“Ижтимоий шаҳарча”да 124 та хонадон ўз эгаларига топширилди
Хўжайли туманидаги “Саришунгил” овул фуқаролар йиғинида “Ижтимоий шаҳарча”нинг янги биноси фойдаланишга топширилди.
Тадбирда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси М.Камалов иштирок этиб, йиғилганларни янгиланиш ва яшариш айёми – Наврўз байрами ҳамда “Ижтимоий шаҳарча”нинг фойдаланишга топширилиши билан табриклади.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда давлатимиз раҳбари ташаббуси билан кам таъминланган, эҳтиёжманд оилалар, шу жумладан, уй-жойга муҳтож фуқароларни ҳар томонлома қўллаб-қувватлаш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Инсон қадрини улуғлаш, уларни маънавий қўллаб-қувватлаш, шу орқали қамбағалликдан чиқариш йўлидаги ишлар бунинг яққол исботидир.
“Саришунгил” овул фуқаролар йиғини ҳудудидаги аввалги “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун аёллар интернат уйи биноси оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган, ишсиз, уй-жойга мухтож оилаларни уй-жой билан таъминлаш, уларни даромадли қилиш ва камбағалликдан чиқариш мақсадида “Ижтимоий шаҳарча” га айлантирилди. Шаҳарча биноси уч қаватдан иборат бўлиб, боқувчисини йўқотган хотин-қизларга, ногиронлиги бўлган шахсларга, уй-жойга муҳтож оилаларга 124 та хонадон топширилди. Бу ерда “Golden prayd Xodjeyli” ҳамда “Кегайли кун қурилиш” масъулияти чекланган жамиятлари томонидан 8 миллиард сўмлик қурилиш-таъмирлаш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди.
Камбағалликдан чиқариш кластерини ташкил этишдан мақсад, биринчидан эҳтиёжманд оилаларни уй-жой билан таъминлаш бўлса, иккинчидан, оила аъзоларини касб-ҳунарга ўргатиш, бандлигини таъминлаш орқали камбағалликдан чиқариш ҳисобланади.
Шу мақсадда тумандаги “Midasiatex cluster” пахтачилик кластерининг  150 ўринга мўлжалланган тикув фабрикаси, 1 гектар ерда 100 та иссиқхона, 1000 бош парранда боқиладиган 30 та катак, балиқ етиштириш учун иккита ҳовуз, нон ва нон маҳсулотлари цехи, 1500 жўжа очиб чиқарадиган инкубатор ташкил этилди.
“Ижтимоий шаҳарча”да тиббий ижтимоий хизмат кўрсатиш маркази хоналари мавжуд бўлиб, шу ернинг ўзида нуронийларга ижтимоий хизмат кўрсатилади. Бундан ташқари, шаҳарчада истиқомат қилувчиларга хизмат кўрсатадиган тиббиёт маркази, профилактика инспектори, ҳоким ёрдамчиси, шаҳарча директори ва ходимларига махсус хоналар ажратилган.
Шаҳарчада дорихона, спорт зал ва спорт майдончалари, кутубхона, WIFI ҳудуди, IT марказ, компьютер хонаси, касбга йўналтирувчи моно марказ, савдо дўкони, сартарошхона, пайабзал устахонаси ва бошқа хизмат кўрсатиш шохобчалари, 25 нафар болага мўлжалланган “Хўжайли келажаги” оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилоти фаолият олиб бормоқда.
Тадбирда хонадон калитлари тантанали равишда ўз эгаларига топширилди.
– Уй-жойимиз бўлмаганлиги учун ижарада яшаб, қийналиб келдик, – дейди боқувчисини йўқотган она Амина Бектурғанова. – Оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган, ишсиз, уй-жойга муҳтож оилаларга кўрсатилаётган ёрдам учун миннатдорчилик билдирамиз. Бу ерда истиқомат қилувчилар учун барча шарт-шароит мавжуд.
Тадбир иштирокчилари “Ижтимоий шаҳарча”да яратилган шарт-шароитлар билан танишди. Куй-қўшиқлар ижро этилди.

В сходе граждан аула «Саришунгил» Ходжейлийского района Республики Каракалпакстан сдано в эксплуатацию здание «Социального городка».
В мероприятии по этому случаю принял участие Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М. Камалов, который поздравил собравшихся с приближающимся Наврузом – праздником весны и обновления, а также со сдачей в эксплуатацию «Социального городка».
Отмечалось, что в последние годы по инициативе главы нашего государства проводится масштабная работа по всесторонней поддержке малообеспеченных граждан и лиц с инвалидностью, нуждающихся в жилье семей, выведению их из бедности.
В этих целях бывшее здание дома-интерната «Мурувват» для женщин с инвалидностью, расположенное в сходе граждан аула «Саришунгил», было преобразовано в «Социальный городок». Теперь в обновленном трехэтажном здании расположены 124 квартиры, которые предоставлены женщинам, потерявшим кормильца, лицам с инвалидностью и нуждающимся в жилье семьям. Работа по реконструкции здания и благоустройству прилегающей территории на сумму 8 миллиардов сумов была проведена обществами с ограниченной ответственностью Golden Pride Khudjeyli и «Кегайли кун курилиш».
Для выведения указанной категории граждан из бедности при районном хлопководческом кластере Midasiatex cluster были созданы швейная фабрика на 150 мест, 100 теплиц на 1 гектаре земли, а также 30 клеток для откорма тысячи голов птицы, два бассейна для выращивания рыбы, цех-пекарня, инкубатор для выведения 1500 цыплят.
В «Социальном городке» также действуют кабинеты медико-социальной помощи, выделены отдельные кабинеты для инспектора профилактики, директора городка и других служащих, которые будут оказывать услуги жителям.
Вместе с тем в городке есть аптека, спортивный зал и площадки, библиотека, Wi-Fi-зона, IT-центр, компьютерный кабинет, моноцентр профессиональной ориентации, магазины, парикмахерская, мастерская по ремонту обуви, другие пункты обслуживания, 25-местная семейная негосударственная дошкольная образовательная организация «Хужайли келажаги».
На мероприятии в торжественной обстановке вручили ключи от новых квартир их владельцам.
– У нас не было своей квартиры, жили в арендованной, – говорит потерявшая кормильца Амина Бектурганова. – Мы очень благодарны за помощь, оказываемую семьям, находящимся в трудной жизненной ситуации и нуждающимся в жилье. В новой квартире есть все необходимое для жизни.