Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қорақалпоғистон Республикасидаги Халқ қабулхонасида “Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси – демократик тараққиётимиз асоси” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Бизнес омбудсман, Бош вазирнинг Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхонаси, Адлия вазирлиги, Давлат хизматлари агентлиги Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудий бўлими, сиёсий партиялар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этган тадбирда таъкидланганидек, айни кунларда мамлакатимиз бўйлаб, Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси ва уни 2022 йилда амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”ни тасдиқлашга қаратилган Ўзбекистон Республикаси Президенти фармони лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасидан ўтказилмоқда.
Тадбирда сўзга чиққанлар, 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегиясининг мазмун-моҳияти ва аҳамиятига тўхталди. Еттита йўналиш ва юзга яқин мақсадларни жамлаган мазкур ҳужжат демократик тараққиётимизнинг муҳим асоси сифатида инсон қадир-қимматини улуғлаш, эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш орқали халқчил мамлакат барпо этиш, одилона ижтимоий сиёсат юритиш ва инсон капиталини ривожлантириш, қонун устуворлигини мустаҳкамлашга хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.
Тадбир иштирокчилари ҳар бир йўналиш, шу жумладан, сиёсий партияларнинг фаолиятини такомиллаштириш, депутатларнинг фаоллигини ошириш, иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш каби масалаларда фикр-мулоҳазаларини билдирди.

В Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан состоялась беседа за "круглым столом" на тему «Стратегия развития нового Узбекистана на 2022-2026 годы – основа демократического прогресса».
На мероприятии с участием Бизнес-омбудсмана, представителей народной приемной Премьер-министра по рассмотрению обращений предпринимателей, представителей Министерства юстиции, Управления Агентства государственных услуг в Республике Каракалпакстан, территориального отдела Общенационального движения «Юксалиш» в Каракалпакстане, политических партий и средств массовой информации отмечено, что в настоящее время по всей стране проходит общественное обсуждение проекта указа Президента, направленного на утверждение «дорожной карты» по стратегии развития нового Узбекистана на 2022-2026 годы, и ее реализации в 2022 году.
Выступившие особо подчеркнули значимость стратегии развития на 2022-2026 годы. Данный документ, охватывающий 7 направлений и около ста целей, имеет важное значение, так как послужит созданию поистине народного государства, ведению справедливой социальной политики и развитию человеческого капитала, укреплению приоритета закона путем дальнейшего развития свободного гражданского общества, почитания достоинства человека.
Участники мероприятия озвучили свое мнение по каждому направлению, в том числе, по вопросам совершенствования деятельности политических партий, повышения активности депутатов, поддержки талантливой молодежи.