Янги уй-жойлар қурилиши давом этмоқда
Бухоро вилояти Когон туманининг маъмурий марказига айлантирилаётган “Сухор” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида 2021 йилда 21 миллиард 105 миллион сўм эвазига 6 та, жами 140 та хонадонга мўлжалланган 5 та кўп қаватли уй-жой барпо этилди.
Жорий йилда худди шу ҳудудда янги лойиҳалар асосида яна 23 миллиард 220 миллион сўмлик 6 та замонавий турар жой, икки ва уч хонали, энергия тежамкор 5 қаватли уй-жой қурилиши бошланган. Қувонарлиси, бу лойиҳа туфайли ҳудуддаги 180 та хонадон уйли бўлади.
– Сухор маҳалласида жами 60 та хонадонга мўлжалланган 3 даҳлизли 5 қаватли замонавий турар жой қурилмоқда, – дейди “Парвоз камфорт” МЧЖ қурилиш ташкилоти раҳбари Ўктам Рамазонов. — Айтиш жоизки, 20 йил муддатга ипотека кредити асосида, уй нархининг 10 фоизи бошланғич тўлов бадали асосида расмийлаштириб берилаётган турар жой биносида сув, табиий газ, электр энергияси каби тармоқлар монтажини бошлаганмиз. Ҳадемай, ўз эгаларига топшириладиган бу уйда 10 та икки хонали, 20 та уч хонали, 30 та бир хонали квартиралар фойдаланишга топширилади.
Когон тумани “Беклар” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида бўш ётган 50 гектар ер майдонида ҳам 10 та 5 қаватли, ҳар бири 20 та хонадондан иборат энергия тежамкор, замонавий уй-жой қурилиши бошланади. Бу ерда мактабгача таълим муассасаси, замонавий умумтаълим мактаби ҳамда оилавий шифокорлик пункти қурилиши ҳам режалаштирилган.

На основе нового проекта 180 семей получат жилье
На территории махалли «Сухор», которая теперь становится административным центром Каганского района Бухарской области, в 2021 году за счет 21 миллиарда 105 миллионов сумов было построено 6 многоэтажных домов на 140 квартир.
И в текущем году на этой же территории на основе новых проектов начато строительство  6   современных  5-этажных жилых домов (энергоэкономичных, состоящих из 2- и 3-комнатных квартир). На строительство выделены  средства в размере 23 миллиардов 220 миллионов сумов. Благодаря этому проекту 180 семей получат жилье.
– В махалле «Сухор» строится современный 5-этажный 3-подъездный жилой дом на 60 квартир, – говорит руководитель строительной организации ООО «Парвоз комфорт» Уктам Рамазонов. – Жилье предоставляется на основе ипотечного кредита сроком на 20 лет при выплате 10 процентов первоначального взноса стоимости квартиры. В доме уже начаты работы по монтажу сетей подачи воды, газа и электроэнергии. В ближайшее время будут сданы в эксплуатацию 10 двухкомнатных, 20 трехкомнатных и 30 однокомнатных квартир.
На 50 гектарах пустующей земли на территории  махалли «Беклар» Каганского  района  начнется строительство 10 пятиэтажных  современных  энергоэкономичных  жилых домов, в каждом из которых по 20 квартир. Здесь также планируется построить дошкольное образовательное учреждение, современную общеобразовательную школу и семейный врачебный пункт.