Тошкент вилояти Бекобод туманидаги "Ёшлик 2" маҳалласида кенг кўламли қурилиш, ободонлаштириш ва бунёдкорлик ишлари амалга оширилди.
Шундай эзгу ўзгаришлар муносабати билан тантанали байрам тадбири ўтказилди. Унда Тошкент вилояти ҳокими вазифасини бажарувчи Зойир Мирзаев, вилоят ва туман фаоллари, нуронийлар, маҳалла аҳолиси қатнашди.
Айни пайтда "Ёшлик 2" маҳалласида 599 та хонадон бўлиб, 3 минг 280 нафар фуқаро яшайди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раислигида 19 апрел куни маҳаллабай ишлаш тизими натижадорлигини ошириш ҳамда аҳоли бандлигини таъминлаш масалалари юзасидан ўтказилган видеоселектор йиғилишида ишларни қуйи тизимда ташкил этиб, маҳаллаларни иқтисодий ривожлантириш, ижтимоий муаммоларни ҳал қилиш чора-тадбирлари муҳокама қилинган эди.
Ана шу топшириқлар ижроси бўйича Тошкент вилоятининг олис ҳудудларида ободонлаштириш, кўкаламзорлаштириш, бунёдкорлик ишлари янада авж олди. Жумладан, бугун Бекобод туманидаги "Ёшлик 2" маҳалласи ҳам шундай манзиллардан бири. Шу пайтгача бу ерлик аҳолининг ички йўлларни таъмирлаш, ичимлик ва оқова сувининг танқислиги каби кўплаб муаммолари бор эди. Бугунги кунда маҳаллий бюджетнинг орттирилган маблағи ҳисобидан ҳудуд аҳолиси тўлиқ ичимлик сув билан таъминланди.
Оқар сув тармоғи ҳам созланди. 80 дан ортиқ бетон сим ёғочлари янгисига алмаштирилди. 2 та трансформатор пункти қурилди. Маҳаллага олиб кирувчи 4 километр асосий ҳамда 5,5 километр ички йўллар жорий таъмирланди. Ҳудудда тадбиркорлик ташаббуси ва банк кредити маблағлари ҳисобига сартарошхона, тегирмон, гўшт дўкони, автохизмат, ветеринария дўкони, шунингдек, маҳалла гузари, гўзаллик салони, озиқ-овқат дўконлари, болалар ўйингоҳи, work-out майдончаси, стадион, саломатлик йўлаги барпо этилди ва бу борадаги ишлар жадал давом этмоқда.
Шунингдек, вилоят бюджет маблағлари ҳисобидан 1 миллиард сўм йўналтирилиб, 150 ўринли мактабгача таълим муассасаси қурилиб, фойдаланишга топширилди. 12 та оилага 400 миллион сўмлик кредит маблағи ҳисобига қорамол тарқатилди. Яна шунча оилага 300 миллион сўмлик кредит маблағи ҳисобига ихчам иссиқхоналар қуриб берилди. Ҳудуд атрофини ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш, дарахтларни оқлаш, шакл бериш, ариқ ва зовурларни тозалаш ишлари ҳам олиб борилди. Ҳисоб-китобларга кўра, мазкур ишлар учун жами 4,158 миллиард сўмдан ортиқ маблағ йўналтирилди.
Тадбир давомида меҳмонлар маҳалладаги 500 ўринли 35-умумий ўрта таълим мактаби фаолияти билан танишди. Бу мактаб “Ташаббусли бюджет” орқали 450 миллион сўм ҳисобидан қайта таъмирланди. Бу ердаги замонавий кутубхона, спорт зали ва мономарказдаги тўгараклар фаолияти кўздан кечирилди. Ёшлар билан самимий суҳбат қилинди.
Бу ерда фаолият юритаётган мактабгача таълим ташкилотида жажжи болажонлар учун ҳозирланган шароит ўрганилди. Шундан сўнг Зойир Мирзаев бошчилигидаги ҳудуд фаоллари, нуронийлар маҳалладаги Эркин Душаев хонадонида меҳмон бўлди. Уй бекаси меҳмонларга ҳозиргина тандирдан узилган нон улашди. Ҳовлидаги сўрида самимий суҳбат бўлди. Шеърхонлик, ҳазил-мутойиба қизиди.
Маҳалла гузарида ташкил этилган мўъжаз хиёбонда сўз олган вилоят раҳбари маҳалла аҳлини бугунги ободлик билан табриклади.
Бекободлик фольклор дасталари, майдон томошалари усталари, санъат усталарининг жонли ижродаги қўшиқлари барчага хуш кайфият улашди.

В махалле «Ёшлик 2» Бекабадского района Ташкентской области проведены масштабные строительные и благоустроительные работы. По этому случаю организовано праздничное мероприятие. В нем приняли участие временно исполняющий обязанности хокима Ташкентской области Зоир Мирзаев, областные и районные активисты, аксакалы и жители махалли.
В настоящее время в махалле «Ёшлик 2» имеется 599 домов, в которых проживает 3 тысячи 280 граждан.
В ходе видеоселекторного совещания, состоявшегося 19 апреля под председательством Президента Шавката Мирзиёева по повышению результативности системы «махаллабай» и обеспечению занятости населения, были обсуждены вопросы по организации работы в нижнем звене, экономическому развитию махаллей, решению социальных задач.
Для выполнения указанных задач в отдаленных районах Ташкентской области активизировались работы по благоустройству и озеленению территорий. Так, один из этих адресов – махалля «Ёшлик 2» в Бекабадском районе. До сих пор у местного населения было много проблем, таких как нехватка питьевой воды, ремонт внутренних дорог и канализации. На сегодняшний день население области полностью обеспечено питьевой водой, работы выполнены за счет сэкономленных средств местного бюджета. Сети водопровода реконструированы. Заменены на новые более 80 железобетонных столбов и построены 2 трансформаторные подстанции. Отремонтировано 4 км магистральных и 5,5 км внутренних дорог, ведущих в махаллю. По инициативе предпринимателей за счет банковских кредитов построены парикмахерская, мельница, мясной цех, автосервис, ветеринарный магазин, а также махаллинский гузар, салон красоты, продуктовые магазины, детская площадка, work-out-площадка, стадион, тротуар здоровья. В этом направлении работы активно продолжаются.
Кроме того, из областного бюджета выделен 1 миллиард сумов, за счет чего построено и запущено дошкольное образовательное учреждение на 150 мест. За счет 400 миллионов сумов кредитных средств 12 семьям передан крупный рогатый скот. Для еще стольких же семей за счет кредита в 300 миллионов построены мини-теплицы. Проведена работа по благоустройству и озеленению территорий, побелке деревьев, очистке арыков и дренажа. На эти работы выделено более 4,158 миллиарда сумов.
В ходе мероприятия гости ознакомились с деятельностью общеобразовательной школы №35 на 500 мест. Школа в махалле реконструирована за счет средств «Инициативного бюджета» на 450 миллионов сумов. Они также посетили современную библиотеку, спортивный зал и ознакомились с деятельностью кружков в моноцентре. Гости побеседовали с молодежью в непринужденной обстановке. Изучили условия, созданные в дошкольном образовательном учреждении.
Выступая в миниатюрном сквере махалли, глава области поздравил жителей с обновлением. Радостное, приподнятое настроение всем собравшимся подарили выступления фольклорных ансамблей, цирковых артистов, эстрадных исполнителей Бекабада.