Ижтимоий аҳамиятга эга объектлар, жумладан ободонлаштириш, йўл қурилиши каби кўплаб соҳаларда бюджет маблағлари талон-торож қилиш ҳолатлари кўплаб учраган.
Эндиликда ушбу соҳада Республика штаби ташкил этилди. Мазкур штабга Бош прокурор ўринбосари раҳбарлик қилмоқда.
2022 йилга мўлжалланган ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурининг ижроси бўйича мазкур штаб ва унинг бўғинлари назоратни амалга оширмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг ўринбосари, адлия катта маслаҳатчиси Эркин Йўлдошев назорат натижалари ҳақида қуйидагиларни маълум қилди:
- Давлатимиз раҳбарининг 2021 йил 10 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури ҳамда бошқа давлат дастурлари ижроси устидан назоратни кучайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан ташкил этилган Республика штаби ҳамда вилоят ва туман - шаҳар прокурорлари раҳбарлигида ҳудудий штаблар фаолияти тўлиқ йўлга қўйилди.
Штаблар томонидан дастурлар ижроси учун масъуллар, шу жумладан, буюртмачи, лойиҳачи, эксперт ва пудратчиларга асосий
талаблар тушунтирилди. Қонун бузилишига йўл қўймаслик юзасидан 2 минг нафарга яқин мансабдор расман огоҳлантирилди.
Штабларга жалб этилган ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, вазирлик ва идораларнинг 5 мингдан ортиқ ходимлари Бош прокуратура Академиясининг махсус ўқув курсларида ўқитилди.
Прокуратура органларида жорий этилган “Бюджет назорати” электрон дастурини Қурилиш ва Молия вазирликларининг тегишли тизимлари билан интеграция қилиш орқали барча объектлар бўйича “туман – вилоят – республика” даражасида онлайн мониторинг йўлга қўйилди.
Бунда объектнинг лойиҳасини ишлаб чиқишдан бошлаб, у фойдаланишга топширилгунга қадар бўлган барча жараёнлар штаблар кузатувида бўлади.
Интернетда очилган махсус канал ва штабларда ишга туширилган “очиқ телефон” орқали кенг жамоатчилик учун дастурлар ижросининг боришини муҳокама қилиш имкони яратилди. Бинобарин, ҳар бир фуқаро дастур доирасидаги объектлар билан танишиши ва улардаги камчиликлар, нуқсонлар ҳақида фотоматериалларни илова қилган ҳолда штабларга хабар бериши мумкин.
Пудратчи ташкилотларнинг рейтингини юритиш ва тендер савдолари ўтказишни тартибга солувчи қонунчилик ҳужжатлари ижросини ўрганиш натижасида 5 мингдан ортиқ пудратчининг салоҳияти нохолис баҳоланаётгани, оқибатда уларнинг рейтинг кўрсаткичлари нотўғри шакллангани аниқланди.
Штабларнинг бу каби тизимли камчиликлар омилларини бартараф этишга қаратилган таклифлар асосида Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 8 февралдаги қарори билан 20 дан ортиқ баҳолаш мезонлари бекор қилинди. Рейтинг кўрсаткичларини 16 та ташкилотнинг интеграциялашган маълумотлар базалари орқали адолатли шакллантириш тартиби жорий этилди.
Чуқур ўрганишлар асосида 20 мингдан зиёд тажрибали ва салоҳиятли пудратчи саралаб олинди.
Жорий йилдан бошлаб пудратчини танлаш жараёнида харид комиссиясининг иштироки илк маротаба тўлиқ бекор қилинди. Бошқа давлатлар амалиётида кузатилмаган бундай тартиб инсон омилини мутлақо истисно этади. Эндиликда давлат объектларини қурадиган пудратчилар “Шаффоф қурилиш” миллий ахборот тизимидаги платформа орқали электрон тарзда аниқланади.
Жорий йилги дастур доирасида бюджетдан ажратиладиган 23,7 триллион сўм маблағнинг мақсадли сарфланиши ва ишларнинг сифатли бажарилиши юзасидан назорат ўрнатилди. Манзилли рўйхати аниқ бўлган 1 минг 728 лойиҳанинг ҳар бири мониторингга олинди.
Дастурдаги олдинги йиллардан ўтган 453 объект жойига чиққан ҳолда бирма - бир ўрганилиб, улардаги ишларни якунлаш юзасидан тармоқ жадваллари тасдиқланди. Уларнинг ҳар бирига кузатув камералари ўрнатилди ва прокуратура ходимлари бириктирилди.
Жорий йилда янгидан бошланувчи 1 минг 111 объектнинг лойиҳа - смета ҳужжатлари ҳам ишлаб чиқилди. Уларнинг 999 таси давлат ва 669 таси комплекс экспертизадан ўтказилди, 813 таси тендер савдоларига қўйилди.
Дастур ижроси бўйича мутасаддилар фаолиятини самарали мувофиқлаштириб бориш мақсадида Республика штаби раҳбари бошчилигидаги гуруҳ ҳар бир ҳудудда ҳақиқий ҳолатни ўрганмоқда.
