Юртимизда ўз фаолияти, ибратли фазилатлари билан барчага ўрнак бўлаётган опа-сингилларимиз, онахонларимиз кўп экани жуда қувонарлидир.
Ҳатто энг оддий ўзбек аёли ҳам меҳнатсеварлик, ҳалоллик, жонфидолик, меҳр ва садоқат бобида дунёга ибрат бўлишга арзигуликдир.
Пойтахтимизда жамият ҳаётида фаоллик ва ташаббускорлик кўрсатган, самарали меҳнати билан оиланинг шаклланиши ва фаровонлиги мустаҳкамланиши, шунингдек, оналик ва болалик муҳофазасига муносиб ҳисса қўшган хотин-қизларга “Мўътабар аёл” кўкрак нишони тантанали топширилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси раиси Зулайҳо Маҳкамова ва бошқалар аёл-қизларга чин маънода эҳтиром ва ҳурмат кўрсатиш, уларнинг оғирини енгил этиш, турли муаммоларига тезкор, ўз вақтида ечим топиш, ҳар жихатдан қўллаб-қувватлаш масаласи Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан олиб борилаётган янгиланиш борасидаги ислоҳотларда устувор ўрин эгаллашини таъкидлади. Яқиндагина таъсис этилган Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси аёллар ҳаётига доир энг долзарб масалаларни ҳал этишга қаратилгандир.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 2 февралдаги тегишли фармони қабул қилинган эди. Унга мувофиқ, фаол ва ташаббускор, соғлом ва баркамол авлодни вояга етказиш, уларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, жойларда маънавий-ахлоқий муҳитни соғломлаштириш ва миллий қадриятларимизни тарғиб этишда ибратли фаолият олиб бораётган хотин-қизларни тақдирлаш мақсадида “Мўътабар аёл” кўкрак нишони таъсис этилган.
Дарҳақиқат, давлат, жамият ва халқ меҳри, эҳтироми ва эъзози асли муқаддас қилиб яратилган аёл зотини мўътабарлик мақомига юксалтиради. Жорий йилда мазкур кўкрак нишони билан тақдирлаш учун Республика комиссиясига 819 та ҳужжат тақдим этилди.
Оналик, мўътабарлик мақомига муносиб ютуқларга эришган, республика миқёсида, ҳудудларда, маҳаллаларда ибратли фаолият кўрсатаётган, оиласидаги маърифий муҳит билан бошқаларга ўрнак бўлишликни ҳаёт тарзига айлантирган опа-сингилларимиз, мунис онахонларимиздан 282 нафари “Мўътабар аёл” кўкрак нишони билан тақдирланди.
Таъкидлаш жоизки, улар барча соҳаларда етакчи, матонатли, фидойи ва эътироф номига муносиб мўътабар аёллардир. Кўкрак нишони билан мукофотланганлар энг кам ойлик иш ҳақининг тўрт баравари миқдорида бир йўла тўланадиган пул мукофотини ҳам олдилар.
– Бугун мамлакатимизда барча аёлларга катта ҳурмат ва эътибор кўрсатилмоқда, – деди юртимизнинг фаол маънавият тарғиботчиси, эксперт Жамила Шермуҳамедова. – Бундай эътибор хотин-қизларининг ҳаётида, уларнинг орзу-интилишларида ҳам ўзининг ёрқин ифодасини топмоқда.
Мукофотларни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси раиси Зулайҳо Маҳкамова, Сенатнинг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси раиси Малика Қодирхонова топширди.

Активным женщинам вручены нагрудные знаки “Муътабар аёл”
В нашей стране много женщин, которые своей активной деятельностью и лучшими человеческими качествами служат примером для окружающих.
Несомненно, самая обычная узбекская женщина благодаря своему трудолюбию, честности, самоотверженности, доброте и верности достойна быть образцом истинной женщины.
В столице в торжественной обстановке вручили нагрудные знаки “Муътабар аёл” женщинам, проявившим активность и инициативность в работе, внесшим своим эффективным трудом достойный вклад в формирование и укрепление благополучия семей, охрану материнства и детства.
На мероприятии заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по делам семьи и женщин Зулайхо Махкамова и другие отметили, что проявление глубокого уважения к женщинам, облегчение их труда, своевременное и быстрое решение проблем и всесторонняя поддержка являются приоритетом реформ, проводимых  Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Создание Государственного комитета по делам семьи и женщин стало продолжением этой благородной работы.
2 февраля 2018 года был принят указ Президента Республики Узбекистан, согласно которому был учрежден нагрудный знак «Муътабар аёл», присуждающийся женщинам, проявившим активность и инициативность в жизни общества и государства, внесшим своим плодотворным трудом достойный вклад в формирование и укрепление благополучия семей, охрану материнства и детства.
Действительно, государство, общество, народная любовь, уважение и почтение – это понятия, приумножающие авторитет и статус женщины, которая изначально была создана как совершенство.
В нынешнем году в республиканскую комиссию поступили 819 документов на награждение нагрудными знаками. Эту достойную награду вручили 282 женщинам, по праву завоевавшим авторитет среди окружающих, усердно трудившимся на местах, в махаллях и в масштабах республики.
Следует отметить, что эти уважаемые женщины – лидеры в своих сферах, о которых по праву можно сказать: они решительные, самоотверженные и стойкие. Вместе с нагрудным знаком им вручили денежную премию в четырехкратном размере минимальной заработной платы.
– Сегодня в нашей стране ко всем женщинам относятся с большим уважением и почтением, – говорит пропагандист духовности, эксперт Жамила Шермухамедова. – Такое внимание ярко проявляется в их жизни, надеждах и устремлениях.
Нагрудные знаки вручили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по делам семьи и женщин Зулайхо Махкамова и председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства Малика Кадирханова.
На местах продолжаются торжественные мероприятия по вручению хокимами нагрудных знаков достойным женщинам.