Наврўз – халқлар ўртасидаги дўстлик рамзи
Тожикистон Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Абдужаббор Раҳмонзода Наврўз айёми муносабати билан ЎзА орқали юртдошларимизга табрик йўллади.
– Халқаро Наврўз куни табиатнинг янгиланиши, гўзал ҳаёт тантанаси рамзидир. Ушбу айём инсонларга умид ва қувонч бахш этади.
Тарихи қадим ўтмишга тақаладиган Наврўз “Шоҳнома” достонида Шоҳ Жамшид салтанатининг бошланиши билан боғланади. “Наврўз” сўзи илк бор  милодий иккинчи асрда форс-тожик манбаларида пайдо бўлган, бироқ байрам, тахминан, милоддан аввалги 648-330 йилларда Аҳмонийлар сулоласи даврида ҳам нишонланган.
Тожик мумтоз адабиёти асосчиси Абу Абдуллоҳ Рудакийдан ҳозирги замон адибларгача Наврўзнинг гўзаллиги, улуғворлиги тараннум этилган кўплаб шеър, қўшиқ, достонлар битишган.
Наврўз билан боғлиқ урф-одат, маросимлар қадимдан халқимиз ҳаётининг муҳим таркибий қисми ҳисобланади. Шу боис, бу байрамни аждодлар анъанаси сифатида ҳурмат қилиш ҳар биримизнинг бурчимиздир.
Мустақилликдан сўнг мамлакатларимиз Наврўзни ўзгача тусда байрам сифатида нишонлай бошлашди. Бугунги кунда ижтимоий-сиёсий ҳаётимизнинг ажралмас қисмига айланган ушбу ўзига хос айём халқаро миқёсда  шуҳрат қозонди.
Тожикистонда ҳам давлат мустақиллиги шарофати билан ҳамда Тинчлик ва миллий бирлик асросчиси – миллат пешвоси, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмоннинг доимий саъй-ҳаракатлари туфайли Наврўз қайта тикланиб, янгича кўрк, улуғворлик касб этиб, айни пайт халқаро мавқега эга буюк миллий байрамга айланди.
Маданияти ва фалсафаси дунё халқларини эзгулик, бунёдкорлик,  бағрикенглик ва ҳамжиҳатликка ундаши ҳисобга олиниб, 2009 йил Наврўз ЮНЕСКОнинг Номоддий маданий мероси рўйхатига киритилди. Бир йилдан сўнг, яъни 2010 йилда эса Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош ассамблеяси 21 мартни маданий меросни асраш ва ривожлантиришга хизмат қиладиган “Халқаро Наврўз куни” деб эълон қилди.
Наврўзнинг халқаро байрам сифатида БМТ даражасида эътироф этилиши тасодиф эмас. Ушбу муҳим ташаббус замонавий цивилизация ривожининг эзгу  рамзи бўлибгина қолмай, бугунги кунда дунё энг юксак маънавий, ахлоқий ва маданий қадриятларга ҳар қачонгидан кўра кўпроқ муҳтожлигининг инъикоси сифатида намоён бўлди.
Гуллаб-яшнаш, ёрқин умид, янгланиш тимсоли бўлган кўклам ва яшариш байрами – Наврўз мамлакатларимизда йилдан-йилга тобора кенг миқёсда нишонланмоқда. Ҳар йили ушбу байрам арафасида Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон Халқаро Наврўз байрами ва янги  миллий йил рамзларини тасдиқлайди.
Тожикистонда Наврўзга олдиндан, энг аввало, маънавий жиҳатдан тайёргарлик кўрилади. Байрам кунлари хафагарчилик унутилади, инсонлар поклик рамзи сифатида тоза кийим кийишади. Шу куни шаҳарликлар байрам тантанасини кўриш учун асосий майдонга ошиқади. Қишлоқларда Наврўзни пойга ва миллий мусобақасиз, кабутарлар парвозисиз, варрак сайлисиз тасаввур этиб бўлмайди.
Албатта, меҳмонлар учун ёзилган байрам дастурхони Наврўзнинг асосий хусусияти саналади. Ушбу дастурхонни ҳосилдор табиат, соғлом таом тимсоли бўлган турли ўтлардан анъанавий овқатлар безайди.
Ҳафт син ва ҳафт шин Наврўзнинг анъанавий маросимидир. Ҳафт син С ҳарфидан бошланадиган етти унсурдан ташкил топган. Ҳафт шин ҳам Ш ҳарфида бошланадиган етти элементдан иборат.
Айтиш мумкин, Наврўз инсонларда энг гўзал фазилатларни уйғотадиган  ажойиб байрам. Шу билан бирга тинчлик, фаровонлик йўлида инсонлар ва халқлар ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш, ҳамкорликни  ривожлантиришга даъват ҳам.
Наврўз – Шарқ халқларининг миллий қадрияти бўлиб, дўстлик ва ҳамжиҳатликни, тинчликни, миллат ва элатлар бирдамлигини мужассам этади. Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасида нафақат иқтисодий, балки маданий алоқалар ҳам мавжуд. Бизнинг тарихимиз, тақдиримиз муштарак. Шу боис, икки қардош халқ муносабати йил сайин мустаҳкамланмоқда.