Ҳозирга қадар Тошкент, Сирдарё, Бухоро, Навоий, Самарқанд, Андижон, Фарғона ва Наманган вилоятларида ўтказилган ўрганишларда аниқланган муаммоларни ҳал этиш, жумладан, объектларда сифатли маҳаллий қурилиш материалларини ишлатиш, лойиҳаларни оптималлаштириш ҳамда янги технологиялардан фойдаланиш чоралари кўрилди.
Жойлардаги вазият вилоят ҳокимлари ва бевосита ижрочилар иштирокида муҳокама қилиниб, вазифасини лозим даражада бажармаган 60 нафардан ортиқ масъуллар интизомий жавобгарликка тортилди.
Ўз навбатида, Республика штаби ташаббуси билан ҳудудларда ҳафтанинг бир куни “Қурилиш куни” сифатида белгиланиб, вилоят ҳокимлари объектлар кесимида ишларнинг боришини муҳокама этмоқда. Камчиликларни бартараф этиш бўйича штаблар ҳамкорлигида тезкор чоралар кўрилмоқда.

При строительстве социальных объектов, в том числе проведении благоустройства, прокладке дорог, часто встречаются случаи хищения бюджетных средств.
Теперь созданный республиканский штаб, который возглавляет заместитель генерального прокурора, и его звенья контролируют исполнение Программы развития социальной и производственной инфраструктуры на 2022 год.
Заместитель генерального прокурора Республики Узбекистан старший советник юстиции Эркин ЮЛДАШЕВ рассказал о результатах контроля.
- Полностью налажена деятельность созданного в соответствии с постановлением главы нашего государства "О дополнительных мерах по усилению контроля за реализацией Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан и других государственных программ" республиканского штаба, областных и районных территориальных штабов во главе с прокурорами.
Проведена работа по разъяснению основных требований ответственным за исполнение программ, в том числе проектировщикам, экспертам и подрядчикам. Около 2 тысяч должностных лиц были предупреждены о не допущении фактов правонарушений.
Привлеченные в штабы более 5 тысяч сотрудников правоохранительных органов, министерств и ведомств прошли обучение в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
Путем интеграции внедренной в органах прокуратуры электронной программы «Бюджетный контроль» с соответствующими системами министерств строительства и финансов по всем объектам налажен онлайн-мониторинг на уровне район-область-республика.
При этом все процессы - от разработки проектов и до сдачи объектов в эксплуатацию - будут находиться под наблюдением членов штабов.
Через специальный канал в интернете и действующие при штабах отрытые телефоны создана возможность для обсуждения исполнения программ широкой общественностью. Так, каждый гражданин может ознакомиться с объектами в рамках программ, может сообщать в штабы об их недостатках, недочетах с приложением фотоматериалов.
В результате изучения исполнения законодательных актов, регулирующих ведение рейтинга подрядных организаций и проведение тендерных торгов, было установлено, что необъективно оценивается потенциал более 5 тысяч подрядчиков, в результате неверно формируются их рейтинговые показатели.
С учетом предложений штабов, направленных на устранение таких системных недостатков, на основе постановления Кабинета Министров от 8 февраля 2022 года было отменено более 29 критериев оценки. Внедрен порядок справедливого формирования рейтинговых показателей на основе интегрированных баз данных 16 организаций.
На основе глубокого изучения отобрано более 20 тысяч опытных и потенциальных подрядчиков.
Начиная с текущего года в процессе отбора подрядчика впервые полностью отменено участие закупочной комиссии. Такой порядок полностью исключает человеческий фактор. Отныне подрядчики, занимающиеся строительством государственных объектов, будут определяться через платформу национальной информационной системы «Прозрачное строительство».
Установлен мониторинг за целевым использованием выделяемых из бюджета 23,7 триллиона сумов в рамках программы на текущий год и за качественным проведением работы. За каждым из 1 728 проектов с известными адресами установлен мониторинг.
Перешедшие из прежних лет 453 объекта программы были изучены с выездом на места, утверждены отраслевые графики по завершению работы на них. На каждом из объектов установлены камеры видеонаблюдения, объекты закреплены за сотрудниками прокуратуры.
Разработана проектно-сметная документация по новым 1 111 объектам. Из них 999 прошли государственную и 669 — комплексную экспертизу, 813 выдвинуты на тендерные торги.
В целях эффективной координации деятельности ответственных за исполнение программ группа во главе с руководителем республиканского штаба изучает реальное положение дел на местах.
К настоящему времени приняты меры по решению проблем, выявленных во время изучения дел в Ташкентской, Сырдарьинской, Бухарской, Навоийской, Самаркандской, Андижанской, Ферганской Наманганской областях, в частности, по использованию на объектах качественных строительных материалов, оптимизации проектов и применению новых технологий.
Ситуация на местах обсуждается с участием хокимов областей и непосредственных участников, более 60 ответственных лиц, не выполнявших обязанности на должном уровне, были привлечены к дисциплинарной ответственности.
По инициативе республиканского штаба в регионах определен день строительства, когда хокимы областей обсуждают ведение дел в разрезе объектов. Совместно со штабами принимаются оперативные меры по устранению недостатков.