi создают дополнительные удобства.
В мероприятии, посвященном открытию нового здания центра, приняли участие хоким Бухарской области У.Барноев, министр юстиции Республики Узбекистан Р.Давлетов.