Қашқадарё вилояти суди раиси ўринбосари Ў.Мамадалиев ва вилоят суди судьяси Ф.Юсупов Китоб туманида сайёр қабул ўтказди.
Қабулда ҳудуд фуқароларининг суд-ҳуқуқ соҳаси билан боғлиқ муаммолари тингланди. Аксарият мурожаатлар жойида ҳал этилди. Шунингдек, қабул давомида жиноят ишлари бўйича Китоб туман суди томонидан 2 нафар шахс жазони ўташ муддатидан олдин озод қилинди. 3 нафар шахснинг жаримасини камайтириш бўйича сўраб қилган мурожаатлари ижобий ҳал этилди. 2 нафар шахс ярашганлиги муносабати билан жарима жазосидан озод этилиб огоҳлантирилди.
Жумладан, жиноят ишлари бўйича Китоб туман судининг 2020 йил 6 августдаги ҳукмига кўра, Ўзбекистон Республикаси ЖК 266-моддаси 2-қисми билан айбли деб топилган Таниқулов Нусратилло Мусурмон ўғлига тайинланган 2 йил 6 ой аҳлоқ тузатиш ишлари жазосини 1/3 қисмидан кўпроғини жамоат тартибини бузмасдан, меҳнатга ҳалол муносабатда бўлиб ўтаганлиги учун Ўзбекистон Республикаси ЖК 73-моддасига асосан жазони ўташ муддатидан олдин шартли равишда озод қилинди.
Тадбир давомида вилоят суди раиси ўринбосари Ў.Мамадалиевнинг “Коррупцияга барҳам беришнинг мустаҳкам ҳуқуқий асоси” мавзуидаги маърузаси тингланди.

Заместитель председателя Кашкадарьинского областного суда У.Мамадалиев и судья областного суда Ф.Юсупов провели выездной прием в Китабском районе.
В ходе приема были выслушаны проблемы граждан в области судебного права. Большинство обращений решено на месте. Кроме того, на приеме Китабским районным судом по уголовным делам двое граждан были освобождены раньше истечения срока наказания. Обращения трех человек с просьбой о сокращении штрафа решены положительно. В связи с примирением двух лиц они освобождены от штрафа и предупреждены.
В частности, по решению Китабского районного суда по уголовным делам от 6 августа 2020 года Таникулов Нусратилло Мусурмон угли, осужденный по статье 266 части второй Уголовного кодекса Республики Узбекистан, освобожден условно-досрочно в соответствии со статьей 73 Уголовного кодекса Республики Узбекистан за добросовестный труд и примерное поведение.
В ходе мероприятия заместитель председателя областного суда У.Мамадалиев выступил с докладом на тему «Прочная правовая база для искоренения коррупции».