Давлатимиз раҳбарининг юртдошларимиз, оддий одамлар билан суҳбати ҳамиша оддий ва шу билан бирга самимий, дилдан кечганига доим гувоҳ бўлганмиз.
Лекин Президентимизнинг ёшлар билан мулоқоти айрича жўшқинлик, қадрдонлик руҳида, самимият муҳитида бўлиб ўтадики, бундай дилдан суҳбатлар ҳар қандай одамнинг эътибори ва ҳавасини ўзига жалб этиши муқаррар.
30 июнь куни Президентимизнинг мамлакатимиз ёшлари билан мулоқоти, Ёшлар кунига бағишланган тантанали маросимдаги маърузаси каттаю кичикнинг тилига тушган. Ўша мулоқот давомидаги самимият юртдошларимиз, энг аввало ёшлар, ижодкор зиёлилар, ўқитувчилар, кенг жамоатчиликнинг дилига кўчган. Унда ёшлар ҳаётининг барча жабҳаларига оид масалалар, муаммо, ҳам қийинчиликлар борича ўртага ташланди. Айни пайтда муаммонинг ечим йўллари ҳам батафсил тушунтириб, изоҳлаб берилди. Демакки, мамлакат раҳбари ёшлар ҳаётига дахлдор бўлган барча жиҳатларни ипидан игнасигача ўрганган, таҳлил этган.
Янгиланиб бораётган Ўзбекистонимизни ёшларнинг шижоати, жўшқинлиги, куч-ғайратисиз тасаввур этиб бўлмайди. Мустақил Ватанимиз тарихининг янги саҳифалари яратилаётган бундай масъулиятли давр шиддатида меҳнатсевар, ўз тақдирини Ватан истиқболи, унинг эртаси билан узвий боғлаган ёшларнинг ҳам азму шижоати борлиги ғоят қувончлидир.
Мамлакатимизда илгари сурилаётган янги ташаббуслар - Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактабларнинг ташкил этилиши, таълим соҳасидаги ўзгаришлар йигит-қизларнинг камолот йўлида янги ютуқ ва марраларни эгаллашида асосий омил бўлмоқда. Булар халқаро фан олимпиадаларида ўғил-қизларимиз томонидан қўлга киритилган ютуқларда, олий таълимга ёшлар қамровининг сезиларли даражада ортганида, фарзандларимиз бир вақтнинг ўзида бир неча нуфузли хорижий олий ўқув юрти талабалари сафига қўшилаётганида, жамият ҳаёти, бошқарув идораларига иқтидорли ёшларнинг фаол жалб этилаётганида ва яна ёшлар билан боғлиқ кўп жараёнларда кўзга яққол ташланмоқда.
Мулоқот давомида ёшларнинг меҳнат билан бандлиги, уларни ишга жойлаштириш, таълим тизими ислоҳотларини янада такомиллаштириш, йигит-қизларни спортга жалб этиш, уларнинг китобхонлик маданиятини ошириш, тадбиркорлик ғояларини қўллаб-қувватлаш бўйича долзарб масалалар очиқ-ойдин ўртага ташланди. Айни пайтда мавжуд муаммоларни ҳал этиш йўллари сифатида кўплаб янги ғоялар, маърифий, ижтимоий лойиҳалар, дастурларни амалиётга жорий этиш йўллари кўрсатиб ўтилди. Ҳаётий таклифлар ўртага ташланди. Ёшларнинг ўз муаммолари гирдобида қолиб кетмаслиги йўлида мутасаддилар, тегишли вазирлик ва идоралар, ташкилотлар, корхоналар раҳбарлари ҳам фаол ҳисса қўшмоғи зарурлиги йўллари белгиланди. Айниқса, бугунги дунёда кечаётган мураккаб ва таҳликали бир даврда ёшларнинг одоби, ахлоқи, хулқи, дунёқараши, ҳаётий қарашлари, фуқаролик позицияси, маънавияти тўғри шаклланишида бутун жамият масъуллиги огоҳлик чорловидек янгради.
Ёшлик - инсон умрининг баҳори. Унинг ўзанини тўғри йўлларга бошлаш, йигит-қизларнинг ҳаётий маёғи рисоладагидек нур сочиши, уларни қинғир ва зулмат йўлларидан асраб-авайлашга бутун жамиятимиз масъул бугун.
Баъзан бетгачопар, худбин, бирови шошқалоқ, кимдир шарттаки бўлган ёшларимизнинг бари аслида беғубор, тоза қалб соҳиблари, шу юрт ривожига ҳисса қўшишга, азиз ҳамюртлари оғирини енгил этишга, Ватан тақдирида ўз тақдири, ҳаётини кўришга шайланган, эзгуликка хайрихоҳ ёшлардир. Бугун уларнинг пок орзуси ижобати йўлидаги хайрли қадамлар, эзгу ташаббусларга ҳисса қўшиш барчанинг муқаддас бурчидир.

Мы много раз становились свидетелями того, как глава государства просто и искренне беседует с соотечественниками, простыми людьми.
А когда Президент беседует с молодежью, диалог проходит в особой, веселой атмосфере. Кажется, что юношеский задор и энергия молодых передается и главе государства.
Доклад Президента 30 июня - в День молодежи на торжественном мероприятии обрадовал всех. Он показал, что Президент, его мысли на одной волне с молодежью, творческой интеллигенцией, учителями, народом. В докладе отражены вопросы по всем сферам нашей жизни, существующие проблемы и недостатки. В то же время детально разъяснены пути их решения. Это еще раз доказывает, что Президент подробно изучил и проанализировал все стороны жизни молодежи.
Нельзя представить новый Узбекистан без энтузиазма, особого подхода и мышления молодежи. И это не может не радовать.
Новые инициативы, продвигаемы в нашей стране, создание Президентских, творческих и специализированных школ, преобразования в области образования – все это становится важным фактором в достижении молодежью новых высот во всех областях жизни. Это проявляется в успехах наших юношей и девушек на предметных олимпиадах, ощутимом увеличении охвата молодежи высшим образованием, поступлении наших ребят одновременно в несколько авторитетных зарубежных вузов, активном участии их в общественной жизни и еще многих других процессах.
В ходе диалога на обсуждение выведены вопросы занятости молодежи, их трудоустройства, дальнейшего совершенствования реформ в системе образования, привлечения молодежи к спорту, повышения читательской культуры молодых, поддержки молодежного предпринимательства и другие актуальные проблемы. Одновременно выдвинут ряд новых идей, определены пути внедрения в практику просветительских, социальных проектов и программ для решения перечисленных проблем. Озвучены жизненные предложения. Определены задачи по активному включению в процесс официальных лиц соответствующих министерств и ведомств, руководителей организаций, предприятий. Высказывание о том, что за правильное формирование поведения, этики, мировоззрения, гражданской позиции, духовности молодежи в наш век сложных и угрожающих конфликтов ответственно все общество, прозвучало как призыв к бдительности.
Молодость – цветущая пора жизни человека. И за правильное направление молодых на их жизненном пути ответственность несет все общество.