"Янги Ўзбекистон – мактаб остонасидан, таълим-тарбия тизимидан бошланади”, деган ғоя асосида Фарғона вилоятидаги умумтаълим мактабларида таълим сифатини яхшилашга муҳим эътибор қаратилмоқда.
Олтиариқ тумани ҳокими Шамсиддин Турдалиев таълим муассасаларидаги шарт-шароитлар, ўқув-тарбиявий жараёнлар, олиб борилаётган дарс машғулотлари билан яқиндан танишмоқда. Бугун 3-математика ва физика фанларига ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактабида бўлиб, ўқувчилар билан суҳбатлашди.
Туман ҳокими ўқувчилар билан уларнинг келажакдаги режалари, танламоқчи бўлган касблари бўйича мулоқот қилиб, дарсларни яхши ўзлаштириш, ўз олдига аниқ мақсад қўйиш ва унга интилиш кераклигини алоҳида таъкидлади.
Мазкур таълим масканида аниқ фанларни ўқитишда илғор тажрибалар йўлга қўйилган. Шу боис ўқувчиларнинг ҳам қизиқиши кучли.
- Мактабимизда барча фанлардан тўгараклар мунтазам равишда ўтказилиб, ўқувчилар ўз билимларини мустаҳкамлаб борадилар. Шунингдек, турли спорт тадбирлари, мусобақаларда ёшларимиз фаол иштирок этиб, ватанпарварлик руҳида камол топмоқдалар. Ҳозирда барча жойларда бўлгани каби мактабимизда ҳам “Яшил макон” лойиҳаси доираси мактаб ҳудуди ободонлаштирилиб, минг тупдан ортиқ манзарали кўчатлар экилди ва бу ишлар жадалликда давом этмоқда, – дейди мактаб директори Муҳаббатхон Турдиматова.
Шунингдек, туман ҳокими мактабда “Яшил макон” лойиҳаси доирасида амалга оширилаётган ишларни ҳам кўздан кечирди.

Глава района изучает образовательный процесс в школах
В Ферганской области уделяется особое внимание улучшению качества обучения в общеобразовательных школах на основе принципа «Новый Узбекистан начинается со школьного порога, с системы образования и воспитания».
Хоким Алтыарыкского района Шамсиддин Турдиалиев изучает условия, созданные для занятий, и эффективность учебного процесса в районных школах. Накануне он побывал в общеобразовательной школе № 3 с углубленным изучением математики и физики, где побеседовал с учащимися.
Глава района поинтересовался планами ребят на будущее, тем, какие профессии они выбрали. При этом он подчеркнул, что нужно ставить перед собой конкретные цели и стремиться их реализовать.
В данном образовательном учреждении введены передовые технологии в изучении предметов по точным дисциплинам. Поэтому мальчики и девочки учатся здесь с большим интересом.
– В нашей школе на постоянной основе работают кружки по всем предметам, где учащиеся развивают свои знания и навыки. Также они принимают активное участие в разных спортивных соревнованиях, мероприятиях. Как и по всей республике, в настоящее время благоустраивается территория школы, высажено свыше тысячи декоративных деревьев и кустарников. Работа в этом направлении идет активным ходом, – говорит директор школы Мухаббатхон Турдиматова.
Наряду с этим хоким района ознакомился с работами, реализуемыми в школе в рамках общенационального проекта «Яшил макон».