Бухоро вилояти Шофиркон туманида Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Бухоро филиали мутахассислари томонидан “Тиббиётдаги ислоҳотлар инсон қадри учун” шиори остида тиббий кўрик ва оммавий информацион-профилактик тадбирлар ўтказилди.
Тадбирда туманнинг “Гулистон”, “Нурафшон”, “Талисангобод” маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи аҳоли тиббий кўрикдан ўтказилди. Аҳоли тор доирадаги мутахассислар кўригидан ўтказилди. Шунингдек, УТТ, ЭКГ текширувлари ва лаборатория таҳлиллари, соғлом турмуш тарзини ҳаётга кенг тарғиб қилиш бўйича ташвиқот-тарғибот тадбирлари ташкил этилди.
–Тиббий кўрикка аҳолининг 745 нафаридан ортиғи қатнашди, –дейди филиал директори Т.Мусоев. – Шундан 136 нафари 18 ёшгача, 116 нафари 18 дан 30 ёшгача, 493 таси 30 ёшдан катта бўлган фуқароларни ташкил қилади. Уларнинг 62 нафари амбулатор, 125 таси уй шароитида оилавий поликлиника УАШ врачлари кузатуви остида даволаниши учун тавсия берилди. 15 нафар фуқаролар туман тиббиёт бирлашмасига стационар шароитда даволанишга ётқизилди. 26 нафар беморга вилоятдаги ихтисослашган тиббиёт муассасаларига даволаниши учун йўлланма берилди.
Шунингдек, ногиронлиги бор ҳаракати чекланган 15 нафар беморларга ихтисослашган тез тиббий ёрдам машинаси билан тор доира мутахассисларининг кўриги инструментал ва лаборатор текширувлар уй шароитида ташкил этилди. Тиббий кўрикда иштирок этган фуқароларнинг 134 нафаридан ортиғида УТТ, 204 тасида ЭКГ текширувлари ва 253 тасида лаборатор таҳлиллар ўтказилди. Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, мутахассислар қабулида бўлган аҳоли вакилларига соғлом овқатланиш, ҳаракатчан ҳаёт тарзини ташкил қилиш ва бошқа соғлом ҳаёт кечиришга оид мавзуларда етарлича тиббий маълумотлар берилиши таъминланди.
Тиббий кўрик қатнашчиларига “Фитобар” ташкил қилиш орқали маккажўхори попуги, наъматак, мойчечак, кийик ўти, меҳригиё-10 ўсимлик дамламалари ва ўрик шарбати тайёрлаб кўрик жараёнида тарқатилди.

Реформы в медицине – во имя человеческого достоинства
Специалисты Бухарского филиала Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи провели в Шафирканском районе диспансеризацию и массовые информационно-профилактические мероприятия под девизом «Реформы в медицине – во имя человеческого достоинства».
В ходе этого жители махаллей «Гулистан», «Нурафшон» и «Талисангобад» прошли медицинские осмотры у узких специалистов, УЗД, ЭКГ-обследования, сдали лабораторные анализы, а также повысили свой уровень знаний в отношении правил здорового образа жизни.
– В медицинском осмотре приняли участие более 745 человек, – сообщил директор филиала Т. Мусаев. – Из них 136 жителей – моложе 18 лет, 116 – от 18 до 30 лет, 493 – граждане старше 30 лет.  Из них 62 рекомендовано амбулаторное лечение, 125 – лечение в домашних условиях под наблюдением врачей семейной поликлиники, 15 человек госпитализированы в районное медицинское объединение.  В специализированные медицинские учреждения области для лечения направлено 26 пациентов.
Кроме того, для 15 лиц с инвалидностью и ограниченной двигательной способностью были организованы инструментальные и лабораторные обследования на дому специалистами узкого профиля.  Более 134 граждан, принявших участие в диспансеризации, прошли УЗД, 204 – ЭКГ и 253 – лабораторные обследования. Следует отметить, что представители населения, прошедшие медосмотр, были обеспечены достаточной медицинской информацией по вопросам здорового питания, активного образа жизни и другим медицинским темам.
Участникам медосмотра розданы настойки из кукурузных рыльцев, ромашки, шиповника, зизифоры (оленьей травы), абрикосовый сок.