Умид қиламизки, абадий дўстона қардошлик муносабати Тожикистон ва Ўзбекистон халқлари фаровонлиги йўлида ривожланиб бораверади.
Фурсатдан фойдаланиб, барчангизни ушбу ажойиб байрам билан қутлайман. Сизларга мустаҳкам соғлик, бахт, юртга фаровонлик, қардош ўзбек халқига тинчлик-омонлик тилайман.

Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Таджикистан в Республике Узбекистан Абдуджаббор Рахмонзода направил поздравления нашим соотечественникам с праздником Навруз.
Международный день Навруз является символом обновления природы и торжества прекрасной жизни. Он дарит людям надежду и радость.
Навруз имеет древнейшую историю. В поэме «Шахнаме» начало его празднования связывается с началом царствования Шаха Джамшида. Слово «Навруз» впервые появилось в таджикско-персидских источниках во втором веке новой эры, однако само событие отмечалось уже во времена династии Ахменидов примерно в 648-330 гг. до нашей эры.
Наши великие поэты, начиная от основателя таджикской классической литературы Абу Адуллоха Рудаки и заканчивая современными литераторами, посвятили Наврузу множество стихов, песен, поэм, в которых воспевали красоту и величие этого праздника.
Навруз, с его обрядами и традициями, с древности и до сегодняшнего дня является одним из важнейших компонентов жизни нашего народа. Поэтому, почитание Навруза, как традиции предков, является долгом и важной национальной миссией каждого из нас.
После независмости празднование Навруза в наших странах приобрело второе рождение. И сегодня этот праздник являясь неотъемлемой частью нашей общественно-политической жизни, обрёл самостоятельность и международную популярность.
Навруз в Таджикистане возродился благодаря Государственной независимости и постоянным усилиям Основателя мира и национального единства – Лидера нации, Президента Республики Таджикистан уважаемого Эмомали Рахмона, предстал в новом блеске и величии и вместе с тем, стал великим национальным праздником, получившим статус международного.
Учитывая, что культура и философия Навруза призывает народы мира к добру, созидательному труду, толерантности и взаимопониманию, в 2009 году Навруз был включен в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, а год спустя в 2010 году Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций провозгласила 21 марта «Международным днем Навруз», который способствует сохранению и развитию культурного наследия.
Признание Навруза на уровне ООН в качестве международного праздника не случайность. Эта важная инициатива является не только добрым знаком для развития современной цивилизации, но и свидетельствует о том, что сегодня мир больше, чем когда-либо нуждается в высших духовных, нравственных и культурных ценностях.
Этот праздник весны и молодости - символ расцвета, светлых надежд и обновления с каждым годом все более масштабно отмечается в наших странах.
Ежегодно в преддверии Навруза Президентом Таджикистан Эмомали Рахмоном утверждаются символы данного Международного праздника и нового национального года.
В Таджикистане к Наврузу готовятся заранее, прежде всего духовно: возвращают долги, прощают старые обиды. В день праздника надевают все чистое, символизируя полное очищение.
Навруз широко проходит как в городах, так и в селах. В городах в этот день все спешат на главную площадь, чтобы увидеть праздничное представление с певцами, музыкантами, танцорами. В селах празднование Навруза невозможно представить без скачек, спортивных состязаний в национальном стиле, запуска голубей и воздушных змеев.
Конечно, главным атрибутом Навруза является праздничный стол - дастархан, к которому созывают гостей. Традиционные блюда Навруза готовятся из различных злаков и трав, символизирующих плодородную природу и здоровую пищу. Сумалак является самым распространенным и традиционным блюдом Навруза.
Традиционным ритуалом в Навруз является составлении хафт син и хафт шин. Хафт син состоит из семи элементов, названия которых начинаются с буквы С. Хафт шин также состоит из семи элементов, названия которых начинаются с буквы Ш.
Можно сказать, что этот удивительно красивый и добрый праздник, который пробуждает в людях самые лучшие, самые высокие чувства. Навруз – это свет разума и призыв к единению, укреплению дружбы между людьми и народами, добрососедства и развития сотрудничества во имя мира и процветания.
Навруз – это национальная ценность народов Востока, в нем все устремлено к согласию, дружелюбию, это воплощение мира, солидарности наций и народностей. Между Узбекистаном и Таджикистаном существуют не только экономические, но и культурные связи. У нас не только общая история, но и судьба. Поэтому взаимоотношения между двумя братскими народами с каждым годом крепнут. Эту дружбу мы должны беречь.
Должен подчеркнуть, что наши двусторонние дружественные отношения с братским народом Узбекистана – это плодотворное и искреннее партнерство. Надеюсь, что наши дружественные и братские отношения будут и дальше развиваться на благо народов Таджикистана и Узбекистана.
Пользуясь случаем, разрешите поздравить Вас всех с этим прекрасным праздником. Желаю Вам крепкого здоровья, счастья и благополучия, а братскому народу Узбекистана – мирной жизни и процветания.