6 085 та кўп квартирали уй-жойлар мукаммал таъмирланади
Жорий йилнинг 19 июнь куни Ўзбекистон Республикаси президентнинг “Кўп квартирали уй-жойларни бошқариш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2022 йил 1 июлгача республикадаги:
–  1 227 та кўп квартирали уй-жой;
– 30 та мактаб;
–   64 та мактабгача таълим ташкилотлари;
–  9 та ОТМ ва коллеж;
–  90 та автотураргоҳ;
–  173 та болалар майдончалари жойлашган ҳудудлар (жами 16 281 878 кв. м майдон) очиқ танлов ўтказиш йўли билан бошқарувчи ташкилотларга бириктирилади.
Барча давлат буюртмачиларига танланган бошқарувчи ташкилот билан бириктирилган ҳудудда истисно тариқасида танлов ўтказмасдан коммунал ва авария вазиятларини бартараф этиш хизматларини кўрсатиш бўйича тўғридан-тўғри шартнома тузишга рухсат этилади.
Қарорга кўра, 2022–2025 йилларда:
–  6 085 та кўп квартирали уй-жойлар мукаммал ва жорий таъмирланади;
– 1 800 та болалар майдончаси қурилади ва таъмирланади;
– кўп квартирали уй-жойларга туташ 1 102 минг кв. м майдондаги йўлаклар бетонланади;
– 14 387 та ташқи ёритиш тизими таъмирланади.
Шунингдек, эксплуатация муддатини ўтаб бўлган ва маънан эскирган жами 268 та кўп квартирали уй-жойлар реновация қилинади. Шундан 2021 йилда 211 та уйлар бузиб қайта тикланади ҳамда 57 таси реконструкция қилинади.
2021 йил 1 июлдан ҳар бир кўп квартирали уй-жой учун мажбурий бадалларнинг ёки тўловларнинг алоҳида ҳисоби юритилиши шарт.
Қарорга кўра, мулкдорлар ёки бошқарувчиларга кўп квартирали уй-жойларга туташ ер участкалари чегаралари ва ўлчамларини белгилаш ҳамда уларга доимий фойдаланиш ҳуқуқини белгиловчи зарур ҳужжатларни расмийлаштириш учун тўловларни бир йил давомида тенг улушларда бўлиб-бўлиб тўлашга рухсат этилади.
Бошқарувчилар бир йилда бир марта кўп квартирали уй-жойлардаги таянч ва тўсиқ конструкциялар (умумий мол-мулк) бутлигини хатловдан ўтказади.

19 июня текущего года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О дальнейшем совершенствовании системы управления многоквартирными домами».
Согласно этому документу до 1 июля 2022 года в республике управляющим компаниям путем проведения открытого конкурса будут переданы:
– 1 227 многоквартирных домов;
– 30 школ;
– 64 дошкольных образовательных учреждения;
– 9 высших образовательных учреждений и колледжей;
– 90 автостоянок;
– 173 территории с детскими площадками (всего 16 281 878 квадратных метров).
Всем государственным заказчикам в виде исключения разрешается напрямую, без проведения тендера, заключать контракты с управляющими компаниями по оказанию коммунальных и ремонтных услуг всем частным домам и организациям, расположенным на выбранных территориях.
Так, в соответствии с постановлением, в 2022-2025 годах запланировано:
– выполнить капитальный ремонт 6 085 многоквартирных домов;
– построить и отремонтировать 1 800 детских площадок;
– забетонировать прилегающую к многоквартирным домам территорию тротуаров площадью 1102 кв. м;
– отремонтировать 14 387 единиц систем наружного освещения.
Кроме того, 268 морально устаревших, с истекшим сроком эксплуатации многоквартирных домов подлежат реновации. Из них в текущем году 211 домов будут снесены и отстроены заново, а 57 – реконструированы.
С 1 июля 2021 года для каждого многоквартирного жилого дома должен вестись отдельный учет обязательных взносов или платежей.
Согласно постановлению собственникам и управляющим разрешается определять границы и размеры земельных участков, прилегающих к многоквартирным домам, а также осуществлять платежи за оформление необходимых документов, закрепляющих право на постоянное пользование ими, включая кадастровую документацию, в течение одного года в равной доле в рассрочку.
Управляющие будут один раз в год проводить инвентаризацию целостности несущих и ограждающих конструкций (общего имущества) многоквартирных домов.