Муаммолар “йўл харитаси” асосида бартараф этилади
Ҳудудлардаги ижтимоий-иқтисодий аҳвол ва аҳолини қийнаётган муаммоларни ўрганиш бўйича Республика ишчи гуруҳининг Фарғона вилояти Сўх ва Қува туманларидаги фаолияти натижасида қатор камчиликлар аниқланди.
Уларнинг аксариятига жойида ечим топилган бўлса, халқ депутатлари туман кенгашлари сессияларида комиссия рўйхатга олган бошқа муаммоларни ҳал этиш юзасидан “йўл харитаси” белгилаб олинди.
Тўрт сектор раҳбарлари томонидан ҳудудларда бир қатор ишлар амалга оширилаётган бўлса-да, баъзи ҳолатларда муаммолардан кўз юмилмоқда. Масалан, Сўх туманидаги ўрганишлар чоғида 345 та камчилик ва муаммо аниқланган. Таълим, тиббиёт, маданият соҳаларида, жойларда аҳолига муносиб турмуш шароити яратиш борасида вужудга келган бу масалаларнинг аксарияти йиллар давомида тўпланиб қолган.
Айниқса, туманда соғлиқни сақлаш соҳасидаги ишлар қониқарсиз, аксарият тиббиёт масканлари таъмирга муҳтож, кадрлар етишмовчилиги йиллар давомида ҳал этилмасдан келмоқда. Мазкур йўналишда 46 та муаммо аниқлангани ҳам буни яққол кўрсатиб турибди. Аҳоли бандлигини таъминлаш, ёшларни кичик бизнес субъектларига жалб этиш, уларнинг истиқболли лойиҳаларини қўллаб-қувватлашга эътибор етарли даражада эмас. “Себзор”, “Соҳибкор”, “Офтобрў”, “Навобод” маҳалла фуқаролари йиғинлари ҳозирги кунга қадар тармоқ асосида ичимлик суви билан таъминланмаган.
Ишчи гуруҳ томонидан туманда 125 та бўш турган бино, қурилиши тугалланмаган объект ва фойдаланилмаётган ер майдонлари аниқланган. Ваҳоланки, уларда кўплаб истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш, янги иш ўринлари яратиш имконияти мавжуд. Туманда аҳоли турар жойлари ва халқ хўжалигининг бошқа тармоқларини куз-қиш мавсумига тайёрлаш борасида ҳам кўплаб муаммолар учрайди. Кўп қаватли уйларга хизмат кўрсатувчи хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатлари мавжуд эмаслиги натижасида кўп қаватли уйларнинг коммунал тармоқлари, ертўласи ва фасадлари таъмирталаб ҳолга келиб қолган.
Сессияда маҳаллий кенгаш депутатлари ва тўртта сектор раҳбарлари зиммасига аниқланган муаммоларни бартараф этиш, халқ ичига янада чуқур кириб бориш, одамларнинг ҳаётдан розилигига эришиш йўлидаги амалий ишларни фаоллаштириш бош вазифа сифатида юклатилди.
Қува туманида ҳам жиддий муаммолар тўпланиб қолгани аҳоли хонадонлари, ижтимоий муассасаларга ташриф ва фуқаролар билан юзма-юз мулоқотлар чоғида маълум бўлди. Жумладан, ишчи гуруҳ томонидан 65 та маҳаллада уйма-уй юрилиб, 2 минг 112 та муаммоли масала аниқланган. Инсон муносиб турмуш кечириши учун қулай турар жой, коммунал воситалар, масалан, кафолатланган газ ва ичимлик суви зарур. Бироқ, ўрганишлар давомида ўртага қўйилган масалаларнинг 347 таси табиий газ, 122 таси ичимлик суви таъминоти билан боғлиқ экани айни йўналишдаги юмушларнинг ҳақиқий аҳволидан дарак беради. Хусусан, Султонобод, Ўрабоши, Сойкелди, Бойистон, Турк, Юзия маҳаллалари ҳозирга қадар ичимлик суви тармоғига уланмаган.
