Инсон манфаатларини таъминлаш учун аввало, халқ билан мулоқот қилиш, уларнинг дарду ташвишлари, орзу-ниятлари, ҳаётий муаммо ва эҳтиёжларини яхши билиш керак.
Айни мақсадда ҳар бир тизим раҳбарлари ҳудудларда сайёр қабуллар ўтказиб келмоқда. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги – ЎзА раҳбарияти ҳам Жиззах вилоятининг Фориш туманида аҳолининг оммавий ахборот воситаларига бўлган фикри, эътирози ва таклифларини ўрганиш мақсадида сайёр қабул ўтказди.
Юртимизда ҳалқ билан фаол ва очиқ мулоқот олиб боришдан мақсад, инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш орқали халқимизнинг фаровон, бахтли ҳаёт кечириши учун муносиб шарт-шароит яратишдан иборат.
Сайёр қабулда Фориш туманида яшовчи фуқаролар оммавий ахборот воситалари, интернет нашри, телевидение муаммолари ҳақида фикр билдирди.
Ўзбекистон телерадиокомпанияси, хусусий телеканаллардаги имловий хатолар ёки шевада сўзлашувлар ишлатилишини тартибга солиш кераклиги юзасидан таклифлар билдирилди. ЎзА бош директори Абдусаид Кўчимов бошчилигидаги масъуллар иштирок этган сайёр қабулда туман газетасида бериладиган материаллар мазмун-моҳиятини ошириш, ёш ижодкорлар томонидан тайёрланган танқидий-таҳлилий материалларни доимий бериб бориш, туман газетасида ёш ижодкорлар ижодини тарғиб этишга кенг имконият яратиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Шу билан бирга, Эврил Турон тахаллуси билан ижод қилган, форишлик марҳум ёзувчи Мамадали Маҳмудов ва бошқа форишлик ижодкорларнинг ҳаёт йўли ва ижодини ўрганиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилиши таъкидланди.
Маълумот учун, «Бу тоғлар улуғ тоғлар», «Бўз бўри», «Ўлмас қоялар», «Туманли кунлар» ва «Ой нури» каби асарлар муаллифи бўлган марҳум ёзувчи 2018 йил ноябрь ойида Ёзувчилар уюшмасининг аъзолигига қабул қилинган эди.
Сайёр қабулдаги мурожаатларнинг аксарияти жойида ҳал этилди. Айрим мурожаатлар бўйича тегишли ташкилотларга кўрсатмалар берилди.

Чтобы обеспечить интересы граждан, необходимо наладить непосредственное общение с народом, знать болевые точки людей, изучить их проблемы и потребности.
В этой связи руководители систем проводят выездные приемы на местах. Руководство Национального информационного агентства Узбекистана – УзА также провело выездной прием в Фаришском районе Джизакской области с целью изучения мнений, претензий и предложений населения к средствам массовой информации, а также создания достойных условий для благополучной, счастливой жизни людей путем обеспечения их прав и интересов.
На выездном приеме в ходе открытого диалога с народом жители Фаришского района озвучили свои мнения о средствах массовой информации, интернет-изданиях, телевидении, указали на имеющиеся проблемы.
Были высказаны предложения по упорядочению языка на каналах Национальной телерадиокомпании Узбекистана, а также частных телеканалах. На выездном приеме, проведенном при участии официальных лиц во главе с генеральным директором УзА Абдусаидом Кучимовым, была особо отмечена необходимость повышения качества содержания материалов, выходящих в районной газете, постоянной публикации критико-аналитических материалов, подготовленных молодыми журналистами, создания условий для пропаганды их деятельности.
Вместе с тем отмечено, что будет реализована масштабная работа по изучению жизни и творчества покойного фаришского писателя Мамадали Махмудова, создававшего свои произведения под псевдонимом Эврил Турон и других писателей и поэтов района. Для справки, Э.Турон, являющийся автором целого ряда произведений, был принят в члены Союза писателей Узбекистана в 2018 году.
В ходе выездного приема значительная часть обращений была решена на месте. По некоторым вопросам даны указания соответствующим организациям.