Президентимиз Шавкат Мирзиёев Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида 2021 йилда 900 нафар чин етим ёшларни уй-жой билан таъминлашга биринчи марта бюджетдан 50 миллиард сўм ажратилади, деган эди.
Ушбу гаплар бугун ҳудудларда ўз ижобатини топа бошлади.
Хусусан, Қашқадарё вилояти ҳокими иштирокида вилоятдаги 10 нафар чин етим ёшларга уй-жойлар калитлари топширилди ва 100 нафар талаба хотин-қизнинг ўқиши учун шартнома пулларини тўлаб бериш бўйича сертификатлар тақдим этилди.
Қарши шаҳридаги “IT-texnopark”да бўлиб ўтган тадбирда давлат ва жамоат ташкилотлари, кенг жамоатчилик вакиллари ва оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Тадбир давомида уй-жойларга эга бўлган ва контракт пуллари тўлаб берилган ёшлар билан суҳбатлашдик. Улар дилларида кечаётган шукроналик туйғуларини изҳор қилди.
– Анча йиллардан бери ечилмай келган муаммо ҳал бўлди, – дейди Беҳрўз Аҳмедов. – Бизга ҳам уй-жой ажратилди. Ўзимизнинг эшигимиз, ўзимизнинг томимиз, хавотирсиз, ҳадиксиз, фаслларнинг инжиқликларидан қўрқмасдан яшайдиган ватанимиз бор энди. Бу мен учун жуда катта воқеа, бир сўз билан айтганда тарихий кун.
Президентимизнинг ташаббуси ва эътиборидан миннатдормиз. Ҳақиқатда ёлғиз эмаслигимни ҳис қилдим. Ортимда қўллаб-қувватловчи буюк давлатим борлигидан ич-ичимдан қувондим. Ёш оиламиз. Бир нафар фарзандим бор. Ота сифатида энди фарзандим ўз уйида, эркин ва қувнаб яшашидан бахтиёрман.
Шу кунга қадар ўтаётган ҳар бир кун мен учун машаққат эди. Ижарама-ижара сарсон юрардик. Ўз уйинг бўлганига нима етсин. Ўзим “Шўртангазкимё” мажмуасида ишчиман. Бор кучим ва матонатим билан ватаним равнақига ҳисса қўшиш олдимдаги энг улуғ вазифамдир.
– Қарши шаҳридан сизларга икки хонали уй ажратилди, эртага калитларни вилоят раҳбарининг шахсан ўзи топширади, дейишганда туни билан кўзимга уйқу келмади, – дейди Фарҳод Холмуродов.
– Қувончимни, ҳаяжонни сўз билан ифодалаб бера олмайман. Уйсиз яшаш оғир эканини оилали бўлганимдан кейин кўп бора ҳис қилдим. Ниҳоят орзуларимиз рўёбга чиқди. Биз ҳам уйли бўлдик. Бу имконият, қўллаб-қувватловдан, мамлакат раҳбарининг эътиборидан бошимиз кўкка етди.
– Қарши муҳандислик-иқтисодиёт институтида иккинчи босқичда ўқийман, – дейди Гавҳар Жуманазарова.
– Оилавий муаммолар сабаб контракт пулини тўлашга қийналаётган эдик. Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан биз ёшларга алоҳида эътибор қаратилиб, шартнома пулларимиз тўлаб бериладиган бўлди.
Ана шу имкониятни берувчи сертификатлар тақдим этилди. Энди кўнглим хотиржам. Ўқишимни хавотирсиз давом эттираман. Давлатимнинг бу кўмагига жавобан келажакда етук мутахассис бўлиб етишишни дилимга тукканман. Шу йўлда астойдил ҳаракат қиламан.

Теперь и у них есть свой дом
Как заявил Президент Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису, в 2021 году впервые из бюджета будет выделено 50 миллиардов сумов на обеспечение жильем 900 круглых сирот.
Эти слова сегодня находят свое отражение в регионах.
В частности, при участии хокима Кашкадарьинской области 10 круглым сиротам в области были переданы ключи от домов, а 100 студенткам - вручены сертификаты об оплате контракта.
В мероприятии, прошедшем в “IT-texnopark” в Карши, приняли участие представители государственных и общественных организаций, широкой общественности и средств массовой информации.
В ходе мероприятия мы пообщались с молодыми людьми, ставшими владельцами новых домов и получивших контрактные средства. Они выразили благодарность.
- Сегодня разрешилась проблема, ожидавшая своего решения много лет, - говорит Бехруз Ахмедов. - Нам тоже было предоставлено жилье. Теперь у нас есть своя крыша над головой, мы можем жить без страха, не опасаясь за жизнь. Для меня это очень большое событие, одним словом, исторический день.
Мы благодарны нашему Президенту за инициативу и внимание. Это дало мне почувствовать, что я не одинок. От всей души рад тому, что меня поддерживает моя великая страна. У меня молодая семья. Есть один ребенок. Как отец, я счастлив, что мой ребенок теперь будет жить в своем собственном доме.
Каждый день был для меня испытанием. Были вынуждены снимать жилье. Конечно, ничего не сравнится с тем, чтобы иметь свой собственный дом. Я работаю в комплексе “Шуртангазкимё”. Содействовать развитию моей страны всеми силами и упорством – моя величайшая задача.
- Услышав добрую весть о том, что в Карши для нас выделена двухкомнатная квартира, что ключи будет давать лично глава области, я не мог сомкнуть глаз, - говорит Фарход Холмуродов. - Я не могу выразить словами свою радость и волнение. Проблема отсутствия собственного дома меня все больше тревожила после обретения семьи. Наконец-то наши мечты сбылись. Мы тоже стали владельцами своего дома. Эта возможность, поддержка и внимание главы государства безмерно нас порадовали.
- Я учусь в Каршинском инженерно-экономическом институте на втором курсе, - говорит Гавхар Джуманазарова.
- У нас возникали трудности с оплатой контракта в связи с семейными проблемами. По инициативе главы нашего государства молодежи уделяется особое внимание, оплачиваются контракты за обучение.
В частности, нам вручены сертификаты, которые предоставляют эту возможность. Теперь я спокойна. Теперь я смогу продолжить учебу без волнения. В ответ на поддержку и доверие моей страны я обязательно стану ведущим специалистом в своей сфере. Буду много тщательно и скрупулезно работать на этом пути.