Туманда 76 та кўп қаватли уй бўлиб, уларда иссиқлик таъминоти, марказлашган қозонхоналар ва магистрал тармоқлар мавжуд эмас. Туман марказидаги 17 километрлик оқова сув тармоғи ва сув тозалаш иншооти таъмирга муҳтож.
Сессияда янги саноат ва хизмат кўрсатиш корхоналари ташкил этиш, бўш турган бинолардан унумли фойдаланиш, коммунал хизмат кўрсатиш соҳаларидаги муаммолар, ижтимоий соҳада ечимини кутаётган масалалар ҳақида атрофлича фикр алмашилди. Шунингдек, тўй-ҳашамлар, оилавий тадбирлар ўтказилишини тартибга солишнинг депутатлар ва кенг жамоатчилик томонидан назорат қилиниши масаласи кўриб чиқилди.

Республиканской рабочей группой по изучению социально-экономического состояния регионов и волнующих население проблем выявлен ряд недостатков в Сохском и Кувинском районах Ферганской области. Итоги проведенного изучения рассмотрены на совместной сессии районных Кенгашей народных депутатов.
Большинство выявленных рабочей группой проблем решено на месте, остальные – включены в "дорожную карту" и будут решаться на сессиях районных Кенгашей народных депутатов.
Руководителями четырех секторов в этом направлении проводится конкретная работа, но отдельные вопросы обходятся стороной. Например, в ходе изучения положения дел в Сохском районе было выявлено 345 проблем и недостатков, в том числе в социальной сфере.
В районе в неудовлетворительном состоянии находится работа в сфере здравоохранения. Большинству медицинских учреждений требуется ремонт, годами не решается кадровый вопрос. Об этом свидетельствует выявление 46 проблем в этом направлении. Не на должном уровне уделяется внимание обеспечению занятости населения, привлечению молодежи в малый бизнес, поддержке перспективных проектов. Сходы граждан махаллей “Себзор”, “Сохибкор”, “Офтобру”, “Навобод” все еще не подключены к сети центрального водоснабжения.
Рабочей группой выявлено 125 пустующих, недостроенных и бездействующих объектов. Между тем эти объекты можно использовать для реализации перспективных проектов и создания новых рабочих мест. В районе много проблем и в подготовке жилого фонда и объектов народного хозяйства к осенне-зимнему сезону. В результате отсутствия товариществ частных собственников жилья по обслуживанию многоэтажных домов возникла необходимость в капитальном ремонте коммунальных сетей, подвалов и фасадов многоэтажных домов.
На сессии в качестве первоочередных задач определены устранение выявленных проблем, ведение тесного диалога с народом, активизация практической работы по созданию достойных условий жизни для населения.
В ходе посещения социальных учреждений и непосредственного диалога с гражданами были выявлены серьезные проблемы и в Кувинском районе. При посещении домов в 65 махаллях рабочей группой выявлено 2 тысячи 112 проблем. Для достойной жизни людей необходимы хорошее жилье, коммунальные условия, в частности гарантированное обеспечение газом и питьевой водой. В ходе изучения установлено, что из всех проблем 347 связаны с поставкой газа, 122 – с водоснабжением. В частности, в махаллях "Султонобод", "Урабоши", "Сойкелди", "Бойистон", "Турк", "Юзия" и сегодня нет водопроводной сети.
В районе 76 многоэтажных домов, в которых нет отопления, централизованных котельных и магистральных сетей. Канализационная сеть и водоочистительное сооружение в районном центре требуют ремонта.
На сессии состоялся обмен мнениями по вопросам создания новых предприятий промышленности и оказания услуг, эффективной эксплуатации пустующих зданий, решения проблем в сферах коммунального и социального обслуживания. Также был рассмотрен вопрос упорядочения проведения свадеб и семейных торжеств.